Skuteczne sposoby na gorączkę u dziecka



Gorączka u dzieci to bardzo częsty objaw, który zwykle towarzyszy infekcjom wirusowym lub bakteryjnym. W pewnych przypadkach możesz próbować obniżać ją przy pomocy chłodnych okładów i naparów ziołowych. Co przyniesie ulgę maluchowi, który ma rozpalone czoło, staje się marudny i płaczliwy?

 

Zadbaj o nawadnianie organizmu

Zdarza się, że nawet stan podgorączkowy u małej pociechy budzi niepokój rodziców. Tymczasem niewysoka gorączka z reguły pobudza układ odpornościowy i pomaga uporać się z infekcją. O gorączce można mówić, gdy termometr wskazuje więcej niż 38 st. C. Po przekroczeniu 38,5 st. C powinnaś zacząć obniżać temperaturę malucha.

Jak przynieść ulgę gorączkującemu dziecku? Przede wszystkim zadbaj o nawadnianie organizmu. Wiesz, że odwodnienie to wyjątkowo niebezpieczny stan, zwłaszcza dla najmłodszych pacjentów? A w czasie gorączki łatwo do niego doprowadzić – maluch poci się intensywniej i pozbywa cennych elektrolitów.

Proponuj pociesze jak najwięcej płynów. Jeśli karmisz piersią – przystawiaj do niej maleństwo jak najczęściej. Starszym dzieciom przyrządzaj napary ziołowe – możesz wybrać lipę, która działa przeciwzapalnie. Podawaj rozcieńczone soki, herbaty owocowe, a także herbatę z miodem i cytryną lub domowym sokiem malinowym. Napoje słodzone i gazowane są w tym czasie niewskazane.

Infekcja dróg oddechowych –jak pomóc maluchowi?

Jeśli maluch zmaga się z infekcją dróg oddechowych, zatroszcz się o odpowiednie nawilżenie powietrza. Możesz rozwiesić grube, mokre ręczniki na kaloryferach lub włączyć nawilżacz.

Stany zapalne o podłożu bakteryjnym mogą mieć cięższy przebieg niż wirusowe i wymagać antybiotykoterapii. W takim wypadku powinnaś zarejestrować dziecko do pediatry. Zakażenia wirusowe zwykle są łagodniejsze i leczy się je objawowo. Jeśli pociesze dokucza katar, ulgę przyniosą krople soli fizjologicznej lub morskiej. Kiedy pojawi się dotkliwy ból gardła, sięgnij po skuteczny lek z benzydaminą (dostępny bez recepty).

Substancja działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, antyseptycznie i miejscowo znieczulająco. Dzięki lekowi dolegliwości ze strony gardła szybciej ustąpią. Preparaty w aerozolu możesz podawać nawet najmłodszym maluchom, tabletki do ssania zaleca się starszym pociechom, które skończyły 6 lat.




Sposoby na gorączkę u dziecka

Zachęć malucha do odpoczynku w łóżku i snu. Pomieszczenia, w których przebywa, należy wietrzyć. Zadbaj też o odpowiednią temperaturę w pokoju (ok. 20 st. C). Gorączkująca pociecha bardziej się poci – wymaga częstych zmian piżamki na czystą i suchą.

Kiedy dziecko ma wysoką gorączkę, powinnaś obniżać ją przy pomocy leków przeciwgorączkowych. Preparaty dla niemowląt i przedszkolaków zwykle zawierają paracetamol lub ibuprofen. Ulgę przynoszą chłodne (wilgotne) okłady, np. na czoło, okolice karku oraz kąpiel w letniej (nigdy bardzo zimnej!) wodzie – zaleca się, by temperatura wody była tylko o 2 st. C niższa od temperatury ciała malucha.

Gdyby pojawiły się drgawki gorączkowe, natychmiast wezwij fachową pomoc medyczną. Podobnie postępuj, gdy zauważysz inne niepokojące objawy, np. kłopoty z oddychaniem, zmianę zachowania albo wyglądu dziecka. Porady specjalistycznej zawsze wymagają pacjenci z chorobami przewlekłymi. Jeśli gorączka nie obniża się po podaniu leków, skonsultuj się z pediatrą.

lek. med. Damian Korzybski – Specjalista chorób wewnętrznych i specjalista chorób płuc

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ