Czy można uniknąć przeziębienia?



Często lekceważone, za to wyjątkowo uciążliwe przeziębienie jest typową dolegliwością w okresie jesienno-zimowym. Czy z tą dolegliwością można walczyć?

Czy istnieją skuteczne sposoby na uniknięcie kataru i gorączki? Oto kilka sprawdzonych porad dla tych, którzy chcą zwiększyć swe szanse na cieszenie się dobrą formą nawet w porze zwiększonego ryzyka.

Jak objawia się przeziębienie?

Objawy przeziębienia są nam doskonale znane. Większość z nas boryka się z nim przecież kilka razy w roku. Bóle gardła, podwyższona temperatura, gorsze samopoczucie, zmęczenie oraz zapchany nos to dolegliwości, z którymi przeciętny Polak boryka się średnio 2-4 razy w roku. Takie dolegliwości mogą utrudniać życie nawet przez dziesięć dni, tyle bowiem czasu potrzeba, by wyleczyć przeziębienie. Czy można ich uniknąć?

 Jak unikać przeziębienia?

Za rozwój tej choroby odpowiedzialne są wirusy, które bardzo szybko przenoszą się z człowieka na człowieka. Jednym z podstawowych zaleceń w okresie zwiększonego ryzyka staje się zatem unikanie większych skupisk ludzkich, szczególnie w zamkniętych pomieszczeniach. Ważne jest też wzmocnienie odporności organizmu. Im silniejszy układ immunologiczny, tym skuteczniej nasz organizm radzi sobie z atakami wirusów.

Warto zatem sięgać po witaminy, a do jesiennej diety wprowadzić większą porcję świeżych warzyw i owoców. Szczególnie zalecane są te, w których znajduje się witamina C. Cytrusy, czarna porzeczka i brokuły powinny zatem pojawiać się na stole wyjątkowo często. Profilaktyka obejmuje nie tylko dietę, ale i aktywność fizyczną.

Wysportowany, dotleniony organizm staje się silniejszy, a ruch na świeżym powietrzu pozwala skutecznie zahartować się przed nadchodzącą zimą. Pamiętać też należy o stroju. Zarówno wychłodzenie, jak i przegrzanie organizmu może doprowadzić do rozwoju choroby. Jesienią, gdy pogoda sprawia najwięcej niespodzianek, warto sięgnąć po sprawdzony i uniwersalny styl „na cebulkę”.




Jak złagodzić skutki przeziębienia?

Wzbogacenie diety o cenne dla zdrowia witaminy oraz wypoczynek z pewnością mogą się okazać skuteczną pomocą w przypadku przeziębienia. Problemem, z którym walka wydaje się najtrudniejsza, jest jednak katar. Czym jest katar? Jest to wydzielina pojawiająca się wskutek rozwoju stanu zapalnego błony śluzowej. Gęsty katar zatyka nos, poważnie utrudniając oddychanie. Na szczęście współczesna medycyna ma swe sprawdzone sposoby na leczenie kataru.

Wśród środków pozwalających na walkę z tym uciążliwym problemem prym wiodą płyny do nosa, które pozwalają na udrożnienie górnych dróg oddechowych i skuteczną walkę ze stanem zapalnym. Wśród leków, które pozwalają zwalczać objawy zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, ważne miejsce zajmuje płyn marki Xylorin.  Bezpieczny i łatwy w aplikacji aerozol pozwala na zmniejszenie obrzęku i przekrwienia błony śluzowej nosa. Jego stosowanie pozwala na zmniejszenie ilości wydzieliny zalegającej w nozdrzach, dzięki czemu oddychanie przez nos staje się znacznie łatwiejsze.

Stosowanie się do zasad zdrowego stylu życia, troska o profilaktykę oraz unikanie kontaktów z wirusami to podstawa dla każdego, komu marzy się uwolnienie od powracających co roku przeziębień.  Dla własnego dobra warto skorzystać ze sprawdzonych sposobów walki z przeziębieniem i w porę wzmocnić swój organizm. Wbrew pozorom jest to bardzo proste.

modanaurode.pl - przeziebienie-recolor-z

Odpad czy surowiec, czyli drugie życie opakowań

Gdy rośnie presja społeczna i regulacyjna, firmy muszą spojrzeć na opakowania zupełnie inaczej. To, co jeszcze niedawno trafiało na wysypiska,…
CZYTAJ

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa się pod mottem „Niewydolność serca nas nie zatrzymuje”.…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak pamiętać, że wśród przyrody czają się niewidoczne gołym…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może również paraliżować i utrudniać koncentrację. Jak zauważa Ewa…
CZYTAJ

Odkryj nowe sosy na grilla – tak pyszne, że HELL, MANN!

Rozgrzej grilla i przygotuj się na smak tak pyszny, że HELL, MANN! Wystarczy sięgnąć po sosy i majonezy Hellmann’s, by…
CZYTAJ

Grill bez mięsa? Dietetyk zdradza, co warto wrzucić na ruszt

Sezon grillowy tuż za rogiem, coraz więcej osób szuka alternatywy dla tradycyjnych dań mięsnych. Czy grill bez mięsa może być…
CZYTAJ

Czego żałujemy przed śmiercią?

Ponad 30% badanych chciałoby, aby ich ostatni list trafił do partnera lub współmałżonka. Jako społeczeństwo unikamy rozmów o śmierci, budzi…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do leczenia zespołu jelita drażliwego (IBS). Szacuje się, że…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto zastawionych stołach. Wiele osób zastanawia się, jak teraz…
CZYTAJ

Szybki detoks po świętach? Dietetyczka ostrzega przed niebezpiecznymi środkami przeczyszczającymi

Po świątecznym przejedzeniu wiele osób sięga po herbatki i tabletki przeczyszczające, licząc na szybki detoks. Jednak Ania Janiszewska-Janowicz, dietetyczka Grupy…
CZYTAJ

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto…
CZYTAJ