Ratunku! Bolą mnie oczy!, czyli “zespół suchego oka”.



Współczesny świat wymaga od nas częstego kontaktu z komputerem. Począwszy od szkoły, poprzez studia, a na pracy skończywszy. Korzystamy z niego także w celach czysto rozrywkowych. Jednak coraz więcej osób odczuwa różne dolegliwości, będące skutkiem zbyt długiego przebywania przed komputerem.

Zespół „suchego oka”.

Najczęstszym rezultatem długotrwałej pracy z komputerem jest „zespół suchego oka”. W czasie wpatrywania się w monitor mrugamy około 2-3 razy rzadziej, niż w normalnych warunkach. Aby zapewnić powierzchni oka odpowiednie nawilżenie poprzez równomierne rozprowadzenie łez, powinniśmy mrugać około 20 razy na minutę. Zbyt rzadkie mruganie doprowadza do stanu zapalnego i zwiększa się ryzyko uszkodzenia oka.

Typowe objawy “zespołu suchego oka:

Typowymi objawami zespołu „suchego oka” są swędzenie, pieczenie, łzawienie lub wysychanie oczu. Oczy puchną, bolą i są zaczerwienione. Masz wrażenie ucisku na gałki oczne i skronie, pod powiekami czujesz piasek, a ból głowy nie pozwala skupić się na pracy. Zdecydowanie pogarsza się ostrość widzenia (zamglenie przy patrzeniu w dal i z bliska, często również widzisz podwójnie). Coraz trudniej jest coś dostrzec w ciemności, a jednocześnie oczy są bardziej wrażliwe na światło.




Jak możesz sobie pomóc?

Choć wykonując wiele zawodów jesteśmy skazani na wielogodzinne tkwienie przed monitorem, możemy ulżyć naszym oczom.
– Po pierwsze, aby nie dopuścić do ich nadmiernego wysuszenia – pamiętaj o mruganiu. Jeśli zauważyć, że robisz to za rzadko wręcz wymuszaj u siebie ten odruch. Wówczas ryzyko zbyt słabego nawilżenia gałki ocznej spadnie.
– Po drugie, co jakiś czas spójrz w dal. Najlepiej na coś zielonego, ponieważ kolor ten idealnie koi zmęczone oczy. Jeśli więc za twoim oknem znajduje się trochę zieleni – śmiało to wykorzystuj.
modanaurode.pl – objawy suchego oka
– Po trzecie, nie zmuszaj oczu do dodatkowego wysiłku i ustaw w swoim komputerze dość duży rozmiar czcionki. Nie będą się wówczas męczyć usiłując złapać ostrość.
– Po czwarte, w przypadku jeśli stosujesz sztuczne światło pamiętaj o jego równomiernym rozproszeniu oraz o tym, aby nie było dużego kontrastu w oświetleniu ekranu i pomieszczenia.
– Po piąte, zaopatrz się w krople do oczu lub sól fizjologiczną. W razie dużej potrzeby przyniesie to ulgę twoim oczom.
Udaj się do lekarza okulisty

modanaurode.pl  -  objawy suchego oka

Jeśli pomimo twoich starań dolegliwości nie ustają lub wręcz się nasilają – nie bagatelizuj tego. Konsekwencje mogą być poważne. Koniecznie udaj się do lekarza okulisty. Musisz się liczyć z tym, że w przeciwieństwie do prywatnej wizyty okulistycznej (która może być bardzo kosztowna), na tę w ramach Funduszu będziesz, być może, musiała poczekać. Natomiast ubezpieczenia zdrowotne prywatne zagwarantuje ci szybki dostęp do okulisty bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ