Jak budować udane relacje międzyludzkie?



Budowanie udanych relacji z innymi jest jedną z najważniejszych umiejętności życiowych. Przydaje się ona zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Jest fundamentem każdego zdrowo funkcjonującego związku, przyjaźni, rodzicielstwa, czy też pracy zespołowej w firmie. Choć na co dzień przebywamy z innymi ludźmi i wydawałoby się, że sztukę nawiązywania relacji z nimi mamy opanowaną, to jednak pozory mylą, bo z moich doświadczeń wynika, że jest to jedna z najtrudniejszych kompetencji do przyswojenia.

Budując zatem udane relacje z innymi, należy pamiętać o kilku aspektach:

1. Daj się poznać innym

Nie mam na myśli tego, żebyś była wylewna na pierwszym spotkaniu i opowiadała wszystko o sobie (zostaw coś na później), chodzi raczej o bycie sobą i pokazanie tego, kim naprawdę jesteś. Nie staraj się przypodobać innym na siłę i nie odgrywaj kogoś, kim wcale nie jesteś – ludzie wyczuwają to, jeśli ktoś jest sztuczny. Zachowuj się naturalnie i w zgodzie ze sobą.

2. Nie ufaj „na ślepo” swojemu pierwszemu wrażeniu

Zachowaj otwarty umysł i nie oceniaj innych zbyt surowo po pierwszym spotkaniu. W końcu ile razy zdarzyło Ci się, że Twoje pierwsze wrażenie było mylne? Bądź otwarta na nowe kontakty, zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby poznać swojego rozmówcę i bacznie obserwuj swoje otoczenie.

3. Efektywnie komunikuj się z rozmówcą

Wyrażaj się jasno i precyzyjnie, bez zbędnego owijania w bawełnę. Mów pewnym tonem głosu, wydobywającym się prosto z przepony. Nie układaj sobie w głowie wyimaginowanych historii na temat tego, co kto miał na myśli, tylko wyciągaj wnioski z dyskusji opierając się na faktach i to właśnie na tym poziomie komunikuj się z innymi. Zadbaj też o mowę swojego ciała tak, aby była ona spójna z tym, co chcesz przekazać drugiej stronie.




4. Bądź pozytywna

Komunikując się z innymi nie narzekaj i nie użalaj się nad sobą. Postaraj się być entuzjastyczna i wraz ze swoim rozmówcą skupiajcie się na pozytywnych rzeczach. Koncentrowanie się na negatywnych kwestiach spowoduje, że obydwoje zaczniecie się niepotrzebnie tym nakręcać, a Wasze spotkanie przestanie przebiegać w przyjemnej atmosferze.

5. Poświęć uwagę swojemu rozmówcy

Szczerze zainteresuj się drugą osobą. Zachowaj kontakt wzrokowy i zadawaj pytania. A co najważniejsze – aktywnie słuchaj. Chyba znasz powiedzenie „mowa jest srebrem a milczenie złotem”? Ono świetnie się sprawdza i dzięki takiej postawie szybko zyskasz sobie sympatię i szacunek innych.

6. Bądź asertywna

W relacjach z innymi pamiętaj też o sobie samej i o tym, żebyś czuła się komfortowo w tej sytuacji. Ustal swoje granice, a kiedy zauważysz, że ktoś je przekracza, śmiało to komunikuj drugiej stronie. Jeśli czujesz, że nie powinnaś się na coś zgodzić, to nie unikaj odpowiedzi, tylko pewnie i stanowczo powiedz „nie”.

Przedstawione przeze mnie zasady są uniwersalne, a zatem możesz je stosować niezależnie od tego, z kim przyjdzie Ci się komunikować. Jeśli będziesz z nich korzystać na co dzień, to nie tylko zaczniesz budować trwałe relacje z innymi, ale też sama będziesz się w nich dobrze czuła. Co więcej, będziesz bardziej świadomie wybierać osoby, które mają należeć do Twojego otoczenia. Nie musisz przecież lubić się ze wszystkimi. Wystarczy Ci to, abyś miała w swoim gronie osoby, na których możesz polegać i którym ufasz.

Jeśli czujesz, że chciałabyś popracować nad budowaniem lepszych relacji z innymi, skontaktuj się ze mną: sylwiazuber@zubercoaching.pl – chętnie przeczytam, co masz mi do napisania i znajdziemy dla Ciebie takie rozwiązanie, żebyś była szczęśliwa.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ