Ponad 16 ton biustonoszy dla zdrowia i solidarności kobiet. ReCYCling staników zamienia się w realną pomoc i profilaktykę raka piersi
Wielki sukces 14. edycji kampanii Dotykam=Wygrywam w ramach Światowego Dnia Walki z Rakiem.
Co łączy tony nieużywanych biustonoszy ze Światowym Dniem Walki z Rakiem Piersi? Kobieca solidarność, troska o zdrowie i realna pomoc, która zaczyna się od prostego gestu i jednej decyzji: tak, oddaję biustonosz, który mi nie służy — na szczytny cel.
Światowy Dzień Walki z Rakiem przypada 4 lutego i jest doskonałą okazją do podsumowania akcji reCYClingowej realizowanej w ramach 14. edycji kampanii Dotykam=Wygrywam.
Rak piersi pozostaje najczęściej diagnozowanym nowotworem u kobiet na świecie. Statystyki pokazują, że co ósma kobieta w ciągu życia może się z nim zmierzyć. Jednocześnie wcześnie wykryta zmiana daje bardzo wysokie szanse na pełne wyleczenie. Dlatego kampania Dotykam=Wygrywam od lat łączy edukację w zakresie samobadania piersi z działaniami społecznymi i ekologicznymi — przypominając, że profilaktyka zaczyna się od uważności na własne ciało.
W październiku 2025 roku — miesiącu profilaktyki raka piersi — w blisko 170 salonach brafittingowych w całej Polsce, współpracujących z marką Panache, strategicznym partnerem kampanii, zebrano aż 36 522 źle dopasowane biustonosze.
To kolejny rozdział w historii kampanii Dotykam=Wygrywam, która przez 14 lat zgromadziła łącznie 261 293 sztuki bielizny, co przekłada się na ponad 16 ton tekstyliów (16 331 kg) przekazanych firmie Wtórpol — jednej z największych spółek recyklingowych na świecie. Biustonosze trafiają do ponownego obiegu zgodnie z ideą zero waste, a uzyskane środki wspierają działania edukacyjne i pomocowe w walce z rakiem piersi prowadzone przez stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny oraz fundację Wsparcie na Starcie.

W praktyce oznacza to, że każda oddana sztuka bielizny może stać się realnym wsparciem dla kobiet rozpoczynających nowy etap życia po chorobie, a także wsparciem działań profilaktycznych i edukacyjnych w zakresie raka piersi. Środki te pomagają także finansować inicjatywy pokazujące, jak dbać o zdrowie piersi i jak zwiększać szanse na wczesne wykrycie zmian — m.in. poprzez programy edukacyjne Fundacji Wsparcie na Starcie, która prowadzi w szkołach biustopogadanki dla nastolatek, ucząc świadomości ciała, samobadania piersi i brafittingu.
Liderzy zbiórki
Podium tegorocznej zbiórki w Polsce:
🥇 Salon brafittingowy Ka Ja, Mysłowice — 2 501 sztuk 🥈 Logika Stanika brafitting & bielizna, Chrzanów — 2 336 sztuk 🥉 Bielizna Stanikowe Trendy, Wrocław — 1 530 sztuk
Najaktywniejsze województwa:
• mazowieckie — 6 100 sztuk
• śląskie — 6 043 sztuki
• małopolskie — 2 594 sztuki
89 097,69 zł na BIUSTObusa
Dzięki sprzedaży cegiełek i akcji reCYClingu zebrano 89 097,69 zł na zakup BIUSTObusa — mobilnego centrum edukacji, które dotrze do kobiet w całej Polsce, inspirując je do dbania o zdrowie piersi i regularnej profilaktyki.
Marki, które wsparły kampanię
• Panache — 100% zysku ze sprzedaży czterech bestsellerowych modeli
• Swederm — część zysków ze sprzedaży wybranych dermokosmetyków
• Marylin — 25% przychodu z kompletu piżamowego Hannah
• Bra Tape — 50% zysku ze sprzedaży maseczki na dekolt
Głosy kampanii
„Każdego roku widzę, jak wielką moc ma kobieca solidarność. Gdy łączymy troskę o zdrowie z realnym działaniem, powstaje coś więcej niż akcja społeczna — rodzi się wspólnota dająca wiedzę, wsparcie i nadzieję. Samobadanie trwa kilka minut, oddanie biustonosza chwilę dłużej, ale razem mogą realnie wpłynąć na czyjeś życie. Profilaktyka to nie strach — to czułość wobec siebie i swojej przyszłości.” — Izabela Sakutova, organizatorka kampanii Dotykam=Wygrywam, założycielka fundacji Wsparcie na Starcie

„Najważniejsze jest, żebyśmy pamiętały o sobie nawzajem i o sobie samych. Samobadanie to chwila, która może zmienić wszystko. A jeśli przy okazji możemy pomóc innym kobietom — to prawdziwa siła wspólnoty.” — Daria Widawska, ambasadorka kampanii

„Oddanie nieużywanego biustonosza wydaje się drobiazgiem, ale właśnie z drobiazgów rodzą się wielkie rzeczy. To gest troski — o zdrowie, środowisko i drugą kobietę.” — Aneta Zając, ambasadorka kampanii

Kampania Dotykam=Wygrywam po raz kolejny pokazuje, że małe gesty mają ogromną wartość. Oddając źle dopasowane biustonosze w salonach brafittingowych, kobiety nie tylko wspierają szczytny cel, ale też przypominają sobie nawzajem, że zdrowie to wspólna sprawa.

Do udziału zachęcają także ambasadorki kampanii: Ada Fijał, Agnieszka Kaczorowska, Emilia Dankwa, Beata Sadowska, Daria Widawska, Elżbieta Romanowska, Aneta Zając, Monika Mrozowska, Ama Sieklucka, Anna Wendzikowska, Lidia Kalita, Aleksandra Kisio, Anna Gzyra-Augustynowicz, Ilona i Milena Krawczyńskie, czyli Siostry ADiHD, Anna Iberszer, Paulina Orłoś, Miss Polonia 2025 Maja Todd, Miss Polonia 2023 Ewa Jakubiec, Anna Męczyńska, Ola Żelazo @joga.zelazo, Alina Adamowicz @alka_positive, Monika Kołodyńska-Lewandowska @monika_kolodynska_bralady, Joanna Ceplin @joannaceplin_pl i Małgorzata Sokołowska @zpamietnikapolicjantki, Katarzyna Woźniak (@mama.i.stetoskop), Joanna Banaszewska, Paulina Czepielewicz (@paulinye), Angelika Miszalska-Kamińska @miszalskakaminska oraz wiele innych znanych i zaangażowanych kobiet.








Autor zdjęć: Aleksandra Kamińska (@fotoszuflada)
Więcej informacji:
www.dotykamwygrywam.pl
www.wsparcienastarcie.edu.pl
Tagi

















