Czy osoby z alergią powinny wietrzyć sypialnię przed snem?



Czy osoby z alergią powinny wietrzyć sypialnię przed snem?. Odpowiada dr. n. med. Aleksander Zakrzewski, specjalista alergologii z Grupy LUX MED.

Nie od dziś wiadomo, że solidne wywietrzenie pomieszczenia daje szansę na dużo lepszy sen. Jednak w przypadku alergików to zagadnienie jest dużo bardziej złożone. U osób uczulonych np. na roztocza kurzu domowego częste wieczorne wietrzenie daje dobre efekty. Jednak zasada ta nie dotyczy osób skarżących się na alergię wziewną (pyłkowicę). A to dlatego, że pyłki są najbardziej aktywne w godzinach popołudniowych wieczorem i nad ranem. Wietrząc przed snem lub – co gorsza – zostawiając uchylone okno na całą noc, pacjent funduje sobie solidną dawkę alergenów prosto do łóżka, a co za tym idzie – także do oczu i nosa, które najboleśniej odczuwają skutki alergii.

Analogicznie jest z wietrzeniem pościeli – to dobry nawyk u alergików na roztocza (kurz), bo rzeczywiście mocne słońce lub mróz skutecznie pomagają pozbyć się roztoczy z kołder i poduszek, natomiast metoda ta kompletnie nie sprawdzi się przy pyłkowicy. Gdy pościel jest na zewnątrz, pyłki osiadają na poszewkach. A alergik potem wtula w nie głowę i budzi się z załzawionymi oczami i katarem.




Nie oznacza to, że alergicy są skazani na spanie w zaduchu. Najlepszą metodą jest solidne przewietrzenie sypialni w godzinach południowych, a następnie włączenie oczyszczacza powietrza. To sprzęt, który przyda się każdemu alergikowi.

Warto także pamiętać, że w sypialniach alergików powinno się ograniczyć do minimum tkaniny – zasłony, dywany, tapicerowane zagłówki łóżek i inne elementy, na których mogą osiadać pyłki i kurz. Reżim higieniczny, częsta wymiana pościel i ścieranie kurzu na mokro to nawyki, które powinny wypracować osoby z alergiami.


dr. n. med. Aleksander Zakrzewski, specjalista alergologii z Grupy LUX MED

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ