Jak walczyć z wypadaniem włosów?



Coraz częściej z niepokojem spoglądasz na szczotkę po czesaniu? Wypadanie włosów jest zjawiskiem fizjologicznym, jednak czasem znacząco się nasila. Niestety łysienie dotyka również kobiet. Na szczęście można mu skutecznie przeciwdziałać i nawet dawno utracone włosy mają szansę odrosnąć.

 

Włosy ciągle wypadają. Dziennie tracimy ich około stu. W normalnych okolicznościach po paru tygodniach cebulka ponownie zaczyna pracować i wyrasta nowy włos. To naturalny cykl wymienny, bez którego wszyscy prędzej czy później bylibyśmy łysi. Czasami jednak coś zaczyna szwankować i rzeczywiście włosów ubywa, stają się słabe, a w zamian nie pojawiają się nowe.

Czym spowodowane jest łysienie?

Przyczynami łysienia są choroby autoimmunologiczne, przewlekłe urazy i stres, a także przyjmowanie leków i terapie medyczne (np. chemioterapia), które wyniszczają cały organizm, nie omijając cebulek włosowych. Najczęściej jednak włosy wypadają przez nadmierną ilość w organizmie pewnej grupy hormonów.

Mowa o androgenach, od których pochodzi nazwa łysienia androgenowego. Są one typowo męskie, ale występują również u kobiet i im też mogą szkodzić. Jest pewien paradoks, w tym jak działają androgeny, ponieważ ta grupa hormonów w niektórych miejscach na ciele nasila owłosienie (np. na twarzy), a na głowie niestety powoduje jego ubytek. W cebulkach są receptory wyłapujące androgeny, przez co mieszki włosowe stają się słabsze, włosy cieńsze i zauważalnie jest ich coraz mniej.

Jak walczyć z wypadaniem włosów?

Przede wszystkim niezbędna jest diagnoza i wyeliminowanie przyczyny łysienia. Bez tego leczenie będzie jak walka z wiatrakami. Dodajmy również, że na początku oprócz przyczyny, lekarz określa również typ łysienia. A wyróżnić można dwa typy: bez bliznowacenia i z bliznowaceniem. Pierwsze jest odwracalne, drugie nie. Na szczęście najczęściej występuje pierwszy typ, w którym cebulki włosowe nie umierają tylko są osłabione. Równolegle do diagnozy i eliminacji przyczyn wypadania włosów należy poddać się odpowiedniej terapii wzmacniającej i regenerującej mieszki włosowe.



Metody leczenia

Zwykle na początku walki z łysieniem sięgamy po szampony, odżywki, ampułki i inne preparaty z minoksydylem. Jest to lek, który stosowany zewnętrznie działa stymulująco na cebulki, powodując zahamowanie wypadania włosów i odrastanie nowych. Przy pierwszych oznakach łysienia będzie działał, w bardziej zaawansowanym stadium choroby może być za słaby.

Kolejną możliwością jest leczenie doustne. Mimo, że przyjmowanie leków jest skuteczne to ma jedną zasadniczą wadę – działa ogólnoustrojowo i obciąża cały organizm powodując szkody w innych jego częściach. Warto się więc zastanowić, czy na pewno decydować się na tego typu leczenie, tym bardziej, że trzeba również wiedzieć, że zaprzestanie kuracji może spowodować cofanie się efektu leczniczego.

Z pomocą przychodzi również medycyna estetyczna. Wśród licznych zabiegów doktor Marek Wasiluk w warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium za najbardziej wartą uwagi wymienia mezoterapię osoczem bogatopłytkowym, która bardzo silnie pobudza aktywność cebulek włosowych.

– „Osocze uzyskuje się z krwi pacjenta. Po odpowiednim odwirowaniu krwi jej elementy zostają rozdzielone w taki sposób, że uzyskuje się skondensowane płytki krwi. To właśnie je wstrzykujemy w skórę głowy, dokładnie w tych miejscach gdzie jest widoczny problem. Płytki krwi wydzielają czynniki wzrostu, które stymulują mieszki włosowe do pracy i regeneracji. Dodatkowo już samo nakłuwanie skóry głowy ma działanie regeneracyjne, bo poprawia ukrwienie tkanek. Efekt jest taki, że cebulka ożywa i zaczyna produkować włos. Osocze warto zacząć stosować jak najszybciej, kiedy widzimy pierwsze oznaki łysienia, ale również jako zabieg wzmacniający włosy”.

Przy bardziej zaawansowanych problemach z łysieniem wykorzystuje się również laseroterapię. Terapia polega na codziennym naświetlaniu skóry głowy laserem biostymulacyjnym, w którym wykorzystywane jest światło czerwone lub podczerwone. „Jeśli dostarczamy odpowiednią dawkę światła proces wypadania włosów jest zahamowany. Wnika ono głęboko w tkankę i pobudza regenerację tkanek. Utrudnieniem może być to, że trzeba robić 30 minutowe naświetlenia codziennie przez ok. 2 miesiące. Jednak są już dostępne specjalne urządzenia, które można wypożyczać pacjentom do samodzielnego stosowania w domu. Fala wysyłana przez laser biostymulujący ma bardzo małą moc, jest więc to zupełnie bezpieczne. Lasery tego typu przypominają kask, nakłada się je na głowę i można swobodnie wykonywać domowe obowiązki” – podkreśla doktor Marek Wasiluk z Triclinium.

Dla najlepszych efektów warto stosować terapię łączącą dwie ostatnie metody. Najważniejsze jednak to jak najszybsza reakcja i pojawianie się u specjalisty w pierwszej chwili kiedy zauważamy problem.

 

Informacje o ekspercie:

Dr Marek Wasiluk ‒ specjalista medycyny estetycznej, ekspert w dziedzinie laseroterapii, prekursor i poszukiwacz nowych rozwiązań medycznych. Właściciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium (al. KEN 47 lokal 13 www.triclinium.pl). Autor eksperckiego bloga  www.marekwasiluk.pl

Odpad czy surowiec, czyli drugie życie opakowań

Gdy rośnie presja społeczna i regulacyjna, firmy muszą spojrzeć na opakowania zupełnie inaczej. To, co jeszcze niedawno trafiało na wysypiska,…
CZYTAJ

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa się pod mottem „Niewydolność serca nas nie zatrzymuje”.…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak pamiętać, że wśród przyrody czają się niewidoczne gołym…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może również paraliżować i utrudniać koncentrację. Jak zauważa Ewa…
CZYTAJ

Odkryj nowe sosy na grilla – tak pyszne, że HELL, MANN!

Rozgrzej grilla i przygotuj się na smak tak pyszny, że HELL, MANN! Wystarczy sięgnąć po sosy i majonezy Hellmann’s, by…
CZYTAJ

Grill bez mięsa? Dietetyk zdradza, co warto wrzucić na ruszt

Sezon grillowy tuż za rogiem, coraz więcej osób szuka alternatywy dla tradycyjnych dań mięsnych. Czy grill bez mięsa może być…
CZYTAJ

Czego żałujemy przed śmiercią?

Ponad 30% badanych chciałoby, aby ich ostatni list trafił do partnera lub współmałżonka. Jako społeczeństwo unikamy rozmów o śmierci, budzi…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do leczenia zespołu jelita drażliwego (IBS). Szacuje się, że…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto zastawionych stołach. Wiele osób zastanawia się, jak teraz…
CZYTAJ

Szybki detoks po świętach? Dietetyczka ostrzega przed niebezpiecznymi środkami przeczyszczającymi

Po świątecznym przejedzeniu wiele osób sięga po herbatki i tabletki przeczyszczające, licząc na szybki detoks. Jednak Ania Janiszewska-Janowicz, dietetyczka Grupy…
CZYTAJ

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto…
CZYTAJ