Nadmierne pocenie się, wcale nie musi tak być!



Każdy człowiek poci sie, jednak czasami bywa tak iz może to byc tak intensywne że może nam przeszkadzac. Zapach ludzkiego potu może byc mniej lub bardz intensywny. Są sposoby by zniwelowac nadmiar drażniącego nas potu oraz jego intensywności.



U niektórch ludzi pocenie wystepuje podczas różnych sytuacji jakie wykonujemy w ciagu dnia. Może to byc wytęrzona praca fizyczna, nieodpowiednia  bielizna/ubranie, głównie wtedy gdy jest to ubranie wykonane ze sztucznych tworzyw, ale tez niejednokrotnie pocenie występuje też podczas sytuacji stresowych w momentach podwyższonego napięcia, stresu.

Z nadmiernym poceniem mamy do czynienia wtedy gdy pocimy sie w momentach gdy nie wykonujemy żadnych cwiczeń czy tez pracy fizycznych lub tez gdy nie towarzyszy nam żaden stres ani sytuacja newrowa/stresujaca.

Dlatego warto zdiagnozowac najpierw od jakich czynników wystepuje u nas nadmierne pocenie się. Jeśli jest to nieodpowiednia odziez to warto zadbac aby nosic ubrania z dobrej jakości materiału, takiego by przepuszczał powietrze by nasze cialo mogło oddychac.

Pocenie się a stres.

W momentach nawet drobnego pobudzenia naszego układu nerwowego powoduje bardzo mocne pocenie się, warto dotrzec do przyczyny tego.Powodem takiego stanu rzeczy moga być zaburzenia gospodarki hormonalnej, ale i również stany nerwicowe. Warto wówczas swoją dolegliwośc skonsultować z lekarzem.

Musimy także zauwazyc iż pocenie sie podczas sytuacji stresujacych ma zasade błędnego koła. Czyli pocimy się z sytuacji stresujacej, a w momencie pocenia znowu sie stresujemy nadmierną potliowością, czyli jedno wywołuje drugie. Sposoby na nadmierną potliwosc.

Podstawą jest zaopatrzenie się w antyperspiranty.Nowe kosmetyki tego typu wzbogacane są substancjami ograniczajacymi nadmierną potliwośc oraz niwelują przykry zapach. istnieja tez domowe sposoby radzenia sobie z tą dolegliwościa.

Jednym z podstawowych ziół jest szałwia. Można zaparzyc ją i robic kompresy ziołowe ale też i można zetrzec ją na bardzo drobne kawałki i przykładac w miejsca potliwe. Dodatkowo możemy tez pic wywar z szałwi.

Bardzo znanym sposobem tez jest nacieranie drobno pokrojoną pietruszką z dodatkiem szpinaku. Brzmi to troche zniechecająco by nie powiedziec śmiesznie, ale to naprawde działa. Nalezy posiekana pietruszke owinąc w gaze i pocierac pod pachą. Zapobiega to wydzielaniu się przykrych zapachów oraz zapobiega nadmiernej potliwości.

Możemy także zastosowac miętowy wywar. Musimy zmieszać szklankę wódki z zaparzoną i  herbatą miętową albo liśćmi świeżej mięty. Podczas kąpieli polejmy gąbkę naparem i masujmy skórę pod pachami.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ