Kaszel – objaw infekcji, którego nie należy lekceważyć



Jednym z objawów występujących w czasie infekcji jest kaszel. Kaszel to naturalny, fizjologiczny mechanizm obronny naszego organizmu. Pomaga on oczyścić drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny, płynów czy ciał obcych. Przyczyną tej dolegliwości są przede wszystkim infekcje: wirusowe i bakteryjne. Warto podkreślić, ze kaszel nie jest jednostką chorobową, a jedynie objawem, którego nie warto bagatelizować.

Wirusy a kaszel

#Kaszel najczęściej wywołują infekcje wirusowe. U dzieci odpowiadają aż za 70-85% zakażeń gardła i migdałków podniebiennych. Objawami infekcji wirusowej są przede wszystkim: wysięk z nosa, gorączka, ból gardła lub ucha, i oczywiście uporczywy kaszel. Wirusy atakują również krtań i tchawicę, co objawia się szczekający kaszlem, chrypką i dusznością. Infekcje wirusowe mogą spowodować groźne dla naszego zdrowia zapalenie oskrzeli i płuc.

Główne wirusy wywołujące infekcje dróg oddechowych to:

• Rinowirusy (odpowiedzialne za 30-50% zakażeń)
• Adenowirusy (około 5% wywołuje zakażenia górnych dróg oddechowych a 10% zapalenie płuc)
• Koronawirusy (wywołują za około 10-15%)
• Wirusy paragrypu (5% wszystkich infekcji)
• Wirusy grypy (około 10-15% infekcji)
• Wirus RSV
• Mononukleoza zakaźna EBV
• Enterowirusy (Coxackie A i B)

– Przy zakażeniu wirusowym nie podajemy antybiotyków. By poradzić sobie z infekcjami tego typu należy wdrożyć odpowiednią dietę (bogatą w witaminy i cynk). Polecam rosół, ponieważ rozgrzewa, ale można też spróbować herbaty z imbirem i miodem. Ważne jest również odpowiednie nawilżenie powietrza w domu oraz systematyczne inhalacje z użyciem soli morskiej, olejka eukaliptusowego lub sosnowego. W ten sposób nawilżamy drogi oddechowe, a to jest bardzo istotne – mówi dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska, ekspert medycyny integracyjnej.




Zarażenia bakteryjne

Kaszel wywołują nie tylko wirusy, ale również bakterie. Mycoplasma pneumonia i Chlamydia pneumoniae to bakterie, które są głównie odpowiedzialne za wywołanie infekcji dróg oddechowych. Przebieg infekcji bakteryjnej w porównaniu do wirusowej zwykle jest gwałtowniejsza. Również gorączka jest wyższa niż przy zakażeniach wirusowych – powyżej 38 stopni Celsjusza. Kaszel przy infekcji bakteryjnej występuje rzadziej i zwykle jest to kaszel mokry. W przypadku tego rodzaju kaszlu leczenie polega na poprawie efektywności kaszlu. W większości przypadków pomogą domowe sposoby, jak również leki wykrztuśne i rozrzedzające wydzielinę (leki mukolityczne).

Podejmując temat kaszlu warto zwrócić uwagę na różnice nie tylko przy zakażeniach bakteryjnych i wirusowych, ale również na te przy infekcjach i alergii. Kaszel towarzyszący infekcjom występuje najczęściej wraz z innymi objawami. Natomiast kaszel alergiczny znika w momencie gdy nie będzie czynnika wywołującego odpowiedź immunologiczną organizmu. Pasożyty mogą wywołać kaszel, ale jest to bardziej pokasływanie w godzinach wieczornych.

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ