Skleroterapia – skuteczny sposób na pajączki.



Powstawaniu pajączków sprzyjają czynniki genetyczne, zmiany hormonalne (ciąża, hormonoterapia), oraz naturalna, związana z wiekiem utrata sprężystości skóry i jej ekspozycja na wysokie temperatury (opalanie , sauna, gorące kąpiele). Niekiedy towarzyszą one żylakom, a czasem są jednym  objawem schorzenia.

Co to są pajączki?

Pajączki to poszerzenia najmniejszych naczyń żylnych których nie można usunąć zabiegiem chirurgicznym, ale można im zaradzić w inny sposób – poprzez skleroterapię. Skleroterapia to nie operacyjna metoda leczenia żylaków polegająca na podaniu do światła naczynia substancji chemicznych [powodujących jego zamknięcie (obliterację) znajduje zastosowanie zarówno w leczeniu żylaków jak i pajączków.

Skleroterapię znana jest od lat, zmieniają się jedynie środki chemiczne, którymi zamyka się naczynia. Te aplikowane obecnie są skuteczniejsze i bezpieczniejsze od swoich poprzedników. Skleroterapię stosujemy zarówno w celu usunięcia pajączków jak i żył większych rozmiarów np.: w leczeniu żylaków nawrotowych, niewydolnych perforatorów, a także głównych pni żył powierzchownych kończyn dolnych.

Zacznij od flebologa

Leczenie zacznij o d wizyty u flebologa, który po zbadaniu Pacjentki zaleca zwykłe wykonanie USG Doppler układu żylnego kończyn. Pozwala ono ocenić, czy można ograniczyć leczenie do zamykania drobnych naczyń, czy też konieczny jest zabieg operacyjny. Lekarz ustala również, czy nie ma przeciwwskazań do skleroterapii.



Najbardziej popularne zastosowanie skleroterapii to likwidowanie drobnych naczyń –pajączków ze wskazań estetycznych. U osób starszych, obciążonych kardiologicznie, które nie kwalifikują się do leczenia operacyjnego, można uzyskać dobry efekt leczniczy przez wstrzykiwanie do światła żylaków specjalnie przygotowanej pianki.

Dzięki tej metodzie można zamykać drobne naczyńia powodujące często kłopotliwe krwawienia, jak również niewydolne pnie żylne. Leczenie licznych zmian wymaga zwykle kilku wizyt w gabinecie flebologa. Po zabiegu pacjent przez kilka tygodni nosi specjalnie dopasowane pończochy ze stopniowym uciskiem. Niektórzy pacjenci zamiast pończoch stosują opaski elastyczne.

Skleroterapia – czy to zabieg bezpieczny?

Tak. Sleroterapia jest zabiegiem bezpiecznym, ale jak w przypadku każdej ingerencji w nasz organizm mogą się pojawić powikłania. Na szczęście te poważne jak np.: reakcja uczuleniowa, zapalenie żył głębokich czy też głębokie zmiany zapalne w okolicy nakłuć, zdarzają się wyjątkowo rzadko, częściej występują na skórze przebarwienia w miejscu zamykanych naczyń, które zwykle ustępują samoistnie po kilku tygodniach. Należy jednak o tym pamiętać poddając się zabiegowi.

Przeciwwskazania do skleroterapii:

– alergia na środek obli terujący,

– czynne zapalenie żył,

– ciąża – szczególnie w 3 trymestrze,

– karmienie piersią,

– zakażenia skóry,

– Niedokrwienie kończyn.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ