Te 4 godziny mogą znacząco wpłynąć na rozwój Twojego dziecka
Znajdujesz się w sytuacji, która pozwala ci pozostać z dzieckiem w domu? Spędzanie z nim czasu to dla Ciebie ogromna radość i nie czujesz potrzeby, by odpocząć, zostawić malucha dziadkom, czy pod inną opieką? Upierasz się przy tym, że wizerunek „Matki Polki” jest fajny i w zasadzie to marzyłaś o tej roli przez całe dotychczasowe życie? A czy zastanowiłaś się choć raz, czy to aby na pewno dobre dla Twojego dziecka?
Sieć przepełniają artykuły, które zachęcają kobiety do szybkiego powrotu do pracy i codziennych aktywności, ale najważniejsze jest przecież to, jak sama zainteresowana, czyli matka się czuję. Jeśli stawia na bycie przy nowo narodzonym członku rodziny przez większość czasu i jest jej z tym dobrze, to w porządku, ale warto mieć w pamięci też to, że maluch, tak jak i młoda mama, ma swoje potrzeby.
Jedną z nich jest socjalizacja i poznawanie świata. A tych nie są w stanie spełnić dorośli i w kółko te same warunki domowe, czy powtarzalne zabawy. Warto jak najwcześniej zadbać o rozwój dziecka na wielu płaszczyznach życiowych. Świetnym wyborem, by tego dokonać może okazać się… zapisanie malucha do żłobka.
Zdziwiona? Nie chodzi tutaj o sytuację, w której jesteś bez wyjścia i musisz zostawić dziecko na 8 godzin, bo inaczej stracisz pracę. Mamy na myśli 4-godzinną wizytę dziecka w żłobku nawet, gdy jesteś w tym czasie wolna i mogłabyś poświęcić mu czas. Dla wielu rodziców takie rozwiązanie jest niewyobrażalne i nie widzą w nim niczego pozytywnego. Jednak, jak się okazuję, a o czym świadczą wyniki badań, już od najmłodszych lat warto dać dziecku możliwość obcowania z rówieśnikami, pod opieką profesjonalistów i w warunkach innych niż wciąż te same, domowe.
Największą zaletą żłobka jest stały kontakt z innymi dziećmi, który jest szczególnie ważny w przypadku jedynaków. Dzieci lubią inne dzieci, czują się przy nich swobodnie, uczą się funkcjonować w grupie, socjalizują się i znacznie szybciej zdobywają nowe umiejętności podpatrując od siebie nawzajem. Tym samym szybciej zyskują samodzielność.
Świat dziecka nie ogranicza się tylko do funkcjonowania w świecie dorosłych. To wszystko może bardzo ułatwić dziecku późniejszy start w przedszkolu, zerówce, a wreszcie szkole i dorosłym życiu.
Co ważne, w żłobku dziecko może też świetnie się bawić. Podczas dziennego harmonogramu zajęć odbywa się wiele ciekawych rzeczy: dziecko poznaje nowe zabawki, inne dzieci, różnego rodzaju aktywności. Maluchy spędzające czas w domu nie mają takiej możliwości, a ich grafik ogranicza się do powtarzalnych zabaw i spędzania czasu wciąż z tymi samymi osobami.
Wykwalifikowane opiekunki doskonale wiedzą, jak zabawić dziecko, kiedy rodzicom brakuje już pomysłów na dostarczanie mu coraz to nowych wrażeń. A te zróżnicowane doświadczenia mają zbawienny wpływ na jego rozwój.
Dziwi Cię, że już tak małe dziecko uczy się od innych i ma potrzeby socjalizacji? Być może, jak wielu innych, sądziłaś, że świat małego dziecka ogranicza się tylko do mamy i małego pokoiku? Poprosiłyśmy o wyjaśnienie psycholog, Agnieszkę Dudkę, dyrektorkę Kameralnego Żłobka BeBaby o to, czy tak małe dzieci już są w stanie czerpać naukę od innych i dlaczego żłobek to odpowiednie dla tego miejsce.
„Oczywiście, że tak. Dzieci chłoną jak gąbki wiedzę o świecie. Często nam się wydaje, że dzieci nie rozumieją czegoś, dlatego często bez namysłu mówimy przy nich rozmaite rzeczy. Tymczasem warto ważyć słowa. Nie chciałabym w żaden sposób zanegować decyzji tych rodziców, którzy zostają z dzieckiem aż do momentu pójścia do przedszkola.
Jednak na pewno dużą korzyścią dla dziecka i pomocą dla rodzica, jest decyzja oddania malucha pod opiekę do żłobka, choćby na te 4 godziny. Dziecko uczy się nowych zachowań od rówieśników i opiekunek. Nawet jeżeli dzieci dwuletnie się bawią, konkurują ze sobą o zabawkę jest to zabawa prawdziwsza niż ta równoległa, gdzie każdy sobie rzepkę skrobie. Tutaj w grę wchodzą emocje, a więc cały czas dzieci doświadczają treningu emocjonalnego i społecznego. Dobrze,by na początku wizyty w żłobku były dość krótkie, a potem, stopniowo, można ten czas wydłużać. Z korzyścią dla siebie i dziecka.”
Warto zatem zwrócić uwagę, zapisując malucha do wybranego żłobka, czy ten ma w swojej ofercie różne pakiety godzinowe tak, by rodzic mógł podjąć świadomą i wolną decyzję, na jak długo chce malucha pozostawić pod opieką. A co jeszcze jest ważne i na co zwrócić uwagę rozważając dobór odpowiedniego żłobka, który da gwarancję najtroskliwszej i pewnej opieki? O to też zapytałyśmy naszą ekspert:
„Oprócz kwestii technicznych, istotne jest, żeby spróbować porozmawiać z zespołem żłobka, zobaczyć jakie to są osoby. Oczywiście, kwalifikacje są ważne, ale przy obcowaniu z dzieckiem nie kluczowe. Opiekun, to przede wszystkim praca z człowiekiem, czyli praca sobą, więc ważne jest, żeby zobaczyć kto podejmie się tego odpowiedzialnego zajęcia.
Czy są to osoby ciepłe, uśmiechnięte i uważne na dziecko.„ Mamo, tato, pomyślcie, te 4 godziny w ciągu dnia mogą odjąć wysiłku wam, a waszemu dziecku pomóc prawidłowo się rozwinąć. Wierzymy, że już czas odczarować mit żłobka jako rozwiązania ostatecznego i spojrzeć na jego możliwości przychylnym okiem.
Agnieszka Dudka – Dyrektorka Kameralnego Żłobka BeBaby, psycholożka, której najwięcej radości przynosi możliwość towarzyszenia małym i dużym ludziom w odkrywaniu ich potencjału i pokonywaniu barier w rozwoju. Uważa, że nie da się prowadzić satysfakcjonującego życia – ani osobistego, ani zawodowego – bez rozpoznania własnych wartości i potrzeb, właściwego ich komunikowania otoczeniu oraz podążania za nimi. Wierzy w potęgę empatycznej komunikacji, dlatego w kameralnym żłobku BeBaby w Krakowie, pracuje z dziećmi zgodnie z filozofią NVC (Porozumienie Bez Przemocy). Dorosłych wspiera w ich rozwoju, umiejętności rozmawiania, motywacji i radzeniu sobie ze stresem.