Nawilżenie intymne – dlaczego warto walczyć z suchością pochwy?



Dyskomfort i uczucie „ściągnięcia” w okolicach intymnych po kąpieli to znak, iż śluzówka ścian pochwy jest niedostatecznie nawilżona. Suchość pochwy może być  odczuwalna także w innych okolicznościach, na przykład podczas zbliżenia z partnerem, które poprzedziła niezbyt długa gra wstępna, lub po miesiączce. Skąd bierze się ten objaw i jak można mu zaradzić?

Higiena intymna na 3+

Błędy higieniczne to częsta przyczyna suchości pochwy. Niekorzystny wpływ na stopień nawilżenia błon śluzowych okolic intymnych mają między innymi długie kąpiele w gorącej wodzie, podmywanie się zwykłym mydłem lub silnie działającymi, perfumowanymi płynami z dodatkiem detergentów i konserwantów, oraz ogólnie pojęty reżim higieniczny (mycie się kilka razy dziennie, płukanie pochwy w celu usunięcia bakterii i grzybów – tzw. irygacje, „odświeżanie” okolic intymnych z pomocą dezodorantów intymnych itp.).

Intensywne zabiegi myjące zamiast uchronić nas przed zakażeniami pochwy, paradoksalnie zwiększają ryzyko ich rozwoju, ponieważ przesuszają śluzówkę i osłabiają florę bakteryjną okolic intymnych. W rezultacie mniejsza niż dotychczas  liczba pałeczek kwasu mlekowego wytwarza niedostateczną ilość kwasu mlekowego, pochwa jest coraz bardziej sucha, a patogeny mają doskonałe warunki do namnażania się.

Zmiany hormonalne

Spadek liczby bakterii kwasu mlekowego i towarzyszące mu przesuszenie pochwy mogą mieć związek z wahaniem stężęnia hormonów żeńskich w okresie ciąży, połogu lub menopauzy. Zmiany hormonalne, powodujące uczucie suchości i dyskomfort, mają miejsce także podczas stosowania doustnej antykoncepcji oraz – w nieco mniejszym wymiarze – w przebiegu cyklu miesiączkowego.



Przebyte leczenie infekcji pochwy

Składniki leków zwalczających drobnoustroje odpowiedzialne za zakażenia układu moczowo-płciowego mogą podrażniać i przesuszać delikatną śluzówkę ścian pochwy, narażając tym samym kobietę na kolejne niedyspozycje intymne.

Jak zwalczać suchość i dyskomfort?

Przesuszenie pochwy może mieć różne przyczyny, ale rozwiązanie problemu jest nad wyraz proste:

  • Jeśli suchość ma swoje źródło w złych nawykach higienicznych, modyfikacja działań myjących i pielęgnacyjnych powinna znacząco poprawić komfort intymny. Na wstępie należy pozbyć się drażniących kosmetyków i stosować wyłącznie łagodne, hipoalergiczne produkty. Następnie wskazane jest ograniczenie częstotliwości mycia (wystarczy podmyć się dwa razy dziennie) i skrócenie czasu kąpieli, ewentualnie rezygnacja z wanny na rzecz szybkiego prysznica.
  • W przypadku zmian hormonalnych najlepszy efekt przyniesie wzmocnienie mechanizmów ochronnych, którymi dysponuje organizm. Pierwszy krok to przywrócenie właściwego, kwaśnego odczynu pochwy z pomocą dopochwowych globulek HydroVag®, które dostarczają kwas mlekowy, niezbędny do zachowania niskiego pH okolic intymnych. Dodatkową zaletą prepratu HydroVag® jest fakt, iż obecny w nim kwas hialuronowy doskonale nawilża śluzówkę ścian pochwy i tym samym niweluje problem jej przesuszenia.
  • Bezpieczny i skuteczny produkt dla kobiet HydroVag® poprawi stan nawilżenia okolic intymnych również wtedy, gdy suchość wynika z aplikowania preparatów leczniczych.

Właściwe nawilżenie intymne ma same zalety: gwarantuje komfort, chroni przed infekcjami i poprawia doznania seksualne obojga partnerów. Właśnie dlatego problem suchości pochwy warto rozwiązać możliwie szybko.

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ