Medycyna estetyczna – Zmarszczki palacza to zmora nie tylko nałogowców – jak się z nimi uporać?



Zmarszczki wokół ust, nazywane „zmarszczkami palacza”, wcale nie dotyczą tylko osób dotkniętych nałogiem nikotynowym. To jedna z wielu oznak starzenia się skóry, związana zarówno z wiekiem, jak i niektórymi szkodliwymi przyzwyczajeniami. Jak się ich pozbyć?

Pomarszczona, zwiotczała skóra wokół ust potrafi postarzyć nawet najpiękniejszą twarz. Wielu z nas wydaje się, że tego typu zmarszczki dotyczą tylko palaczy, ale niestety jest inaczej – zmarszczki palacza mogą pojawić się u każdego. Są efektem zmian, jakie wraz z upływającym czasem zachodzą w organizmie, a więc utraty kolagenu i ubytkiem tkanki tłuszczowej zgromadzonej pod skórą. Na ich pojawienie się wpływ mają także nasze nawyki, które odciskają swoje piętno na twarzy.

 

Czym są zmarszczki palacza?

Nazwa, choć myląca, jest dość obrazowa i wiąże się z pionowymi bruzdami, które powstają wokół ust podczas zaciągania się papierosem. To właśnie mimika w dużej mierze odpowiada za tworzenie się charakterystycznych linii wokół ust. Dodatkowo z wiekiem skóra w tej okolicy staje się cieńsza i zmarszczki są coraz bardziej widoczne.

Skąd się biorą bruzdy wokół ust?

Palenie papierosów – to oczywiście jedna z głównych przyczyn powstawania zmarszczek palacza. Regularne zaciąganie się papierosem powoduje powstawanie brud mimicznych, a do tego zmniejsza dopływ tlenu do skóry, co sprzyja szybszemu starzeniu się skóry.

Opalanie twarzy – słońce niestety jest wrogiem młodej i zdrowej twarzy. Promienie UV uszkadzają skórę, powodując utratę kolagenu i kwasu hialuronowego. W efekcie im więcej się opalamy, tym szybciej możemy spodziewać się wystąpienia przebarwień, zmarszczek i utraty elastyczności skóry.

Picie z butelki, przez słomkę – te niewinne czynności powodują, że układamy usta w „dziubek”, co powoduje powstawanie pionowych zmarszczek mimicznych.

Mimika − między innymi słynny „dziubek” do zdjęcia. Tu podobnie – na własne życzenie utrwalamy zmarszczki, które dodają nam lat.

Żucie gumy – według naukowców częste żucie gumy nadmiernie obciąża mięśnie wokół ust, co prowadzi do spadku elastyczności tkanek w tej okolicy i tworzenia się zmarszczek.




Jak sobie poradzić ze zmarszczkami palacza?

Bruzdy wokół ust bardzo ciężko jest ukryć – nie da się ich zamaskować podkładem ani rozświetlaczem, są w miejscu mocno eksponowanym i przyciągającym wzrok rozmówcy. Aby się ich pozbyć, warto sięgnąć po technologie wykorzystywane w medycynie estetycznej.

Popularnym rozwiązaniem są wypełniacze, jednak ich wadą może być dodanie skórze sztucznej objętości. Dla osób, które wolą bardziej naturalny efekt ujędrnienia wiotkiej skóry lub z różnych względów nie chcą stosować wypełniaczy, lepszym rozwiązaniem będzie urządzenie Plexr.

Wykorzystuje ono energię plazmy, tworzącej się między końcówką urządzenia i skórą pacjenta, i w kontrolowany sposób obkurcza skórę w miejscu działania. Zabieg, wykonywany w znieczuleniu miejscowym, trwa do 30 minut.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ