Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn



W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa akcja, której celem jest zwiększenie świadomości na temat zdrowia mężczyzn, a w szczególności profilaktyki raka prostaty.

To również czas, kiedy kobiety odgrywają kluczową rolę w dbaniu o zdrowie swoich partnerów. Coraz częściej to właśnie one inicjują rozmowy o badaniach, a nawet zapisują swoich mężczyzn na wizyty u urologa, przełamując ich opory i lęki.

– Dla wielu mężczyzn rozmowy o prostacie to wciąż temat tabu, a nawet obserwując u siebie niepokojące objawy, nie zgłaszają się do specjalisty po pomoc – zauważa dr Stefan W. Czarniecki, wieloletni Ordynator Oddziału Urologii w Szpitalach Grupy LUX MED. To właśnie wsparcie bliskich może być decydującym czynnikiem, który nierzadko skłania mężczyzn do zrobienia pierwszego kroku w kierunku profilaktyki.

Prostata to nie wyrok

Choć rak prostaty wciąż kojarzy się z poważnym zagrożeniem, to dzięki nowoczesnym metodom leczenia diagnoza nie musi oznaczać wyroku. – W przypadku raka prostaty, diagnostyka i metody leczenia są bardzo nowoczesne i – zastosowane w odpowiednim czasie – dają szansę na całkowite wyleczenie nawet w 90% przypadków – mówi dr Czarniecki​. Kluczowa jest jednak szybka reakcja i świadomość objawów, takich jak problemy z oddawaniem moczu czy pojawienie się krwi w moczu lub nasieniu.

W ostatnich latach kluczową rolę w diagnostyce i wczesnym wykrywaniu raka prostaty przejął rezonans magnetyczny prostaty. Dzięki niemu, możliwe stało się wykrycie nawet niedużych ognisk podejrzanych o nowotwór, na bardzo wczesnym stadium ich rozwoju. Jednak to dopiero dzięki biopsji fuzyjnej prostaty – udaje się trafić w nawet kilkumilimetrowe zmiany – podkreśla ekspert Grupy LUX MED. Dr Czarniecki wykonał >2500 takich zabiegów, co plasuje go w europejskiej czołówce.

Dalsza diagnostyka jest konieczna w następujących sytuacjach:

Podwyższone stężenie PSA: Gdy wynik badania PSA (antygen specyficzny dla prostaty) jest podwyższony – ale wcale nie koniecznie względem normy referencyjnej na wyniku z laboratorium dla danej grupy ryzyka. Przyjmuje się że diagnostyki w 40 roku życia wymaga wynik PSA na poziomie 1ng/ml, a w 60 roku życia wynik na poziomie 2ng/ml.

Wynik rezonansu magnetycznego: U pacjentów, u których badanie rezonansu magnetycznego prostaty wykazuje podejrzane zmiany, określa się je w skali PI-RADS.

Z zasady obszary PI-RADS 4 oraz 5 stanowią wskazanie do biopsji fuzyjnej, a w przypadku PI-RADS 3 decydować będą inne czynniki takie jak objętość prostaty, oraz frakcja wolna PSA.

Historia rodzinna: Mężczyźni z obciążonym wywiadem rodzinnym, szczególnie jeśli w rodzinie były przypadki raka prostaty, mogą skorzystać z wczesnej profilaktyki dla lepszej oceny swojego ryzyka. Tu rolę może mieć badanie pod kątem mutacji genu BRCA.

Nowoczesna chirurgia i powrót do zdrowia

Gdy konieczna jest interwencja chirurgiczna, urologowie coraz częściej sięgają po… roboty. – Nowoczesna chirurgia robotyczna daje niższe ryzyko powikłań, krótszy i bardziej przyjazny okres rekonwalescencji, co obserwujemy na co dzień w leczeniu naszych pacjentów – podkreśla dr Czarniecki​. Dzięki temu, nawet osoby starsze lub obciążone innymi chorobami mogą liczyć na skuteczne leczenie, które jest mniej inwazyjne i wiąże się z krótszym pobytem w szpitalu. Coraz częściej mówi się też o terapii fokalnej, czyli celowanej. Jest to terapia celowana wyłącznie w guz, co pozwala na oszczędzenie reszty narządu, oraz funkcji z nim związanych. Zajmujemy się tym od 14 lat.




Wsparcie kobiet kluczem do sukcesu

Coraz więcej badań pokazuje, jak ważna jest rola kobiet w dbaniu o zdrowie swoich partnerów. Według różnych szacunków, to właśnie one inicjują blisko 30% wizyt mężczyzn u urologów. Często to one zapisują swoich partnerów na badania lub przypominają im o konieczności regularnej kontroli zdrowia. Bez ich wsparcia, wielu mężczyzn wciąż unikałoby wizyt lekarskich, obawiając się diagnozy lub wstydząc się intymnego badania.

– Chodzenie do lekarza nie jest niemęskie. Wręcz przeciwnie – profilaktyka raka prostaty jest oznaką męskości, gdyż zdrowy, dbający o siebie mężczyzna okazuje troskę o swoją rodzinę i najbliższych – przypomina urolog. To przesłanie warto powtarzać każdemu mężczyźnie, który odkłada wizytę u specjalisty na później. Im wcześniej zostaną wykryte zmiany, tym większa szansa na ich wyleczenie.

Dane WHO – przerażająca skala problemu

Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), rak prostaty jest drugim najczęściej diagnozowanym nowotworem u mężczyzn na świecie. W 2020 roku zdiagnozowano ponad 1,4 miliona przypadków na całym świecie, a ponad 375 tysięcy mężczyzn zmarło z powodu tej choroby. W Polsce sytuacja również jest niepokojąca – rocznie diagnozuje się ponad 16 tysięcy nowych przypadków, z czego dla około 5 tysięcy pomoc przychodzi zbyt późno. To liczby, które nie pozostawiają złudzeń co do potrzeby regularnych badań i świadomości społecznej. Do 2040 roku liczba rozpozanań ma się podwoić.

Movember to czas działania

Listopad to doskonały moment, by przypomnieć bliskim mężczyznom o konieczności dbania o swoje zdrowie. To czas, kiedy wąsy mogą stać się symbolem nie tylko męskości, ale przede wszystkim odpowiedzialności za siebie i swoich najbliższych. Kobiety odgrywają w tej kampanii ważną rolę – to one często są motorem do działania, dodając otuchy i wspierając swoich partnerów w walce o zdrowie.

Więcej o Grupie LUX MED:

Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią Bupa, która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce od ponad 30 lat. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 3 000 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 300 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 16 szpitali oraz ok. 3 000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia ponad 24 000 osób, w tym ponad 10 000 lekarzy i 8 000 wspierającego personelu medycznego, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paralimpijskiego. Więcej informacji: www.luxmed.pl




Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ