Przebarwienia posłoneczne – jak sobie z nimi radzić?



Przebarwienia posłoneczne – jak sobie z nimi radzić? Wakacje to niełatwy czas dla naszej skóry. Częsta ekspozycja na silne promieniowanie UV, mimo stosowania filtrów SPF, może skutkować pojawieniem się pod koniec lata przebarwień. Skąd biorą się nieestetyczne plamy na skórze i jak sobie z nimi radzić?

Po wspaniałych wakacjach zostają nam cudowne wspomnienia, ale czasem niestety także przykre pamiątki w postaci miejscowych przebarwień skóry. Aby ich uniknąć, warto nawet podczas najbardziej beztroskiego urlopu pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry, opierającej się przede wszystkim na stosowaniu kremów z wysokim filtrem UV. Jeśli jednak na czas wakacji zapomniałaś o wszelkich obowiązkach, także tych związanych z twoją skórą, sezon powinnaś zakończyć zabiegiem regeneracyjnym, np. z wykorzystaniem lasera tulowego Lavieen.

Skąd się biorą przebarwienia?

W wyniku ekspozycji na słońce, promienie UV przenikają przez nasz naskórek, stymulując do działania komórki pigmentacyjne (melanocyty). Nadmierna ekspozycja na słońce może spowodować, że niektóre z nich zaczną wydzielać znaczne ilości melaniny. Miejscowe nagromadzenie melaniny (hiperpigmentacja) prowadzi do powstawania małych, okrągłych, czasem rozlanych plam na skórze.

Dodatkowym czynnikiem zwiększającym predyspozycje do powstania przebarwień posłonecznych są: uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne – w tym okres ciąży oraz menopauza, choroby wątroby i tarczycy, stany zapalne, leki – tabletki antykoncepcyjne, antybiotyki, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwdepresyjne, niektóre kosmetyki i perfumy, szczególnie zawierające olejek bergamotowy.

Jesienna wizyta w gabinecie

Medycyna estetyczna ma do zaoferowania kilka metod walki z niechcianymi przebarwieniami. Jedną z nich są peelingi chemiczne. To sposób skuteczny, jednak wiążący się z co najmniej tygodniowym złuszczaniem skóry twarzy, wymagającym często czasowej rezygnacji z pracy zawodowej oraz późniejszej codziennej, wielomiesięcznej pielęgnacji.

Do często stosowanych procedur należy także zabieg mezoterapii. Jest to metoda biorewitalizacji skóry poprzez śródskórne podawanie substancji biologicznie czynnych, takich jak arbutyna, retinol, aminokwasy, dezoksyrybonukleotydy, witaminy, mikroelementy oraz peptydy biomimetyczne.

– Mezoterapia pozwala na ujednolicenie kolorytu skóry i skutecznie ją nawilża, jednak w przypadku poważnych zmian posłonecznych najbardziej polecam zabieg laserowy, szczególnie z użyciem lasera tulowego. W naszej klinice posiadamy innowacyjny, jedyny w Polsce laser tego typu, który doskonale radzi sobie z usuwaniem nieestetycznych zmian skórnych – mówi dr Piotr Niedziałkowski z Centrum Zdrowej Skóry w Warszawie.

Laser Lavieen o długość fali 1927nm deklasuje inne metody, czyszcząc skórę ze zmian pigmentowych i aktywując procesy regeneracyjne. – Doskonale leczy melasmę, zmarszczki, duże pory i inne zmiany skórne. Dzięki temu, że jest to laser nieablacyjny, nie dochodzi do uszkodzenia warstwy rogowej naskórka, co zapewnia szybsze gojenie i mniejsze ryzyko powikłań. Sub-ablacyjny tryb lasera jest najlepszym rozwiązaniem dla leczenia zmian pigmentacji podstawnej warstwy naskórka, w której występują duże ilości melanocytów i melaniny. Dzięki jego właściwościom, może być również zastosowany u osób o ciemnej karnacji. Skuteczność tej terapii potwierdzają liczne badania kliniczne i zadowoleni pacjenci – dodaje dr Niedziałkowski.




Domowe metody na przebarwienia

W przypadku trudnych przebarwień warto efekt działania zabiegu laserowego wspomóc odpowiednio nakierowaną domową pielęgnacją. W aptekach czy drogeriach dostępnych jest wiele kremów i maści pomagających wyrównać koloryt skóry.

Jeśli zaś jesteś zwolenniczką naturalnych produktów, możesz wybrać domowej roboty maseczki, np. z ogórka lub cytryny, które mają właściwości nawilżające i rozjaśniające. Aby ich działanie było dla nas bardziej korzystne, należy przed nałożeniem wykonać nie tylko oczyszczanie skóry, ale także delikatny peeling, który przygotuje skórę do wchłonięcia cennych dla niej składników.

– Warto pamiętać, że pielęgnacja domowa może pomóc w walce z przebarwieniami, ale z pewnością nie jest w stanie zastąpić zabiegu laserowego wykonanego w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej. Na przebarwienia trzeba patrzeć zawsze holistycznie i leczyć całego pacjenta, o czym zapomina wielu specjalistów w tej dziedzinie – podsumowuje dr Niedziałkowski.

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ