Nici liftingujące – fakty i mity



W medycynie estetycznej nici są używane od wielu lat. Stanowią one jedną z wielu metod stosowanych w tej dziedzinie. Są łącznikiem pomiędzy medycyną estetyczną, a chirurgią plastyczną. Kto może je zastosować i w jakich przypadkach sprawdzają się najlepiej? Z mitami powstałymi na temat zabiegów z użyciem nici liftingujących rozprawia się dr Krzysztof Jakubowski z Kliniki Medycyny Estetycznej ESTELL.

Nici są szkodliwe dla organizmu – MIT

Nici same w sobie nie są szkodliwe. Te, z których korzystamy w naszej Klinice są materiałami wysokiej jakości. Jeśli są prawidłowo założone, nie powinny pojawić się żadne powikłania.

Aczkolwiek każdy pacjent jest informowany o ewentualnych powikłaniach takich jak zasinienia, ślady nadkorekty, a czasem nawet stan zapalny tkanek miękkich. Zabiegi te powinny być wykonywane przez odpowiedniego lekarza, w odpowiednim czasie i w odpowiednim miejscu a także z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów.

Przed wszczepieniem nici pacjent musi być zbadany przez lekarza, należy też zebrać wywiad, ponieważ mogą istnieć różne przeciwskazania do wykonania procedury. Należy zwrócić szczególną uwagę czy są zachowane zasady aseptyki i antyseptyki.

Nici pozostają w tkance na stałe – FAKT/MIT

Na stałe w organizmie pozostają jedynie nici stałe (nierozpuszczalne). Istnieją też nici absorbowalne (rozpuszczalne), które pozostają w organizmie przez okres kilku-kilkunastu miesięcy, a następnie ulegają rozpuszczeniu. Należy pamiętać, że nici nie są implementowane w skórę, a na granicy skóry właściwej i tkanki podskórnej.

Wszczepianie nici można wykonać o dowolnej porze roku – FAKT

Zabieg można wykonać o dowolnej porze roku. Trzeba jednak pamiętać, że zabieg ten nie może być wykonywany przed wyjazdem urlopowym dla bezpieczeństwa pacjenta i prawidłowej jego rekonwalescencji po zabiegu.

Zabieg wszczepiania nici jest bolesny – FAKT/MIT

Wszystko zależy od użytych nici. Jeżeli są to nici liftujące i napinające tkanki, pacjent musi być znieczulony miejscowo nasiękowo – procedura jest wówczas bardziej inwazyjna. Duże znaczenie ma też sposób, w jaki zakładamy nici – inne odczucie jest przy zakładaniu za pomocą igieł, a inne za pomocą kaniuli (wówczas uraz jest mniejszy). Jeżeli mówimy o niciach cienkich – nieprzyjemny jest tylko moment ukłucia i w tym przypadku pojęcie bólu jest subiektywne.

Nici są wyczuwalne pod skórą – MIT

Prawidłowo umieszczone nici nie powinny być wyczuwalne. Będzie się tak działo tylko wtedy, gdy zostaną zbyt płytko implementowane albo ich końcówka będzie nieprawidłowo docięta i znajdzie się blisko skóry.




Zabieg wszczepienia nici wiąże się z długą rekonwalescencją – MIT

W przypadku nici rewitalizujących skórę, funkcjonować bez problemu można już następnego dnia po zabiegu. Po zastosowaniu nici liftujących pacjent musi regenerować się około tygodnia. Jeżeli wymaga tego sytuacja, po przeprowadzonej procedurze pacjent otrzymuje środki przeciwbólowe jak również antybiotyki jako profilaktykę okołooperacyjną. Należy pamiętać, że kobiety, u których przeprowadzono implantację nici liftujących przez co najmniej cztery dni nie mogą nakładać makijażu.

Rezultaty zabiegu są widoczne przez krótki czas – MIT

To nieprawda, że rezultaty zabiegu są widoczne przez krótki czas, jednak każdy pacjent przed skorzystaniem z zabiegu musi wiedzieć na jakiego rodzaju efekt może liczyć. Jako osoba, która przeprowadza zabieg, muszę opowiedzieć pacjentowi „od A do Z” czego może się spodziewać. Większość pacjentów jest bardzo zadowolonych z rezultatu. Efekty implantacji nici utrzymują się do czasu aż się postarzejemy, czas zrobi swoje i zadziała grawitacja. W przypadku nici absorbowalnych – do czasu aż się wchłoną w skórę, a stałych (nierozpuszczalnych) – aż opadną tkanki. To z reguły okres 2-3 lat.

Nici są najlepszym rozwiązaniem dla kobiet po 30 roku życia – FAKT/MIT

W przypadku nici wiek pacjenta poddającego się zabiegowi jest istotny. Jest także o tyle ważny, że dzięki wiekowi biologicznemu i możliwościom biologicznym możemy określić w jakim stopniu jesteśmy w stanie zmienić fizjonomię danej osoby. Bardzo ważna jest przy tym etyka i empatia – nie możemy ślepo wykonywać tego, co pacjent sobie zażyczy, gdy nie ma takich wskazań. Na początku sprawdzamy czy istnieje możliwość przeprowadzenia określonej procedury i czy nie zaszkodzimy nią pacjentowi.

Istnieje dużo przeciwskazań do przeprowadzenia zabiegu – FAKT

Przeciwskazania istnieją przy każdym zabiegu. Tutaj jest to ciąża i karmienie piersią, przyjmowanie leków powodujących mniejszą krzepliwość krwi, radioterapii, chemioterapia oraz choroby z autoimmunoagresją. Nici nie zakładamy również w miejsca, które były wcześniej napromieniane. Zawsze pacjent musi być świadomy, że mogą wystąpić powikłania – mogą wystąpić zasinienia, stan zapalny tkanek, efekt nadkorekty.

Zabieg wymaga wykonania dużych nacięć na skórze – MIT

Implantacja nici nie wymaga nacięć. W skórze robimy tylko małe ukłucie igłą i chociaż sporadycznie w wybranych wypadkach może wystąpić potrzeba wykonania nacięcia, to będą to cięcia najwyżej 2 milimetrowe.

Nici można stosować wyłącznie na twarzy – MIT

Nici można stosować na różnych obszarach, nie tylko na twarzy. To rozwiązanie stosuje się na podbródku, szyi, ramionach, brzuchu oraz nad kolanami. W ten sposób można także podnieść piersi – wymaga to zastosowania większej liczby nici, ale jest możliwe.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ