Rozstępy, przyczyny i walka z nimi. Nie daj się rozstępom.



Rozstępy, czyli wrzecionowate pasma na skórze, przypominające pręgi po cięciu rózgą, potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Problem ten staje się szczególnie uciążliwy latem, kiedy to ubrania są znacznie skromniejsze, a nasze ciało jest bardziej eksponowane. Na szczęście z rozstępami można walczyć, i to skutecznie.

Problem rozstepów nie tylko u  ciężarnych kobiet:

– Wbrew powszechnie panującej opinii problem rozstępów nie dotyczy wyłącznie kobiet w ciąży i młodych mam. Z rozstępami, zwłaszcza w okresie przedwakacyjnym, coraz częściej zgłaszają się do specjalistów także mężczyźni, szczególnie ci spędzający dużo czasu na siłowni – mówi Katarzyna Łukasik-Fąferko, właścicielka Body Care Clinic, kliniki medycyny estetycznej w Katowicach i dodaje, że powstaniu rozstępów ciężko zapobiec, gdyż nie można wyróżnić jednej przyczyny ich powstania. Dawniej za taką uważano mechaniczne rozciąganie skóry, dziś jednak wiadomo, że rozstępy mogą wynikać zarówno z powodów fizjologicznych (w okresie dojrzewania i ciąży), zaburzeń hormonalnych (zwłaszcza wówczas, gdy są związane z nadczynnością kory nadnerczy), otyłości, gwałtownego przyrostu masy mięśniowej, a także z przyczyn genetycznych.



To właśnie podczas dojrzewania czy nagłego wzrostu wagi w naszym organizmie wytwarza się kortyzol, znany również jako hormon stresu. Uszkadza on fibroblasty wytwarzające kolagen i elastynę, które odpowiadają za elastyczność i giętkość skóry. W konsekwencji nie są one w stanie spełniać swoich podstawowych funkcji, a na udach, brzuchu, pośladkach, piersiach, czy w okolicy krzyżowo-lędźwiowej zaczynają pojawiać się różowe i fioletowe prążki. Wtedy też najlepiej rozpocząć z nimi walkę. Bo choć po czasie staję się bielsze i nieco mniej widoczne, to także dużo trudniejsze do usunięcia.

Skuteczna walka z rozstępami

Jednym z najskuteczniejszych zabiegów umożliwiających walkę z rozstępami jest zabieg mezoterapii bezigłowej, polegający na „wtłoczeniu” w miejsce występowania rozstępów odpowiednich substancji odżywczych. Gdzie tkwi sekret sukcesu tej metody i czym różni się ona od tradycyjnej mezoterpaii, wykorzystywanej od lat w leczeniu rozmaitych schorzeń skóry?

Katarzyna Łukasik-Fšferko, wlascicielka Body Care Clinic

– Podstawową różnicą jest brak wykorzystania igły podczas zabiegu. Tradycyjna mezoterapia, czyli igłowa, opiera się na bezpośrednim wstrzyknięciu pod skórę substancji odżywczych za pomocą cieniutkich igieł. W przypadku mezoterapii bezigłowej technika kłucia igłą jest natomiast zastępowana zastrzykiem fali elektrycznej, co nie tylko powoduje, że zabieg jest całkowicie bezbolesny, ale i sześciokrotnie zwiększa zdolność skóry do wchłaniania substancji mineralnych i składników odżywczych. Należy jednak podkreślić, że jak dotąd nie ma skuteczniej metody, która całkowicie zlikwiduje rozstępy, możemy jedynie sprawić, że będą one dużo mniej widoczne – tłumaczy Katarzyna Łukasik-Fąferko.

Aby zabieg był jeszcze skuteczniejszy warto poprzedzić go mikrodermabrazją korudową, a więc złuszczeniem wewnętrznej warstwy naskórka, przy użyciu kryształków korundu. Proces ten nie tylko odświeży naszą skórę, ale także pobudzi regenerację kolagenu i elastyny. Cena jednego zabiegu mezoterapii bezigłowej z ampułką przeciw rozstępom wynosi 200 zł, koszt mikrodermabrazji to również 200 zł.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ