Inspiracje na pyszny karnawał – Oponki z lukrem



Przed nami najbardziej intensywny czas – zabaw i beztroskich szaleństw, bo karnawał to świetny pretekst do częstych spotkań przy muzyce i pysznym jedzeniu. Skąd pochodzi karnawał? Jak go pysznie i radośnie przeżyć? W artykule zebraliśmy garść smacznych inspiracji!

Karnawał to czas zimowych zabaw, bali kostiumowych, spotkań ze znajomymi, a także imprez firmowych. W tym roku, ten wesoły czas, rozpoczął się 6 stycznia i potrwa do 22 lutego. Choć obecnie nie jest tak hucznie obchodzony, jak za czasów naszych pradziadów, to w dalszym ciągu tradycyjnie urządzane są bale i spotkania, podczas których jedynym wymogiem jest zabawa w doborowym towarzystwie, szczególnie w tzw. ostatki (dawniej zapusty), czyli ostatni dzień karnawału.

Carnevale

Karnawał z włoskiego „carnevale”, pochodzi z łaciny „carne-levàmen”, co oznacza pożegnanie mięsa. To czas, kiedy wraz z dźwiękami muzyki, suto zastawionymi stołami i zabawą przygotowywano się na Wielki Post. Karnawał w Polsce był to okres zimowych szaleństw z kuligami, trwającymi nawet kilka dni, podczas których jeżdżono wozami lub saniami od jednego domostwa do kolejnego na wystawne uczty.

Ze względu na koloryt oraz spektakularność, najbardziej znane są karnawały: włoski z Wenecji i brazylijski z Rio de Janeiro. Wenecki słynie z pięknych strojów z epoki oraz misternie zdobionych masek. Tradycyjnie był to wyjątkowy czas, kiedy, dzięki maskom, zacierały się różnice społeczne, dając możliwość każdemu, niezależnie od pochodzenia, wziąć udział w zabawie na ulicach miasta. W Rio de Janeiro przygotowania do karnawału trwają cały rok. Ludzie wychodzą na ulice w kostiumach, tańcząc sambę przez 5 dni i nocy, bez przerwy! A jak obecnie świętujemy czas karnawału?

Karnawałowe inspiracje

Bal kostiumowy to doskonały pomysł dla wszystkich tych, którzy lubią przebieranki. Takie bale często mają temat przewodni, typu postaci filmowe lub z konkretnego serialu fantasy. Możliwości jest wiele. A jak bal, to oczywiście odpowiednia muzyka oraz przekąski i napoje. Rekomendujemy szybkie tosty. Nawet jeśli zabraknie ich podczas imprezy, można bez problemu przygotować kolejną turę.

Wieczór z grami planszowymi, które nie tracą na popularności, to również świetny sposób na miło spędzony czas i doskonały pretekst do spotkania. Oczywiście polecany jest tym, którzy od hucznych zabaw, wolą kameralne spotkania w bliskim gronie. Idealną przekąską na wieczór będzie mozzarella w panierce z ulubionym sosem. Równie dobrze sprawdzi się podczas wieczoru ze znajomymi w zaciszu domowym przy maratonie filmowym.

A na ostatni tydzień karnawału, który rozpoczyna Tłusty czwartek rekomendujemy słodkie oponki z lukrem. Po prostu rozpływają się w ustach i doskonale pasują na zakończenie okresu zabaw. Smacznego!




Oponki z lukrem
Czas przygotowania: 60 minut
Liczba porcji: 8

Składniki:

• 250 ml wody
• 125 g masła
• 140 g mąki pszennej
• 4 jajka
• 1l oleju do smażenia

Lukier:

• 170 g cukru pudru
• 30 ml wody

Sposób przygotowania:

1. Do garnka wlej wodę. Dodaj masło. Doprowadź do wrzenia i całkowitego rozpuszczenia się masła. Wsyp mąkę i energicznie mieszaj, aż powstanie gładkie ciasto. Odstaw do wystudzenia.
2. Ciasto miksuj lub mieszaj, wbijając po kolei jajka. Powinno być gęste.
3. Z papieru do pieczenia wytnij kwadraty o wymiarach ok. 10 x 10 cm. Porcje ciasta przełóż do rękawa cukierniczego i wyciskaj okrągłe oponki.
4. Olej doprowadź do wrzenia. Na rozgrzany olej wkładaj papierki z oponkami (oponką do dołu). Po 2 – 3 minutach ściągnij papier i odwróć oponki na druga stronę.
5. Oponki smaż na złoty kolor. Odcedź z nadmiaru tłuszczu.
6. Cukier puder wymieszaj z wodą, aż powstanie gesty lukier. Polewaj nim oponki.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ