FANABIERIA CZY KONIECZNOŚĆ?



Pytanie do ginekologa o odmładzanie okolic intymnych i obkurczanie pochwy

Beata, 45 lat

Kiedy przez 15 lat byłam z jednym mężczyzna, nie zastanawiałam się zbyt wiele nad wyglądem moich okolic intymnych. Było dla mnie oczywiste, że są w porządku. Ale teraz, kiedy rozwiodłam się i mam lat 45, nagle istotny stał się dla mnie nie tylko wygląd mojej twarzy, ale też moich narządów. Bo, mówiąc wprost, chciałabym wrócić do… obiegu, jeśli chodzi o relacje damsko-męskie.

Dbam o swoją twarz i ciało, mam wysportowaną sylwetkę, czuję się ładna i młoda, jednak coraz częściej – myśląc o potencjalnym, nowym partnerze – mam w głowie pytanie, czy tam też nadal jestem atrakcyjna? Gdy dotykam warg sromowych czuję, że nie są już tak jędrne, jak jeszcze parę lat temu.

Po urodzeniu dwójki dzieci nie mam też wątpliwości co do stanu mojej pochwy, nie jest już tak ciasna jak kiedyś. Tak, tak, wiem o tym, że trzeba się akceptować, i tym podobne życiowe mądrości. Znam to wszystko, zgadzam się z nimi, co więcej – akceptuję siebie i to że nie mam już lat dwudziestu. Jednocześnie chcę się czuć atrakcyjna w moim ciele. I w łóżku z mężczyzna myśleć tylko o seksie, a nie o tym, czy aby na pewno dobrze wyglądam.

 

Waldemar Reszko (ginekolog, specjalista ginekologii estetycznej z kliniki Medycyna Młodości):



Tego typu zabiegi to nie fanaberia. Dla mnie to jest normalne, że skoro dbamy o twarz, to dbamy także o wygląd narządów intymnych. Tam też tkanki się starzeją. Są różne metody rewitalizacji warg sromowych oraz obkurczania pochwy.

Można rewitalizować wargi sromowe karboksyterapią, czyli zabiegiem, w którym wprowadza się pod skórę dwutlenek węgla. Karboksyterapia zwiększa ukrwienia, poprawia napięcie i elastyczność skóry. Wymagana jest seria zabiegów, które wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, są więc stosunkowo komfortowe. Karboksyterapia intymna najbardziej jest popularna we Włoszech, wśród… rozwiedzionych czterdziestolatek, które znów umawiają się na randki i chcą wyglądać atrakcyjnie. Równie dobrze mogłaby się upowszechnić w Polsce.

Wargi sromowe można też wypełniać kwasem hialuronowym. To bezpieczny zabieg z szybkim efektem – wargi sromowe odzyskują dawny kształt, sprężystość i jędrność. Kwas wprowadzany jest cienką kaniulą, a cały zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym trwa kilka minut. Efekt utrzymuje się do dwóch lat. Ten zabieg ma dodatkową funkcję, pełne wargi sromowe zabezpieczają pochwę przed utratą wilgotności.

Paweł Wawrzyniak (ginekolog, specjalista ginekologii estetycznej z kliniki Medycyna Młodości):

Najnowszą metodą biorewitalizacji zwiotczałych warg sromowych jest radiofrekwencja Thermi VA. Zabieg wykonuje się metodą radiofrekwencji o niskiej częstotliwości. Napinanie i ujędrnianie  warg sromowych następuje poprzez podgrzewanie tkanek, co stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. Zabiegu jest nieinwazyjny i nie wymaga znieczulenia.

Thermi VA staje się standardem także w zabiegach obkurczających wiotką i poszerzoną pochwę, zarówno u młodych kobiet po porodach, jak i u starszych, w okresie menopauzy. Poszerzona pochwa jest jedną z istotnych przyczyn braku satysfakcji seksualnej, dlatego parę lat temu tak szybko zdobyły popularność zabiegi laserowe na miejsca intymne. Thermi VA otwiera nowy rozdział w tej dziedzinie, gdyż lasery nie do końca się sprawdziły.

Pacjentki narzekały na duży dyskomfort w czasie zabiegów i kilkutygodniowy okres rekonwalescencji po. W czasie zabiegu radiofrekwencji Thermi VA odczuwają tylko ciepło, a po nie ma karencji jeśli chodzi o stosunki seksualne. Ujędrnianie następuje wskutek produkcji nowych fibroblastów i kolagenu. Jest to więc ujędrnianie przez tworzenie, rewitalizację, a nie niszczenie (jak to się dzieje w przypadku laserów).

Obserwuję bardzo zdrowy trend, że kobiety przychodzą dziś do ginekologa coraz bardziej świadome, że jakość życia seksualnego można poprawić, i nie wstydzą się zadawać pytań.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ