Sprawdź, czy myjesz zęby pastą z plastikiem?!



Powszechnie stosowanym środkiem ścierającym w kosmetykach codziennego użytku są polimerowe granulaty. Plastikowe drobiny mogą stanowić nawet 10% składu pasty do zębów, mydła lub żelu pod prysznic. Przed niebezpiecznymi konsekwencjami może ustrzec tylko świadomy wybór.

 

Czym grozi stosowanie produktów z mikrogranulkami?

Maleńkie kolorowe kuleczki, które mają ścierać gromadzącą się na zębach płytkę, wykonane są z plastiku. Jego zaletą jest niewielki koszt produkcji, dobre efekty złuszczające i pozytywny wpływ na estetykę produktu przez możliwość produkowania go w różnych kolorach. Niestety na tym się kończą zalety polimerowego granulatu.

Plastik nie jest biodegradowalny. Nie ulega rozkładowi i nie można go wyeliminować z wody. Przez systemy kanalizacyjne dostaje się do wód gruntowych, rzek, mórz, oceanów, a nawet na lodowiec. Dziennie do wód trafia ok. 8 ton plastikowych kulek.

Zanieczyszczają środowisko i zalegają w organizmach zwierząt morskich. Do organizmu człowieka dostają się razem z posiłkami. Mogą powodować choroby nowotworowe, wady wrodzone, problemy z koncentracją i zahamowanie wzrostu. Cząsteczki plastiku znajdujące się w paście do zębów mogą osadzać się na dziąsłach powodując podrażnienia i bolesne stany zapalne.



Jak szukać plastiku w paście do zębów?

Mikrocząsteczki w składzie preparatów kosmetycznych są oznaczone łacińskimi nazwami jako: Polyethylene (PE), Polyethylene Terephthalate (PET), Nylon-6, Nylon-12, Acrylates Copolymer (AC), Polyester-1 bądź Polyurethane. Im wyżej w składzie występują, tym więcej znajduje się ich w danym produkcie. W 150 ml kosmetyku może znajdować się od 137 tys. do 2,8 mln polimerowych mikrodrobin.

Ułatwieniem w poszukiwaniu plastiku w składzie pasty do zębów jest mobilna aplikacja na smartfona. Podczas skanowania kodu kreskowego aplikacja informuje konsumenta o zawartości plastiku w składzie produktu. Kolor zielony oznacza, że pasta jest wolna od plastiku, a czerwony informuje, że w składzie produktu znajdują się polimerowe mikrodrobiny.

Źr.: Super Koszyk

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ