Medycyna estetyczna – Zmarszczki palacza to zmora nie tylko nałogowców – jak się z nimi uporać?



Zmarszczki wokół ust, nazywane „zmarszczkami palacza”, wcale nie dotyczą tylko osób dotkniętych nałogiem nikotynowym. To jedna z wielu oznak starzenia się skóry, związana zarówno z wiekiem, jak i niektórymi szkodliwymi przyzwyczajeniami. Jak się ich pozbyć?

Pomarszczona, zwiotczała skóra wokół ust potrafi postarzyć nawet najpiękniejszą twarz. Wielu z nas wydaje się, że tego typu zmarszczki dotyczą tylko palaczy, ale niestety jest inaczej – zmarszczki palacza mogą pojawić się u każdego. Są efektem zmian, jakie wraz z upływającym czasem zachodzą w organizmie, a więc utraty kolagenu i ubytkiem tkanki tłuszczowej zgromadzonej pod skórą. Na ich pojawienie się wpływ mają także nasze nawyki, które odciskają swoje piętno na twarzy.

 

Czym są zmarszczki palacza?

Nazwa, choć myląca, jest dość obrazowa i wiąże się z pionowymi bruzdami, które powstają wokół ust podczas zaciągania się papierosem. To właśnie mimika w dużej mierze odpowiada za tworzenie się charakterystycznych linii wokół ust. Dodatkowo z wiekiem skóra w tej okolicy staje się cieńsza i zmarszczki są coraz bardziej widoczne.

Skąd się biorą bruzdy wokół ust?

Palenie papierosów – to oczywiście jedna z głównych przyczyn powstawania zmarszczek palacza. Regularne zaciąganie się papierosem powoduje powstawanie brud mimicznych, a do tego zmniejsza dopływ tlenu do skóry, co sprzyja szybszemu starzeniu się skóry.

Opalanie twarzy – słońce niestety jest wrogiem młodej i zdrowej twarzy. Promienie UV uszkadzają skórę, powodując utratę kolagenu i kwasu hialuronowego. W efekcie im więcej się opalamy, tym szybciej możemy spodziewać się wystąpienia przebarwień, zmarszczek i utraty elastyczności skóry.

Picie z butelki, przez słomkę – te niewinne czynności powodują, że układamy usta w „dziubek”, co powoduje powstawanie pionowych zmarszczek mimicznych.

Mimika − między innymi słynny „dziubek” do zdjęcia. Tu podobnie – na własne życzenie utrwalamy zmarszczki, które dodają nam lat.

Żucie gumy – według naukowców częste żucie gumy nadmiernie obciąża mięśnie wokół ust, co prowadzi do spadku elastyczności tkanek w tej okolicy i tworzenia się zmarszczek.




Jak sobie poradzić ze zmarszczkami palacza?

Bruzdy wokół ust bardzo ciężko jest ukryć – nie da się ich zamaskować podkładem ani rozświetlaczem, są w miejscu mocno eksponowanym i przyciągającym wzrok rozmówcy. Aby się ich pozbyć, warto sięgnąć po technologie wykorzystywane w medycynie estetycznej.

Popularnym rozwiązaniem są wypełniacze, jednak ich wadą może być dodanie skórze sztucznej objętości. Dla osób, które wolą bardziej naturalny efekt ujędrnienia wiotkiej skóry lub z różnych względów nie chcą stosować wypełniaczy, lepszym rozwiązaniem będzie urządzenie Plexr.

Wykorzystuje ono energię plazmy, tworzącej się między końcówką urządzenia i skórą pacjenta, i w kontrolowany sposób obkurcza skórę w miejscu działania. Zabieg, wykonywany w znieczuleniu miejscowym, trwa do 30 minut.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ