Przyczyny i objawy krwawienia w ciąży



Ciężarna kobieta nie powinna bagatelizować nawet najmniejszych sygnałów, które mogą świadczyć o pewnych nieprawidłowościach w przebiegu ciąży. W przypadku zaobserwowania nawet niewielkiego plamienia lub krwawienia, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne niebezpieczeństwo lub, w razie konieczności, podjąć działania, które pozwolą utrzymać ciążę. Choć to trudne, warto w takiej sytuacji zachować spokój, tym bardziej, że plamienie i krwawienie w ciąży nie zawsze jest groźne i występuje prawie u 30% kobiet.

 

Przyczyny i objawy krwawienia w ciąży

Krwistobrunatna wydzielina z dróg rodnych, może pojawić się na każdym etapie ciąży. Z pewnością nie jest efektem miesiączkowania, ponieważ w ciąży błona śluzowa macicy nie złuszcza się. Nie jest to więc normalny stan, dlatego jak najszybciej należy określić przyczyny krwawienia, które są różne w zależności od zaawansowania ciąży.

 

Przyczyny i objawy krwawień w pierwszej połowie ciąży:

 

  • Zagnieżdżenie jaja płodowego w macicy może być powodem niewielkiego krwawienia, które nie jest groźne dla płodu;
  • Duże zmiany hormonalne mogą powodować pojawienie się plamienia w terminach, w których powinna wystąpić miesiączka, gdyby nie doszło do zapłodnienia. Burza hormonów, szczególnie w pierwszej połowie ciąży, to duże wyzwanie dla organizmu kobiety, na szczęście niegroźne dla niej i dla dziecka;
  • Niedobór progesteronu, który jest odpowiedzialny za zagnieżdżenie się komórki jajowej i utrzymanie ciąży, może doprowadzić do krwawienia – skąpego lub obfitego, o jasnoczerwonym kolorze. Niestety, za mała ilość tego hormonu w organizmie kobiety może przyczynić się do poronienia, dlatego ważna jest konsultacja z lekarzem i przyjmowanie środków podtrzymujących ciążę;
  • Krwawienie często pojawia się, gdy kobieta ma problemy w obrębie pochwy, tzn. zmaga się z żylakami pochwy, nadżerką czy polipami. W takiej sytuacji krwawienie jest jasnoczerwone i mogą tworzyć się skrzepy krwi;
  • Samoistne poronienie, które bardzo często jest skutkiem nieprawidłowego rozwoju zarodka, wywołuje obfite krwawienie. Często towarzyszą temu silne bóle krzyża i podbrzusza oraz skurcze macicy;
  • Niewielkie, brązowe krwawienie w ciąży występuje w przypadku ciąży pozamacicznej. Kiedy komórka jajowa zagnieżdża się poza macicą pojawia się plamienie, bóle brzucha, uczucie parcia na stolec, nudności i omdlenia.




W drugiej połowie ciąży jest znacznie mniej przyczyn występowania krwawienia. Jednak, w przeważającej części efekty ich wystąpienia są poważniejsze, zarówno dla matki, jak i dziecka.

Przyczyny i objawy krwawień w drugiej połowie ciąży:

  • Łożysko przodujące często powoduje bolesne krwawienie w ciąży. Sytuacja taka jest bardzo groźna zarówno dla dziecka, jak i mamy, ponieważ łożysko, które znajduje się zbyt blisko ujścia kanału szyjki macicy, blokuje dziecku dopływ tlenu i substancji odżywczych;
  • Obfite krwawienie i silny ból brzucha często jest efektem przedwczesnego odklejenia się łożyska, co jest niezwykle groźne dla zdrowia dziecka i mamy;
  • Odejście czopu śluzowego, któremu towarzyszy gęsty śluz z krwią, nie jest groźną sytuacją, lecz zapowiedzią, że zbliża się termin porodu.

Co robić, gdy pojawi się krwawienie lub plamienie

Wśród wielu ludzi utrwaliło się przekonanie, że krwawienie w ciąży jest oznaką poronienia, a więc najczarniejszego scenariusza. W rzeczywistości, przyczyn krwawienia i plamienia jest wiele i na szczęście nie wszystkie są groźne.

Bardzo ważne jest jednak, aby w sytuacji, w której kobieta zaobserwuje nawet najmniejszy objaw tego typu, skonsultować się z lekarzem, żeby wyeliminować  ryzyko poważnych problemów zdrowotnych, które, w skrajnych przypadkach, mogą skończyć się utratą ciąży. Z kolei obfite krwawienia nie zawsze wiążą się z poważnymi problemami, a tylko zwiastują pewne nieprawidłowości, a nawet zbliżający się poród.

Niektóre kobiety nie zgłaszają się do lekarza od razu po zaobserwowaniu krwawienia, ponieważ nie odczuwają żadnego bólu. Jest to błędne myślenie, ponieważ groźnym krwawieniom wcale nie muszą dokuczać większe dolegliwości, dlatego tak ważne jest, aby nie zwlekać i przestrzegać wszystkich terminów kontrolnych wizyt lekarskich.

W przypadku plamienia bądź krwawienia warto, w miarę możliwości, starać się zachować spokój i dokładnie obserwować wszystkie objawy:

  • ile krwi upłynęło,
  • czy pojawiło się skąpe, brązowe plamienie, czy obfite krwawienie w kolorze intensywnej czerwieni,
  • czy oprócz krwawienia lub plamienia występują inne dolegliwości, np. bóle głowy, brzucha, nudności, wymioty, omdlenia;

Przekazanie lekarzowi jak największej ilości informacji pozwoli dokładniej określić przyczynę krwawienia i zapobiec jego ewentualnym, groźnym skutkom. W niektórych sytuacjach wymagana jest hospitalizacja, w innym wystarczy, aby kobieta w ciąży zwolniła tempo i zaczęła się oszczędzać.

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ