Skleroterapia – skuteczny sposób na pajączki.



Powstawaniu pajączków sprzyjają czynniki genetyczne, zmiany hormonalne (ciąża, hormonoterapia), oraz naturalna, związana z wiekiem utrata sprężystości skóry i jej ekspozycja na wysokie temperatury (opalanie , sauna, gorące kąpiele). Niekiedy towarzyszą one żylakom, a czasem są jednym  objawem schorzenia.

Co to są pajączki?

Pajączki to poszerzenia najmniejszych naczyń żylnych których nie można usunąć zabiegiem chirurgicznym, ale można im zaradzić w inny sposób – poprzez skleroterapię. Skleroterapia to nie operacyjna metoda leczenia żylaków polegająca na podaniu do światła naczynia substancji chemicznych [powodujących jego zamknięcie (obliterację) znajduje zastosowanie zarówno w leczeniu żylaków jak i pajączków.

Skleroterapię znana jest od lat, zmieniają się jedynie środki chemiczne, którymi zamyka się naczynia. Te aplikowane obecnie są skuteczniejsze i bezpieczniejsze od swoich poprzedników. Skleroterapię stosujemy zarówno w celu usunięcia pajączków jak i żył większych rozmiarów np.: w leczeniu żylaków nawrotowych, niewydolnych perforatorów, a także głównych pni żył powierzchownych kończyn dolnych.

Zacznij od flebologa

Leczenie zacznij o d wizyty u flebologa, który po zbadaniu Pacjentki zaleca zwykłe wykonanie USG Doppler układu żylnego kończyn. Pozwala ono ocenić, czy można ograniczyć leczenie do zamykania drobnych naczyń, czy też konieczny jest zabieg operacyjny. Lekarz ustala również, czy nie ma przeciwwskazań do skleroterapii.



Najbardziej popularne zastosowanie skleroterapii to likwidowanie drobnych naczyń –pajączków ze wskazań estetycznych. U osób starszych, obciążonych kardiologicznie, które nie kwalifikują się do leczenia operacyjnego, można uzyskać dobry efekt leczniczy przez wstrzykiwanie do światła żylaków specjalnie przygotowanej pianki.

Dzięki tej metodzie można zamykać drobne naczyńia powodujące często kłopotliwe krwawienia, jak również niewydolne pnie żylne. Leczenie licznych zmian wymaga zwykle kilku wizyt w gabinecie flebologa. Po zabiegu pacjent przez kilka tygodni nosi specjalnie dopasowane pończochy ze stopniowym uciskiem. Niektórzy pacjenci zamiast pończoch stosują opaski elastyczne.

Skleroterapia – czy to zabieg bezpieczny?

Tak. Sleroterapia jest zabiegiem bezpiecznym, ale jak w przypadku każdej ingerencji w nasz organizm mogą się pojawić powikłania. Na szczęście te poważne jak np.: reakcja uczuleniowa, zapalenie żył głębokich czy też głębokie zmiany zapalne w okolicy nakłuć, zdarzają się wyjątkowo rzadko, częściej występują na skórze przebarwienia w miejscu zamykanych naczyń, które zwykle ustępują samoistnie po kilku tygodniach. Należy jednak o tym pamiętać poddając się zabiegowi.

Przeciwwskazania do skleroterapii:

– alergia na środek obli terujący,

– czynne zapalenie żył,

– ciąża – szczególnie w 3 trymestrze,

– karmienie piersią,

– zakażenia skóry,

– Niedokrwienie kończyn.

Odpad czy surowiec, czyli drugie życie opakowań

Gdy rośnie presja społeczna i regulacyjna, firmy muszą spojrzeć na opakowania zupełnie inaczej. To, co jeszcze niedawno trafiało na wysypiska,…
CZYTAJ

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa się pod mottem „Niewydolność serca nas nie zatrzymuje”.…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak pamiętać, że wśród przyrody czają się niewidoczne gołym…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może również paraliżować i utrudniać koncentrację. Jak zauważa Ewa…
CZYTAJ

Odkryj nowe sosy na grilla – tak pyszne, że HELL, MANN!

Rozgrzej grilla i przygotuj się na smak tak pyszny, że HELL, MANN! Wystarczy sięgnąć po sosy i majonezy Hellmann’s, by…
CZYTAJ

Grill bez mięsa? Dietetyk zdradza, co warto wrzucić na ruszt

Sezon grillowy tuż za rogiem, coraz więcej osób szuka alternatywy dla tradycyjnych dań mięsnych. Czy grill bez mięsa może być…
CZYTAJ

Czego żałujemy przed śmiercią?

Ponad 30% badanych chciałoby, aby ich ostatni list trafił do partnera lub współmałżonka. Jako społeczeństwo unikamy rozmów o śmierci, budzi…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do leczenia zespołu jelita drażliwego (IBS). Szacuje się, że…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto zastawionych stołach. Wiele osób zastanawia się, jak teraz…
CZYTAJ

Szybki detoks po świętach? Dietetyczka ostrzega przed niebezpiecznymi środkami przeczyszczającymi

Po świątecznym przejedzeniu wiele osób sięga po herbatki i tabletki przeczyszczające, licząc na szybki detoks. Jednak Ania Janiszewska-Janowicz, dietetyczka Grupy…
CZYTAJ

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto…
CZYTAJ