Świadome żywienie kluczem do sukcesu



Świadome żywienie kluczem do sukcesu. W przeciągu całego życia zjadamy około 70 ton pożywienia. Sposób w jaki jemy jest dużo ważniejszy niż to, co zjadamy. Świadome odżywianie nie tylko skutecznie walczy z nadwagą, dolegliwościami i objawami chorób, ale przede wszystkim usuwa ich przyczyny.

Jedzenie jest jedną z podstawowych czynności ludzkich, jakie wykonujemy każdego dnia. Wraz z pożywieniem dostarczamy do naszego organizmu białka, tłuszcze oraz węglowodany, które są przetwarzane na energię i wykorzystywane do ciągłego odbudowywania organizmu – tworzenia nowych komórek. Ten złożony proces biochemiczny wymaga obecności wielu witamin, związków mineralnych i enzymów, które powinny być naturalnie zawarte w pożywieniu. Niestety podczas produkcji, transportu i sposobu przechowywania żywności, witaminy, związki mineralne i enzymy są często niszczone.

Zdrowy tryb życia, w którego zakres wchodzi także świadome żywienie, warunkuje prawidłowy rozwój, a dalej funkcjonowanie organizmu, przeciwdziała m.in. chorobom naczyniowym mózgu, otyłości i cukrzycy, nadciśnieniu, a nawet niektórym nowotworom i osteoporozie. Co więcej, wpływa to także na hamowanie procesów starzenia oraz może likwidować problemy z zasypianiem.

Nieregularne posiłki, stres, natłok zajęć – to wszystko nie sprzyja przygotowywaniu zdrowych posiłków i sprawia, że w biegu sięgamy po przekąski, które nie zawsze są zdrowe. Coraz częściej spożywamy posiłki, wpatrując się w ekran telefonu czy komputera. Te „rozpraszacze” także działają na naszą niekorzyść.

Czym więcej bodźców zewnętrznych, tym mniejsza świadomość w trakcie posiłku. Kiedy nie skupiamy uwagi na jedzeniu, mamy skłonność do obżarstwa.  Hormon sytości, który wpływa na mózg, zaczyna działać dopiero po 10 minutach, a organizm powinien mieć czas na spokojne przyswojenie pokarmu. Odczekanie, czy wolniejsze spożywanie to najprostsze sposoby, aby zjeść tyle, ile naprawdę potrzebujemy.




Wielu szuka „diety cud”, zapominając o podstawowych zasadach zdrowego odżywiania, takich jak regularne posiłki, picie odpowiednich ilości wody oraz ograniczanie cukru. Te niewielkie wyrzeczenia w połączeniu z wartościowymi produktami mogą się dla wielu okazać wprost zbawienne. Z badań wynika, że odpowiednia dieta to aż 70% sukcesu w drodze po zdrowy styl życia. Z tego względu rozpoczęliśmy współpracę z poradnią dietetyczną Jakuba Mauricza Be Well by Mauricz, a nasza siłownia została poszerzona o bar, gdzie serwujemy wyłącznie pełnowartościowe koktajle, soki i posiłki – komentuje Kornel Andrzejewski prezes zarządu sieci PRIME.

Kluczem do zdrowego odżywiania, a tym samym do prawidłowego funkcjonowania organizmu jest świadomość związana z żywieniem. Im więcej wiemy, tym mamy większą potrzebę zadbania o swój organizm, czego skutkiem jest nie tylko korzystniejszy wygląd, ale i lepsze wyniki badań. Inwestując w siebie, warto skupić się więc na świadomym żywieniu.

Niedobory witamin, składników mineralnych oraz makroskładników odżywczych – takich jak białko, tłuszcze i węglowodany – uniemożliwiają prawidłową regenerację mięśni oraz odbudowę zasobów energetycznych w organizmie. Choroby dietozależne są przyczyną przynajmniej 80% śmierci oraz pogorszenia stanu zdrowia. Ucinając kalorie poniżej poziomu zapotrzebowania, eliminując kolejne produkty, dodatkowo zmniejszamy – i tak już niewystarczającą – ilość składników mineralnych i witamin.

Prawidłowo zbilansowana dieta powinna być urozmaicona, a więc skomponowana z wielu grup produktów spożywczych. Zamiast skupiać się tylko na kaloriach, warto zwrócić uwagę na składniki odżywcze oraz jakość produktów, które spożywamy. Musimy pamiętać również o funkcji układu pokarmowego, gdyż nie jesteśmy tym, co jemy, ale tym, co organizm zrobił z żywnością. W toku ery chorób autoimmunologicznych jest to niezwykle ważne zagadnienie – dodaje Jakub Mauricz, czołowy dietetyk poradni Be Well by Mauricz.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ