8 miesiąc ciąży trwa od 32 do 36 tygodnia ciąży.



W ósmym miesiącu ciąży nasze dziecko bardzo przybiera na wadze. Zaokrąglają się jego kształty. Ma już właśny rytm snu i czuwania, nie musi pokrywać się z rytmem przyszłej mamy. Gdy przyszła mama się porusza dziecko spokojnie zasypia, gdy przyszła mama udaje się na spoczynek dziecko budzi się i gwałtownie protestuje. Gdy dziecko śpi przyjmuje swoją ulubioną pozycję (większość dzieci kuli ręce i nogi przyciskając je do ciała.

Rozwój dziecka:

Na tym etapie ciąży wykształtowała się już buzia dziecka, jest dokładnie taka jaką zobaczymy w dniu narodzin naszego dziecka. Paznokcie “maleństwa” rosną tak szybko, że często wystają już ponad opuszki palców. Przy ruchliwości dziecka i dość ograniczonej przestrzeni jaka panującej w macicy nietrudno o zadrapania, co po porodzie nieraz widać na buzi malucha.

Włosy na główce dziecka są już grubsze i ciemniejsze. Meszek płodowy juz zanikł i teraz całe ciało pokryte jest jedynie ochronna mazią płodową.

Ilość płynu owodniowego, w którym pływa dziecko, jest w tym okresie największa. Wynosi ok. 1-1,5 litra. Dziecko połyka bardzo dużo tej cieczy, od 500-750 mililitrów na dobę co daje 1/3 własnej masy ciała. Dla porównania możemy przełożyć na dorosłego człowieka co dałoby wypijanie około 20 litrów napojów dziennie. Skoro malec pije tak dużo i z takim upodobaniem, czynność ta musi mieć szczególne znaczenie dla jego rozwoju. I rzeczywiście tak jest. Składniki płynu owodniowego przechodząc przez żołądek i jelita przyśpieszają rozwój układu pokarmowego i udoskonalenie funkcji trawiennych dziecka.

Przepływanie płynu owodniowego przez płuca dziecka sprawia, że na powierzchni pęcherzyków osadza się surfaktant. Sprawia on, że płuca naszego dziecka dojrzewają do pełnienia swoich funkcji po narodzeniu. Wraz z połykanym płynem owodniowym otrzymuje wiele wartościowych i wysokokalorycznych substancji odżywczych – głównie białka i cukrów. Smak płynu owodniowego i jego zapach zmienia się w zależności od pokarmu jaki spożywa przyszła mama.. Nasze dziecko to czuje, ponieważ bardzo lubi słodki smak, czego efektem jest  energiczniejsze połykanie płynu owodniowego.

Zmiany jakie zachodzą w twoim organizmie w 8 miesiącu ciąży:

Brzuch przyszłej mamy siągnął już spore rozmiary. Może powodować zaburzenia równowagi i utrudniać swobodne poruszanie, dlatego trzeba uważać zwłaszcza na schodach i krawężnikach. Przyszła mama musi pamiętać o wygodnym obuwiu, najlepiej na płaskim lub niewysokim obcasie. W 8 miesiącu ciąży tygodniach ciąży nogi mogą być obrzęknięte i przy zakupie butów trzeba przymierzać o numer większe.

Dziecko waży 1300-1500 g, ma 39-40 cm długości. W tym okresie zaczyna kształtować się podskórna tkanka tłuszczowa. Jest ona niezbędna dla utrzymania prawidłowej temperatury ciała, będzie źródłem energii przez kilka pierwszych dni życia naszego nowonarodzonego dziecka..

modanaurode.pl  -  macierzynstwo, ciaza miesiac po miesiacu



Na skótek napiętej skóry na brzuchu, może doskwierać nam uporczywy świąd, dlatego najlepiej wcierać każdego wieczoru po kąpieli balsam nawilżający do ciała lub stosować inne preparaty zawierające mentol, który łagodzi świąd.

Świąd nie jest groźny, ani dla mamy, ani dla dziecka, jednakże należy  zgłosić go lekarzowi. W momencie gdy świąd skóry nie ustępuje pod wpływem drapania, może wtedy być objawem cholestazy tzn. zastoju żółci. Stan ten spowodowany jest podwyższeniem poziomu kwasów żółciowych we krwi. Świadczy to o zaburzeniu funkcji wątroby i zdarza się u kobiet w drugiej połowie ciąży. Przyczyną cholestazy jest wzrost hormonów ciążowych. W tym przypadku konieczna jest abyśmy były pod stałą kontrolą lekarza, a nawet w niektórych przypadkach hospitalizacja.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ