Medycyna estetyczna. Bezpieczeństwo przede wszystkim



Medycyna estetyczna. Bezpieczeństwo przede wszystkim

W staraniach o młodszy wygląd podejmujemy nierzadko kroki, które zamiast pomagać, szkodzą, na przykład decydujemy się na zabieg zupełnie niedostosowany do rzeczywistych potrzeb skóry lub, co gorsza, chcemy wykonać go sami. O tym, na co zwracać uwagę i jakich błędów wystrzegać się, planując zmiany w wyglądzie opowiada dr Robert Chmielewski.

Nie bój się pytać

Podjęciu decyzji o poprawie wyglądu towarzyszą zwykle wielogodzinne przemyślenia i analizy, czy warto. Zanim udamy się do lekarza w głowie możemy mieć tyleż samo „za”, co i „przeciw”. – To zupełnie naturalne, a nawet wskazane – wyjaśnia dr Robert Chmielewski, specjalista medycyny estetycznej. – Na pierwszą wizytę w gabinecie warto przyjść z gotową listą pytań, aby w chwili gdy decyzja już zapadnie, nie mieć żadnych wątpliwości – dodaje. O co zatem warto zapytać? – O wszystko, z czym wiąże się jakakolwiek niepewność: przebieg zabiegu, ewentualne powikłania, kwalifikacje lekarza, działanie preparatu, okres rekonwalescencji, konsultację lekarską po zabiegu, a nawet o to, czy gabinet spełnia wymogi sanepidu – wylicza lekarz. Pierwsza wizyta to najlepszy moment na przekonanie się, czy lekarz i gabinet, który wybraliśmy są najlepszymi z możliwych.




Korzystaj z doświadczenia innych

W kwestii wyboru gabinetu warto odwołać się także do doświadczenia innych. Jeśli w naszej rodzinie lub kręgu najbliższych znajomych znajdują się osoby, które skorzystały z oferty danej kliniki, będą one najpewniejszym źródłem informacji zarówno o kompetencjach przyjmującego w niej lekarza, jak również efektach zabiegu. – Czasem warto także poszukać opinii o gabinecie na forach internetowych, gdzie internauci wymieniają się swoimi spostrzeżeniami, a nawet załączają zdjęcia twarzy przed zabiegiem i po – mówi dr Robert Chmielewski.

Zaufaj ekspertom

Równie ważny co wybór lekarza i gabinetu jest także wybór preparatu. Na rynku dostępna jest cała gama produktów, jednak w każdej dziedzinie tak naprawdę można wskazać tylko kilku najważniejszych producentów, za którymi stoją najwyższa jakość oferowanych preparatów, marka, a także zaufanie lekarzy i pacjentów.

– Obecnie w medycynie estetycznej stawia się na te zabiegi, które stymulują komórki do samodzielnej pracy i nie blokują dalszej diagnostyki. Szczególnie polecane są zatem zabiegiem z kwasem hialuronowym oraz ultradźwięki – wyjaśnia dr Robert Chmielewski. W przypadku kwasu komórki zostają pobudzone do produkcji kolagenu, co stanowi wartość dodaną zabiegu. Nasza twarz zmienia się wraz z wiekiem, dlatego kwas, który po upływie kilkunastu miesięcy wchłania się w skórę, jest naturalnym, a dzięki temu coraz popularniejszym sposobem na przywrócenie młodego wyglądu.

 – Zaletą tej metody jest również to, że pacjenci mogą wybierać spośród preparatów przeznaczonych do konkretnych partii ciała, np. dekoltu, szyi, policzków, fałd nosowych, okolicy oczu czy ust, a także głębokości zmarszczek. Tak jest na przykład w ofercie marki Teosyal, która proponuje produkty do korekcji pierwszych, średnich i głębokich zmarszczek, a także osobno do ust, skóry wokół oczu czy owalu twarzy – wyjaśnia ekspert.

modanaurode.pl dr Robert_Chmielewski_rclinic

Uważaj na promocje

Przy wyborze produktu pamiętajmy także, że niespotykanie niska cena rzadko przemawia na korzyść preparatu.

Należy zawsze upewnić się, czy promocja wynika z szeroko zakrojonej akcji organizowanej wspólnie z marką czy też jest wynikiem wyprzedaży lub innego działania, którego celem jest pozbycie się asortymentu. W tym drugim przypadku promocyjna cena może wynikać ze zbliżającej się do końca daty ważności preparatu, a wówczas lepiej się dwa razy zastanowić, czy warto ryzykować.

Ekspert – dr Robert Chmielewski, chirurg, specjalista medycyny estetycznej, założyciel kliniki rclinic w Warszawie

Na własną odpowiedzialność

Silne pragnienie wyglądania młodziej przy jednoczesnej chęci wydania jak najniższej kwoty bywa niekiedy pokusą do sięgnięcia po produkt do samodzielnej aplikacji – Niestety drobna oszczędność jest najczęściej bardzo droga w skutkach. Pomijając kwestię sterylności i odpowiedniego przygotowania do zabiegu, osoba, która decyduje się na taką formę, w razie powikłań jest pozostawiona sama sobie. Po fakcie trudno przywrócić skórze dawny wygląd – mówi dr Robert Chmielewski.

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i profilaktyka na błoniach PGE Narodowego w weekend 25-26 stycznia 2025 r.

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i…
CZYTAJ

Niacyna i biotyna zimą Moc witamin B dla nawilżenia i regeneracji

Zima to czas, kiedy skóra jeszcze bardziej niż zwykle potrzebuje dogłębnej regeneracji i nawilżenia. Zmęczenie po lecie i trudne warunki…
CZYTAJ

Perfumy Creed – propozycja dla wybierających zapachy świadomie

Na rynku perfumeryjnym, zdominowanym przez największe marki modowe, wciąż można znaleźć produkty niesztampowe, może nawet niszowe z punktu widzenia osób,…
CZYTAJ

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ