Wakacyjne ABC – podpowiadamy, jak zadbać o skórę latem



Latem twoja skóra jest szczególnie narażona na szkodliwe czynniki, dlatego wymaga dodatkowej opieki. Dowiedz się, jaki filtr przeciwsłoneczny najlepiej ją ochroni, które znamiona powinny wzbudzić szczególną podejrzliwość oraz dlaczego warto jeść owoce cytrusowe.

 

A jak promienie ultrafioletowe typu A

Dla wielu osób opalanie jest nieodłącznym elementem lata. Podczas takiej przyjemności warto pamiętać, że promieniowane słoneczne powoduje uszkodzenia skóry niewidoczne dla oka. Najbardziej szkodliwe są nieodczuwalne na skórze, ale przenikające do jej głębokich warstw promienie UVA, które mogą powodować alergie słoneczne oraz zaburzenia pigmentacji.

Podczas opalania narażamy się również na promienie UVB, które powodują oparzenia. Oba typy promieniowania mogą wywoływać zmiany wewnątrz komórek i uszkadzać ich DNA. Regularne kąpiele słoneczne, a zatem też ciągłe ponawianie uszkodzeń, może wywołać raka skóry.

– Badania naukowe udowodniły, że stosowanie preparatów z filtrem zapobiega procesom fotostarzenia skóry i zmniejsza ryzyko powstania nowotworów. Idealny preparat oznaczony jest symbolem SPF 50+. Taki krem należy nakładać 15-20 minut przed wyjściem z domu i powtarzać czynność co dwie godziny – mówi dr n. med. Karolina Kopeć-Pyciarz, specjalista dermatolog w DermaMed Instytut we Wrocławiu.

Oprócz kremu z filtrem należy zakładać odzież ochronną, chronić oczy okularami przeciwsłonecznymi z certyfikatami i przebywać w zacienionych miejscach. Istotnym elementem profilaktycznym jest także okresowe badanie dermatoskopowe.



B jak badanie znamion

Znamiona, pieprzyki i przebarwienia najczęściej nie stanowią zagrożenia dla naszego życia, jednak czasami mogą być pierwszym objawem czerniaka. Zmiana barwnikowa powinna wzbudzić podejrzliwość, jeśli ma jedną z cech samokontroli ABCDE:

  • Asymetria – znamiona rosnące w jednym kierunku;
  • Brzeg – zmiany postrzępione, z nierównymi granicami;
  • Color – znamiona składające się z kliku barw (np. różu, czerwieni, brązu, czerni);
  • Diameter (średnica) – najczęściej zmiany nowotworowe przekraczają 5 mm;
  • Ewolucja – znamię przekształcające się w czasie, zmieniające wygląd.
  • – Gdy mamy choć jeden z objawów ABCDE należy udać się do dermatologa. Lekarz przy pomocy dermatoskopu oceni znamię. Jeśli zauważy coś niepokojącego, najpewniej zleci usunięcie chirurgiczne. Zabieg jest bezbolesny, ponieważ wykonuje się go z miejscowym znieczuleniem. Wycięta zmiana jest weryfikowana pod kątem obecności komórek nowotworowych. Badanie dermatoskopem zalecane jest szczególnie latem, po intensywnej ekspansji na słońce – dodaje dermatolog.

 

C jak witamina C

Promienie słoneczne, nie tylko zwiększają ryzyko powstania raka, ale również aktywują działanie wolnych rodników w skórze. To z kolei skutkuje jej stresem oksydacyjnym. W rezultacie pogłębia się fotostarzenie skóry, włókna kolagenu i elastyny ulegają uszkodzeniu, a elastyczność skóry zmniejsza się – pojawiają się zmarszczki i przebarwienia. W takiej sytuacji skóra potrzebuje zaawansowanego wsparcia. Dostarczając antyoksydantów, neutralizujemy działanie wolnych rodników.

– Doskonałym rozwiązaniem jest dostarczanie organizmowi witaminy C, która pomaga wyłapać wolne rodniki jeszcze przed uszkodzeniem komórek. Niestety nasz organizm nie potrafi samodzielnie jej wytworzyć. Można ją znaleźć na przykład w jabłkach, porzeczkach, pomidorach, kapuście, papryce czy ziemniakach  wyjaśnia dr n. med. Karolina Kopeć-Pyciarz, specjalista dermatolog w DermaMed Instytut we Wrocławiu. Serum z witaminą C warto nałożyć pod filtr przeciwsłoneczny – dzięki temu uzyskamy nawet 8-krotnie większą ochronę przed wolnymi rodnikami.

Sprawdzonym przeciwutleniaczem jest również witamina E (obecna w pszenicy, kaszy, czy rybach morskich), selen (zawarty w orzechach, pestkach, otrębach) i beta-karoten (występujący w marchwi, arbuzie, brzoskwini). Dermatolodzy polecają również zabiegi mezoterapii. Kuracja pozwala wprowadzić w głąb skóry antyoksydantów w stężeniu i ilości nieosiągalnej za pomocą dermokosmetyków, suplementacji czy zabiegów kosmetycznych.

Odpad czy surowiec, czyli drugie życie opakowań

Gdy rośnie presja społeczna i regulacyjna, firmy muszą spojrzeć na opakowania zupełnie inaczej. To, co jeszcze niedawno trafiało na wysypiska,…
CZYTAJ

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa się pod mottem „Niewydolność serca nas nie zatrzymuje”.…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak pamiętać, że wśród przyrody czają się niewidoczne gołym…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może również paraliżować i utrudniać koncentrację. Jak zauważa Ewa…
CZYTAJ

Odkryj nowe sosy na grilla – tak pyszne, że HELL, MANN!

Rozgrzej grilla i przygotuj się na smak tak pyszny, że HELL, MANN! Wystarczy sięgnąć po sosy i majonezy Hellmann’s, by…
CZYTAJ

Grill bez mięsa? Dietetyk zdradza, co warto wrzucić na ruszt

Sezon grillowy tuż za rogiem, coraz więcej osób szuka alternatywy dla tradycyjnych dań mięsnych. Czy grill bez mięsa może być…
CZYTAJ

Czego żałujemy przed śmiercią?

Ponad 30% badanych chciałoby, aby ich ostatni list trafił do partnera lub współmałżonka. Jako społeczeństwo unikamy rozmów o śmierci, budzi…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do leczenia zespołu jelita drażliwego (IBS). Szacuje się, że…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto zastawionych stołach. Wiele osób zastanawia się, jak teraz…
CZYTAJ

Szybki detoks po świętach? Dietetyczka ostrzega przed niebezpiecznymi środkami przeczyszczającymi

Po świątecznym przejedzeniu wiele osób sięga po herbatki i tabletki przeczyszczające, licząc na szybki detoks. Jednak Ania Janiszewska-Janowicz, dietetyczka Grupy…
CZYTAJ

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto…
CZYTAJ