Przyczyny i objawy krwawienia w ciąży



Ciężarna kobieta nie powinna bagatelizować nawet najmniejszych sygnałów, które mogą świadczyć o pewnych nieprawidłowościach w przebiegu ciąży. W przypadku zaobserwowania nawet niewielkiego plamienia lub krwawienia, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne niebezpieczeństwo lub, w razie konieczności, podjąć działania, które pozwolą utrzymać ciążę. Choć to trudne, warto w takiej sytuacji zachować spokój, tym bardziej, że plamienie i krwawienie w ciąży nie zawsze jest groźne i występuje prawie u 30% kobiet.

 

Przyczyny i objawy krwawienia w ciąży

Krwistobrunatna wydzielina z dróg rodnych, może pojawić się na każdym etapie ciąży. Z pewnością nie jest efektem miesiączkowania, ponieważ w ciąży błona śluzowa macicy nie złuszcza się. Nie jest to więc normalny stan, dlatego jak najszybciej należy określić przyczyny krwawienia, które są różne w zależności od zaawansowania ciąży.

 

Przyczyny i objawy krwawień w pierwszej połowie ciąży:

 

  • Zagnieżdżenie jaja płodowego w macicy może być powodem niewielkiego krwawienia, które nie jest groźne dla płodu;
  • Duże zmiany hormonalne mogą powodować pojawienie się plamienia w terminach, w których powinna wystąpić miesiączka, gdyby nie doszło do zapłodnienia. Burza hormonów, szczególnie w pierwszej połowie ciąży, to duże wyzwanie dla organizmu kobiety, na szczęście niegroźne dla niej i dla dziecka;
  • Niedobór progesteronu, który jest odpowiedzialny za zagnieżdżenie się komórki jajowej i utrzymanie ciąży, może doprowadzić do krwawienia – skąpego lub obfitego, o jasnoczerwonym kolorze. Niestety, za mała ilość tego hormonu w organizmie kobiety może przyczynić się do poronienia, dlatego ważna jest konsultacja z lekarzem i przyjmowanie środków podtrzymujących ciążę;
  • Krwawienie często pojawia się, gdy kobieta ma problemy w obrębie pochwy, tzn. zmaga się z żylakami pochwy, nadżerką czy polipami. W takiej sytuacji krwawienie jest jasnoczerwone i mogą tworzyć się skrzepy krwi;
  • Samoistne poronienie, które bardzo często jest skutkiem nieprawidłowego rozwoju zarodka, wywołuje obfite krwawienie. Często towarzyszą temu silne bóle krzyża i podbrzusza oraz skurcze macicy;
  • Niewielkie, brązowe krwawienie w ciąży występuje w przypadku ciąży pozamacicznej. Kiedy komórka jajowa zagnieżdża się poza macicą pojawia się plamienie, bóle brzucha, uczucie parcia na stolec, nudności i omdlenia.




W drugiej połowie ciąży jest znacznie mniej przyczyn występowania krwawienia. Jednak, w przeważającej części efekty ich wystąpienia są poważniejsze, zarówno dla matki, jak i dziecka.

Przyczyny i objawy krwawień w drugiej połowie ciąży:

  • Łożysko przodujące często powoduje bolesne krwawienie w ciąży. Sytuacja taka jest bardzo groźna zarówno dla dziecka, jak i mamy, ponieważ łożysko, które znajduje się zbyt blisko ujścia kanału szyjki macicy, blokuje dziecku dopływ tlenu i substancji odżywczych;
  • Obfite krwawienie i silny ból brzucha często jest efektem przedwczesnego odklejenia się łożyska, co jest niezwykle groźne dla zdrowia dziecka i mamy;
  • Odejście czopu śluzowego, któremu towarzyszy gęsty śluz z krwią, nie jest groźną sytuacją, lecz zapowiedzią, że zbliża się termin porodu.

Co robić, gdy pojawi się krwawienie lub plamienie

Wśród wielu ludzi utrwaliło się przekonanie, że krwawienie w ciąży jest oznaką poronienia, a więc najczarniejszego scenariusza. W rzeczywistości, przyczyn krwawienia i plamienia jest wiele i na szczęście nie wszystkie są groźne.

Bardzo ważne jest jednak, aby w sytuacji, w której kobieta zaobserwuje nawet najmniejszy objaw tego typu, skonsultować się z lekarzem, żeby wyeliminować  ryzyko poważnych problemów zdrowotnych, które, w skrajnych przypadkach, mogą skończyć się utratą ciąży. Z kolei obfite krwawienia nie zawsze wiążą się z poważnymi problemami, a tylko zwiastują pewne nieprawidłowości, a nawet zbliżający się poród.

Niektóre kobiety nie zgłaszają się do lekarza od razu po zaobserwowaniu krwawienia, ponieważ nie odczuwają żadnego bólu. Jest to błędne myślenie, ponieważ groźnym krwawieniom wcale nie muszą dokuczać większe dolegliwości, dlatego tak ważne jest, aby nie zwlekać i przestrzegać wszystkich terminów kontrolnych wizyt lekarskich.

W przypadku plamienia bądź krwawienia warto, w miarę możliwości, starać się zachować spokój i dokładnie obserwować wszystkie objawy:

  • ile krwi upłynęło,
  • czy pojawiło się skąpe, brązowe plamienie, czy obfite krwawienie w kolorze intensywnej czerwieni,
  • czy oprócz krwawienia lub plamienia występują inne dolegliwości, np. bóle głowy, brzucha, nudności, wymioty, omdlenia;

Przekazanie lekarzowi jak największej ilości informacji pozwoli dokładniej określić przyczynę krwawienia i zapobiec jego ewentualnym, groźnym skutkom. W niektórych sytuacjach wymagana jest hospitalizacja, w innym wystarczy, aby kobieta w ciąży zwolniła tempo i zaczęła się oszczędzać.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ