Rozstępy, przyczyny i walka z nimi. Nie daj się rozstępom.



Rozstępy, czyli wrzecionowate pasma na skórze, przypominające pręgi po cięciu rózgą, potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Problem ten staje się szczególnie uciążliwy latem, kiedy to ubrania są znacznie skromniejsze, a nasze ciało jest bardziej eksponowane. Na szczęście z rozstępami można walczyć, i to skutecznie.

Problem rozstepów nie tylko u  ciężarnych kobiet:

– Wbrew powszechnie panującej opinii problem rozstępów nie dotyczy wyłącznie kobiet w ciąży i młodych mam. Z rozstępami, zwłaszcza w okresie przedwakacyjnym, coraz częściej zgłaszają się do specjalistów także mężczyźni, szczególnie ci spędzający dużo czasu na siłowni – mówi Katarzyna Łukasik-Fąferko, właścicielka Body Care Clinic, kliniki medycyny estetycznej w Katowicach i dodaje, że powstaniu rozstępów ciężko zapobiec, gdyż nie można wyróżnić jednej przyczyny ich powstania. Dawniej za taką uważano mechaniczne rozciąganie skóry, dziś jednak wiadomo, że rozstępy mogą wynikać zarówno z powodów fizjologicznych (w okresie dojrzewania i ciąży), zaburzeń hormonalnych (zwłaszcza wówczas, gdy są związane z nadczynnością kory nadnerczy), otyłości, gwałtownego przyrostu masy mięśniowej, a także z przyczyn genetycznych.



To właśnie podczas dojrzewania czy nagłego wzrostu wagi w naszym organizmie wytwarza się kortyzol, znany również jako hormon stresu. Uszkadza on fibroblasty wytwarzające kolagen i elastynę, które odpowiadają za elastyczność i giętkość skóry. W konsekwencji nie są one w stanie spełniać swoich podstawowych funkcji, a na udach, brzuchu, pośladkach, piersiach, czy w okolicy krzyżowo-lędźwiowej zaczynają pojawiać się różowe i fioletowe prążki. Wtedy też najlepiej rozpocząć z nimi walkę. Bo choć po czasie staję się bielsze i nieco mniej widoczne, to także dużo trudniejsze do usunięcia.

Skuteczna walka z rozstępami

Jednym z najskuteczniejszych zabiegów umożliwiających walkę z rozstępami jest zabieg mezoterapii bezigłowej, polegający na „wtłoczeniu” w miejsce występowania rozstępów odpowiednich substancji odżywczych. Gdzie tkwi sekret sukcesu tej metody i czym różni się ona od tradycyjnej mezoterpaii, wykorzystywanej od lat w leczeniu rozmaitych schorzeń skóry?

Katarzyna Łukasik-Fšferko, wlascicielka Body Care Clinic

– Podstawową różnicą jest brak wykorzystania igły podczas zabiegu. Tradycyjna mezoterapia, czyli igłowa, opiera się na bezpośrednim wstrzyknięciu pod skórę substancji odżywczych za pomocą cieniutkich igieł. W przypadku mezoterapii bezigłowej technika kłucia igłą jest natomiast zastępowana zastrzykiem fali elektrycznej, co nie tylko powoduje, że zabieg jest całkowicie bezbolesny, ale i sześciokrotnie zwiększa zdolność skóry do wchłaniania substancji mineralnych i składników odżywczych. Należy jednak podkreślić, że jak dotąd nie ma skuteczniej metody, która całkowicie zlikwiduje rozstępy, możemy jedynie sprawić, że będą one dużo mniej widoczne – tłumaczy Katarzyna Łukasik-Fąferko.

Aby zabieg był jeszcze skuteczniejszy warto poprzedzić go mikrodermabrazją korudową, a więc złuszczeniem wewnętrznej warstwy naskórka, przy użyciu kryształków korundu. Proces ten nie tylko odświeży naszą skórę, ale także pobudzi regenerację kolagenu i elastyny. Cena jednego zabiegu mezoterapii bezigłowej z ampułką przeciw rozstępom wynosi 200 zł, koszt mikrodermabrazji to również 200 zł.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ