Medycyna estetyczna. Bezpieczeństwo przede wszystkim



Medycyna estetyczna. Bezpieczeństwo przede wszystkim

W staraniach o młodszy wygląd podejmujemy nierzadko kroki, które zamiast pomagać, szkodzą, na przykład decydujemy się na zabieg zupełnie niedostosowany do rzeczywistych potrzeb skóry lub, co gorsza, chcemy wykonać go sami. O tym, na co zwracać uwagę i jakich błędów wystrzegać się, planując zmiany w wyglądzie opowiada dr Robert Chmielewski.

Nie bój się pytać

Podjęciu decyzji o poprawie wyglądu towarzyszą zwykle wielogodzinne przemyślenia i analizy, czy warto. Zanim udamy się do lekarza w głowie możemy mieć tyleż samo „za”, co i „przeciw”. – To zupełnie naturalne, a nawet wskazane – wyjaśnia dr Robert Chmielewski, specjalista medycyny estetycznej. – Na pierwszą wizytę w gabinecie warto przyjść z gotową listą pytań, aby w chwili gdy decyzja już zapadnie, nie mieć żadnych wątpliwości – dodaje. O co zatem warto zapytać? – O wszystko, z czym wiąże się jakakolwiek niepewność: przebieg zabiegu, ewentualne powikłania, kwalifikacje lekarza, działanie preparatu, okres rekonwalescencji, konsultację lekarską po zabiegu, a nawet o to, czy gabinet spełnia wymogi sanepidu – wylicza lekarz. Pierwsza wizyta to najlepszy moment na przekonanie się, czy lekarz i gabinet, który wybraliśmy są najlepszymi z możliwych.




Korzystaj z doświadczenia innych

W kwestii wyboru gabinetu warto odwołać się także do doświadczenia innych. Jeśli w naszej rodzinie lub kręgu najbliższych znajomych znajdują się osoby, które skorzystały z oferty danej kliniki, będą one najpewniejszym źródłem informacji zarówno o kompetencjach przyjmującego w niej lekarza, jak również efektach zabiegu. – Czasem warto także poszukać opinii o gabinecie na forach internetowych, gdzie internauci wymieniają się swoimi spostrzeżeniami, a nawet załączają zdjęcia twarzy przed zabiegiem i po – mówi dr Robert Chmielewski.

Zaufaj ekspertom

Równie ważny co wybór lekarza i gabinetu jest także wybór preparatu. Na rynku dostępna jest cała gama produktów, jednak w każdej dziedzinie tak naprawdę można wskazać tylko kilku najważniejszych producentów, za którymi stoją najwyższa jakość oferowanych preparatów, marka, a także zaufanie lekarzy i pacjentów.

– Obecnie w medycynie estetycznej stawia się na te zabiegi, które stymulują komórki do samodzielnej pracy i nie blokują dalszej diagnostyki. Szczególnie polecane są zatem zabiegiem z kwasem hialuronowym oraz ultradźwięki – wyjaśnia dr Robert Chmielewski. W przypadku kwasu komórki zostają pobudzone do produkcji kolagenu, co stanowi wartość dodaną zabiegu. Nasza twarz zmienia się wraz z wiekiem, dlatego kwas, który po upływie kilkunastu miesięcy wchłania się w skórę, jest naturalnym, a dzięki temu coraz popularniejszym sposobem na przywrócenie młodego wyglądu.

 – Zaletą tej metody jest również to, że pacjenci mogą wybierać spośród preparatów przeznaczonych do konkretnych partii ciała, np. dekoltu, szyi, policzków, fałd nosowych, okolicy oczu czy ust, a także głębokości zmarszczek. Tak jest na przykład w ofercie marki Teosyal, która proponuje produkty do korekcji pierwszych, średnich i głębokich zmarszczek, a także osobno do ust, skóry wokół oczu czy owalu twarzy – wyjaśnia ekspert.

modanaurode.pl dr Robert_Chmielewski_rclinic

Uważaj na promocje

Przy wyborze produktu pamiętajmy także, że niespotykanie niska cena rzadko przemawia na korzyść preparatu.

Należy zawsze upewnić się, czy promocja wynika z szeroko zakrojonej akcji organizowanej wspólnie z marką czy też jest wynikiem wyprzedaży lub innego działania, którego celem jest pozbycie się asortymentu. W tym drugim przypadku promocyjna cena może wynikać ze zbliżającej się do końca daty ważności preparatu, a wówczas lepiej się dwa razy zastanowić, czy warto ryzykować.

Ekspert – dr Robert Chmielewski, chirurg, specjalista medycyny estetycznej, założyciel kliniki rclinic w Warszawie

Na własną odpowiedzialność

Silne pragnienie wyglądania młodziej przy jednoczesnej chęci wydania jak najniższej kwoty bywa niekiedy pokusą do sięgnięcia po produkt do samodzielnej aplikacji – Niestety drobna oszczędność jest najczęściej bardzo droga w skutkach. Pomijając kwestię sterylności i odpowiedniego przygotowania do zabiegu, osoba, która decyduje się na taką formę, w razie powikłań jest pozostawiona sama sobie. Po fakcie trudno przywrócić skórze dawny wygląd – mówi dr Robert Chmielewski.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ