Cera naczynkowa – jak o nią dbać?



Cera naczynkowa – jak o nią dbać? Czerwone plamki na skórze, „pajączki” w okolicach nosa i niespodziewanie pojawiający się rumień na policzku, a także nadwrażliwość na wiatr czy saunę – to oznaki, które świadczą o posiadaniu cery naczynkowej. Jak radzić sobie z pielęgnacją tak wymagającego typu skóry i co zrobić, aby zmniejszyć widoczność nieestetycznych czerwonych znaków?

Za zimno, za gorąco

Na początku warto zaznaczyć, że cera naczynkowa nie jest chorobą i nie nabywa się jej z wiekiem. U osób posiadających ten typ skóry, naczynka znajdują się po prostu o wiele płycej niż w przypadku cery normalnej. Prawidłowa pielęgnacja pozwala opanować kaprysy cery naczynkowej oraz nie dopuścić do pogłębienia problemu.

Najważniejsze są dwie rzeczy: wystrzeganie się kontaktu z aktywatorami rumienia oraz pielęgnacja mająca na celu wzmocnienie i uszczelnienie słabych naczynek. Czego zatem powinno się unikać? Przede wszystkim nagłych zmian temperatur, czyli na przykład mycia twarzy w bardzo zimnej lub bardzo gorącej wodzie, a także ekspozycji na promieniowanie UV bez stosowania filtra ochronnego lub na mróz bez tłustego kremu. Ważne jest też to, co jemy. Unikaj ostrych przypraw, owoców cytrusowych, gorących napojów i alkoholu.

Pielęgnacja w domu

Składnikiem aktywnym przynoszącym bardzo dobre rezultaty w pielęgnacji cery płytko unaczynionej jest witamina C. Nie tylko lekko rozjaśnia skórę, ale również sprawia, że naczynka krwionośne są coraz mocniejsze. Inną, niezwykle pomocną witaminą jest witamina K. Jej głównym kosmetycznym zadaniem jest niwelowanie widocznych skutków teleangiektazji: rozjaśnianie zaczerwienienia oraz ogólne poprawianie kolorytu skóry.

Niestety, witaminę tę można znaleźć tylko w nielicznych gotowych kosmetykach – w związku z tym warto postawić na kosmetyki naturalne, także wykonywane samodzielnie. Dobre efekty może przynieść stosowanie domowych maseczek na bazie awokado, które jest bardzo dobrym źródłem witaminy K, oraz kosmetyków zawierających wyciągi z tego owocu. Wzmocnienie naturalnej bariery ochronnej skóry można też osiągnąć dzięki regularnemu nawilżaniu oraz stosowaniu wzmacniających składników (np. witaminy B3 i aloesu).




Czy naczynka da się usunąć?

Posiadanie cery naczynkowej to kwestia w dużej mierze genetyczna, dlatego nie jest możliwa całkowita zmiana jej natury. Jeżeli natomiast naczynka są popękane na tyle, że na stałe widać to na twarzy, warto zastanowić się nad wykonaniem zabiegu w klinice medycyny estetycznej

– Moim pacjentom, którzy borykają się z problemami związanymi z posiadaniem cery naczynkowej, polecam zabieg z użyciem Secret RF 2.0 – mówi dr Gabriela Bogucka z Gabinetu Medycyny Estetycznej i Dietetyki Gabriela Bogucka w Bielsko-Białej.

Urządzenie posiada wiele zastosowań, m. in. odmładzanie skóry, niwelowanie zmarszczek, napięcie skóry czy redukcja rozstępów. – Secret RF posiada kilka wymiennych głowic. Jedna z nich, Smartcure, pozwala doskonale rewitalizować skórę również w przypadku tych pacjentów, którzy borykają się z cerą naczynkową czy łojotokową. Precyzyjne mikroigły wprowadzane są na regulowaną głębokość, dzięki czemu zostają zainicjowane procesy naprawcze skóry. Naczynka zamykają się, dzięki czemu są wyraźnie mniej widoczne – mówi dr Bogucka.

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, rekonwalescencja jest krótka (zaczerwienienie znika po około 3-4 godzinach), a pierwsze efekty można zauważyć już po jednej sesji.

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ