Schudłam i co dalej? Jak poradzić sobie z nadmiarem skóry na brzuchu?



Schudłam i co dalej? Jak poradzić sobie z nadmiarem skóry na brzuchu? Chcesz schudnąć. Ciężko pracujesz – siłownia, dieta – innymi słowy codzienna dyscyplina. Idzie ci dobrze, kilogramy spadają, ale na twoim brzuchu zamiast zarysu mięśni widzisz mało jędrną, wiszącą skórę. Dlaczego tak się dzieje i co robić, gdy po odchudzaniu brzuch nie wygląda jak marzenie? O sposobach radzenia sobie z tym problemem opowiada dr Joanna Goryń-Wiśniewska, specjalista chirurgii plastycznej i ogólnej, lekarz medycyny estetycznej oraz Dyrektor Medyczny Centrum Zdrowej Skóry.

Odchudzanie jest procesem złożonym, na który składa się stosowanie odpowiedniej diety, ćwiczeń, a także często zabiegów wspomagających odchudzanie oraz aplikowanie ujędrniających kremów czy żeli. Wiele osób zmagających się z „nadprogramowymi” kilogramami chciałoby schudnąć z dnia na dzień, zapominając przy tym, że tak jak nie przytyły w ciągu kilku dni, tak nie powinny także gwałtownie i szybko się odchudzać (maksymalna utrata wagi w ciągu tygodnia nie powinna przekraczać 1 kilograma).

Dlatego zdarza się, że po zrzuceniu kilkunastu czy kilkudziesięciu kilogramów pozostaje problem nadmiaru skóry m.in. w okolicach brzucha. Gdy tyjemy skóra rozciąga się i napina. Z tego powodu, jeśli potem schudniemy (w krótkim czasie) istnieje duże ryzyko, że skóra nie zdąży dostosować się do tej zmiany – w efekcie ubędzie nam kilogramów, ale rozciągnięte fałdy pozostaną np. na brzuchu. To niestety zaburza proporcje sylwetki i sprawia, że czujemy się mniej atrakcyjnie i pewnie, a mankamenty chowamy pod szerokimi swetrami czy luźnymi spódnicami.

Utrata wagi zawsze powinna przebiegać w racjonalny sposób. Przyjmuje się, że maksymalny spadek ciężaru naszego ciała w ciągu 6 miesięcy powinien wynosić maksymalnie 5-10 proc. Pozwoli to w sposób naturalny przystosować się naszemu organizmowi do zmieniających się warunków. Jeżeli spadek wagi będzie zbyt gwałtowny, nasza skóra może za tym po prostu nie nadążyć – co zaobserwujemy w postaci np. zwisającego fałdu. Wielu pacjentów skarży się na ten problem i zastanawia się, co zrobić z pojawiającym się obwisłym brzuchem. Odpowiednia dieta i ćwiczenia fizyczne są wtedy niezbędne, ale niestety nie wystarczą. Pomoc mogą przynieść zabiegi medyczne, dzięki którym pozbędziemy się niechcianej i nadprogramowej tkanki – komentuje Joanna Goryń-Wiśniewska, specjalista chirurgii plastycznej i ogólnej, lekarz medycyny estetycznej oraz Dyrektor Medyczny Centrum Zdrowej Skóry.

Co można zrobić z problemem nadmiaru skóry po odchudzaniu?

Przede wszystkim pamiętajmy, że nad kondycją skóry można pracować. Z pomocą przyjdą odpowiednie ćwiczenia fizyczne, najlepiej pod okiem trenera, który dobierze je do danej partii ciała. Najczęściej obwisłą skórę obserwujemy na brzuchu – tutaj pomóc mogą brzuszki, skręty tułowia czy podnoszenie nóg.

Warto także zadbać o ciało od zewnątrz, stosując np. preparaty ujędrniające, szczególnie te zawierające kolagen, kwas hialuronowy i elastynę oraz fitoestrogeny (naturalne związki roślinne), codzienne masaże np. z użyciem szorstkiej rękawicy czy biorąc ciepło-zimne prysznice, których zadaniem będzie poprawienie napięcia skóry. Jeśli te sposoby zawiodą, bo np. fałd jest naprawdę duży, rozwiązaniem może okazać się zabieg z zakresu chirurgii plastycznej.




Możliwości medycyny poprawiające wygląd i napięcie skóry

Jednym z możliwych rozwiązań jest wykonanie abdominoplastyki, czyli korekcji powłok brzusznych. Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, a jego efektem jest widoczna poprawa wyglądu brzucha.

Cięcia prowadzone są nisko – nad owłosieniem łonowym i wzdłuż pachwin, aby późniejsza blizna była niewidoczna, np. w kostiumie kąpielowym. Po dokonaniu cięć skórę brzucha przesuwa się w dół i cały „nadprogramowy” fragment – usuwa. Ponieważ pępek pozostaje na swoim miejscu najczęściej wyprowadza się go przez nowe nacięcie. Po usunięciu nadmiaru, skórę brzucha zeszywa się pod napięciem – dlatego należy przez pierwsze dni po zabiegu unikać pełnego prostowania ciała.

Pobyt w szpitalu zazwyczaj trwa 2-3 dni. Jeśli jednak brzuch pacjenta wymaga jedynie niewielkiej korekty, możliwe jest także wykonanie ograniczonej abdominoplastyki (mini-abdominoplastyka). W tym wypadku wycina się jedynie niewielki fragment ciała i tkanki tłuszczowej poniżej pępka. Operacja jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym, a okres rekonwalescencji jest znacznie krótszy – komentuje Joanna Goryń-Wiśniewska, specjalista chirurgii plastycznej i ogólnej, lekarz medycyny estetycznej oraz Dyrektor Medyczny Centrum Zdrowej Skóry.

Nieestetyczna i obwisła skóra na brzuchu może spędza nam sen z powiek, więc zamiast martwić się, lepiej zacząć działać. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej (np. HIFU, mezoterapia igłowa, endermologia) nie tylko pozwolą rozprawić się z problemem, ale także w połączeniu ze zbilansowaną dietą i aktywnością fizyczną pomogą nam w utrzymaniu zdrowej, szczupłej sylwetki.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ