Dermatologiczne i kosmetyczne sposoby pielęgnacji cery naczynkowej



Cera naczynkowa często występuje u osób o jasnej karnacji. Jeśli na Twoich policzkach często pojawia się gorący rumieniec, a Twoja twarz podatna jest na powstawanie tzw. pajączków, oznacza to, że Twoja skóra prawdopodobnie boryka się z problemem rozszerzonych naczyń krwionośnych.

Skórę naczynkową ma wiele osób, jednak większość z nich ją bagatelizuje i nie poddaje odpowiedniej pielęgnacji, co jest najlepszą drogą do tego, aby posiadać nieestetyczną i niezdrowo wyglądającą cerę. A przecież istnieje wiele sposobów na pokonanie zaczerwienionej twarzy. Wystarczy wypróbować kilka z nich, a efekty przyjdą same.

Charakterystyka cery naczynkowej

Cera naczynkowa charakteryzuje się rozszerzonymi naczyniami włosowatymi. Czerwone pajączki pojawiają się zazwyczaj w tych miejscach, w których skóra jest najcieńsza, czyli w okolicach nosa, policzków, czy brody. Do przyczyn ich powstawania w głównej mierze przyczyniają się geny. To właśnie nasz kod DNA aż w 80% odpowiada za słabe naczynia krwionośne. W dalszej kolejności wymienia się:

czynniki wewnętrzne:

  • zaburzenia gospodarki hormonalnej,
  • problemy z krążeniem,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • choroby układu pokarmowego,

czynniki zewnętrzne:

  • palenie tytoniu,
  • spożywanie alkoholu,
  • niezdrowy tryb życia,
  • niewłaściwa dieta,
  • nadmierne opalanie się,
  • silne emocje i stres,
  • szkodliwy wpływ warunków atmosferycznych.



Wyżej wymienione czynniki bezpośrednio powodują rozszerzanie się naczynek włosowatych, które powodują, że podskórny układ żył zostaje przepełniony. Zbyt duża ilość krwi nie znajduje miejsca ujścia zaczyna przenikać do żył powierzchniowych, które ujawniają się na skórze właśnie jako cienkie czerwone niteczki, zwane przez dermatologów teleangiektazją.

Drobne pajączki sprawiają przede wszystkim problem estetyczny. Jednak poza defektem kosmetycznym rozszerzone naczynia krwionośne mogą być symptomem wielu poważnych chorób, a w szczególności niewydolności żylnej i limfatycznej. Nieleczenie teleangiektazji może prowadzić do powstania trądziku różowatego i mogą poprzedzać jego rozwój wiele lat wcześniej.

Aby ustrzec się wielu schorzeń, a także cieszyć się nieskazitelną cerą, warto zadbać o skórę naczynkową od razu. Leczenie skóry naczynkowej może przebiegać na trzech płaszczyznach: farmakologicznej, kosmetycznej oraz wspomagającej, czyli domowej.

Dermatologiczne sposoby leczenia cery naczynkowej

Niestety dotychczas farmakologia nie znalazła skutecznego leku na niewydolność żylną. Dlatego też bardzo rzadko zdarza się, że dermatolog zapisze jakieś medykamenty pacjentom borykającym się z cerą naczynkową. Zamiast tego raczej zaleci dermokosmetyki wspomagające odpowiednią pielęgnację.

W przypadkach, gdy problem pękających naczynek krwionośnych jest poważny, lekarz może zalecić laseroterapię. Jest to zabieg polegający na laserowym usunięciu naczynek poprzez naświetlanie je bardzo jasnym światłem o odpowiednich parametrach. Laseroterapia jest zabiegiem skutecznym, jednak należy go powtarzać co jakiś czas, ponieważ jest to sposób, który jedynie zwalcza objawy.

Kosmetyczne sposoby pielęgnacji cery naczynkowej

Dermatolodzy zalecają, aby osoby ze skórą naczynkową skupiły się na odpowiedniej pielęgnacji twarzy. W tym celu powinny stosować specjalne kosmetyki, które przeznaczone są dla cery wrażliwej.

Kosmetyki do cery naczynkowej powinny zawierać szereg substancji, które nie tylko wzmocnią ścianki naczyń krwionośnych, ale także zapobiegną ich powiększaniu oraz zmniejszą ich przepuszczalną. Należą do nich:

  • Flawonoidy – związki chemiczne o działaniu przeciwzapalnym, które dodatkowo posiadają właściwości uszczelniające naczynia krwionośne. Flawonoidy pozyskuje się z arniki, nagietka, rumianku, malin oraz marchwi.
  • Witamina C – posiadająca właściwości antyoksydacyjne i rozjaśniające.
  • Witamina PP – normalizująca ukrwienie skóry.
  • Rutyna – substancja zmniejszająca przepuszczalność naczyń włosowatych oraz zwiększająca odporność ich ścianek.
  • Witamina K – przeciwdziała powstawaniu krzepów, a także hamuje krwawienie. Naturalnie występuje w zielonych produktach spożywczych takich jak: szpinak, brokuły, awokado, ogórek, sałata.

Produktów do pielęgnacji cery naczynkowej jest na rynku drogeryjnym jest bardzo wiele. Przy wyborze odpowiednich kosmetyków warto kierować się zaufaniem do jednej marki. Należy pamiętać, że skóra naczynkowa jest tak kapryśna, jak skóra wrażliwa. Dlatego też korzystanie z produktów z jednej linii pozwoli uniknąć uczulenia i alergii.

Ponadto, w pielęgnacji cery naczynkowej najlepiej sprawdzą się produkty marki Mixa, która nazywana jest “ekspertem od skóry wrażliwej”. W asortymencie tej firmy znajduje się wiele kosmetyków, które zwalczają problemy związane z pękającymi naczynkami – na przykład BB Krem Łagodzący przeciw zaczerwienieniom, który łagodzi i koryguje zmiany skórne powstałe w wyniku rozszerzonych naczyń krwionośnych, a także wyrównuje koloryt: http://www.mixa.com.pl/produkty/twarz/11-bb-krem-lagodzacy.

Więcej informacji na temat kosmetyków do pielęgnacji skóry naczynkowej znajduje się na stronie internetowej: http://www.mixa.com.pl/produkty/twarz/.

Odpad czy surowiec, czyli drugie życie opakowań

Gdy rośnie presja społeczna i regulacyjna, firmy muszą spojrzeć na opakowania zupełnie inaczej. To, co jeszcze niedawno trafiało na wysypiska,…
CZYTAJ

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa się pod mottem „Niewydolność serca nas nie zatrzymuje”.…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak pamiętać, że wśród przyrody czają się niewidoczne gołym…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może również paraliżować i utrudniać koncentrację. Jak zauważa Ewa…
CZYTAJ

Odkryj nowe sosy na grilla – tak pyszne, że HELL, MANN!

Rozgrzej grilla i przygotuj się na smak tak pyszny, że HELL, MANN! Wystarczy sięgnąć po sosy i majonezy Hellmann’s, by…
CZYTAJ

Grill bez mięsa? Dietetyk zdradza, co warto wrzucić na ruszt

Sezon grillowy tuż za rogiem, coraz więcej osób szuka alternatywy dla tradycyjnych dań mięsnych. Czy grill bez mięsa może być…
CZYTAJ

Czego żałujemy przed śmiercią?

Ponad 30% badanych chciałoby, aby ich ostatni list trafił do partnera lub współmałżonka. Jako społeczeństwo unikamy rozmów o śmierci, budzi…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do leczenia zespołu jelita drażliwego (IBS). Szacuje się, że…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto zastawionych stołach. Wiele osób zastanawia się, jak teraz…
CZYTAJ

Szybki detoks po świętach? Dietetyczka ostrzega przed niebezpiecznymi środkami przeczyszczającymi

Po świątecznym przejedzeniu wiele osób sięga po herbatki i tabletki przeczyszczające, licząc na szybki detoks. Jednak Ania Janiszewska-Janowicz, dietetyczka Grupy…
CZYTAJ

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto…
CZYTAJ