Co każdy użytkownik powinien wiedzieć przed podjęciem decyzji o noszeniu soczewek kontaktowych.



Decydując się na aplikację soczewek kontaktowych należy bezwzględnie stosować się do zaleceń specjalisty, w zakresie użytkowania i pielęgnacji soczewek oraz stosowania środków do pielęgnacji i przechowywania.

 Niewłaściwe postępowanie może doprowadzić do poważnego uszkodzenia oczu a w skrajnych przypadkach do utraty wzroku w następstwie choroby oczu jaką jest np. owrzodzenie rogówki.

Są to bardzo rzadkie przypadki niemniej jednak są i należy o tym wiedzieć (4 na 10 000 osób w trybie dziennym i 21 na 10 000 w trybie przedłużonego noszenia, czyli bez zdejmowania na noc)….

Palacze są narażeni na wystąpienie owrzodzenia od 3 do 8 razy częściej w zależności od trybu noszenia soczewek.

Dokładne przestrzeganie zasad higieny i pielęgnacji soczewek oraz pojemników do przechowywania zasadniczo zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób.

Przygotowanie do założenia

Czystość, czystość i jeszcze raz czystość.

Przed dotknięciem soczewki kontaktowej należy dokładnie umyć ręce delikatnym detergentem, spłukać wodą i delikatnie osuszyć. Nie należy używać kosmetyków na bazie tłuszczów a soczewki zakładamy przed wykonaniem makijażu. Stosując lakier do włosów lub i inne aerozole należy zamknąć oczy. Soczewki są bardzo wygodnym rozwiązaniem przy uprawianiu różnego rodzaju dyscyplin sportowych włączając sporty wodne, niemniej jednak należy zasięgnąć opinii specjalisty w tym zakresie.

Nigdy nie należy oszczędzać i przenaszać soczewek, czyli używać dłużej niż jest do tego przeznaczona. Należy bezwzględnie dbać o czystość pojemników do przechowywania.



Zakładanie soczewek

Delikatnie wyjmujemy soczewkę z pojemnika opuszkami, nie paznokciem czy pincetą. Przed założeniem oglądamy czy nie jest uszkodzona, nie ma zadarć czy wyszczerbień, uszkodzona w ten sposób nie nadaje się do założenia. Istotne jest aby soczewka przed założeniem była ułożona właściwą stroną. Prawidłowo ułożona ma kształt przeciętej równo wzdłuż kuli, w przypadku „lewej” strony brzegi wywijają się na zewnątrz, brak kształtnej formy.

Jeżeli zbyt długo soczewkę oglądamy, dotykamy może na się ona wysuszyć, należy wówczas ją zwilżyć świeżym, sterylnym płynem rekomendowanym przez specjalistę. NIGDY NIE UZYWAMY DO TEGO CELU WODY Z KRANU.

Aby uniknąć pomyłek można np. zawsze zaczynać od prawego oka, układamy soczewkę na opuszce wskazującego palca, środkowym palcem tej samej dłoni odsuwamy delikatnie w dół powiekę dolną. Palcem drugiej ręki podsuwamy górną powiekę ku górze i kładziemy soczewkę na oku. Następnie powoli zamykamy powiekę, lekko przesuwając gałką oczną w prawą i lewa stronę. Identycznie postępujemy z lewym okiem. W następstwie prób możemy sobie sami wypracować inna metodę dla nas najwygodniejszą bo nie ma jedynej właściwej.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ