Smak Ameryki w polskiej kuchni. Sprawdź, jak samemu zrobić prawdziwego, zdrowego burgera!



Smak Ameryki w polskiej kuchni. Sprawdź, jak samemu zrobić prawdziwego, zdrowego burgera!

Tradycyjny burger, z grubym kotletem wołowym, w wersji light z mięsem kurczaka, a może wegeteriański z soczewicy lub tofu? Burgerów nie powinniśmy już kojarzyć z szybką i niezdrową przekąską – ich odmian jest zapewne tyle, ilu jest smakoszy uwielbiających to danie. Dowiedz się, jak stworzyć idealnego burgera we własnej kuchni!

Moda na burgery w stylu amerykańskim na dobre zaczęła się w Polsce około trzech lat temu. Na rynku pojawiły się restauracje, które zamiast typowych, sieciowych hamburgerów, robionych naprędce z wątpliwej jakości składników, serwowały kanapki rodem z filmów: grube, soczyste, w pełnoziarnistej bułce. Taki prawdziwy burger to najczęściej niemały wydatek, dlatego dobrym pomysłem jest przygotowanie go samemu.

Amerykański sen rodem z Niemiec

Hamburger, tak mocno kojarzony z amerykańską kulturą, w pierwotnej formie pojawiał się w niemieckich miastach portowych. Kotlety z siekanej wołowiny, nazwane stekami hamburskimi, wraz z niemieckimi imigrantami trafiły do Ameryki, gdzie szybko stały się bardzo popularne. Za oficjalnego „ojca” hamburgerów uznaje się Fletchera Davisa, który w 1904 roku w swoim barze w Teksasie zaproponował klientom kotleta mielonego serwowanego na grzance z sałatą, musztardą i majonezem. Największą popularność hamburgerom przysporzyła oczywiście sieć restauracji McDonald`s, której historia sięga 1940 roku.



Burger burgerowi nierówny

Smakosze jednak wiedzą, jak wygląda i smakuje prawdziwy burger. W Polsce coraz częściej spotykamy restauracje podające burgery gourmet – tworzone z wysokiej jakości mięsa, serwowane na dobrym pieczywie, w towarzystwie ciekawych dodatków. O czym warto pamiętać, przygotowując je samemu?

  • Podstawą smacznego burgera jest odpowiednie mięso. Najlepiej jest zmielić kawałek dobrej wołowiny na grubych oczkach. Jeśli jesteśmy przekonani o dobrej jakości produktu, możemy również kupić gotową paczkę zmielonego mięsa. Dodajemy pieprz i sól, żeby kotlet zyskał na smaku.
  • Mięso najlepiej opiec na ruszcie lub zgrillować na specjalnej patelni. Unikajmy smażenia w dużej ilości oleju. Prawdziwego burgera pieczemy bez tłuszczu – mięsu wystarcza ten naturalnie w nim zawarty, który wytopi się pod wpływem temperatury.
  • Warto pamiętać o sosie, podkreślającym smak potrawy. Do hamburgerów nadają się sosy zarówno pikantne, jak i te łagodniejsze, na bazie majonezu. – Jeśli nie mamy czasu na przygotowanie sosu samodzielnie, najwygodniej skorzystać z gotowego produktu. Świetnie sprawdzi się w tym celu Sos do frytek i hamburgerów marki Tarsmak, który z założenia dedykowany jest tego typu daniom – stworzony jest na bazie lekkiego majonezu z dodatkiem koncentratu pomidorowego, warzyw i papryczki chili – mówi Urszula Giża, ekspert marki Tarsmak. – Znakomicie nadaje się również do innych przysmaków przygotowywanych w domu, jak hot-dogi i kebaby – dodaje.
  • Doskonałe do hamburgerów są pełnoziarniste bułki. Jeśli mają średnice uformowanego przez nas mięsa, to bez problemu możemy użyć ich zamiast pieczywa stworzonego specjalnie pod amerykański przysmak. Najczęściej są również tańsze i zdrowsze.
  • Zrób go sam!

Dobrze przygotowany burger to bardzo sycąca i pożywna potrawa. Nie jest to jedynie przekąska na szybkie zaspokojenie głodu podczas załatwiania codziennych spraw czy krótką przerwę w pracy. Otoczony frytkami, stanowi samodzielne, pysznie danie, które idealnie wkomponuje się w imprezę ze znajomymi, ale również i tradycyjny obiad. Zapraszamy do zapoznania się z propozycją na tradycyjnego, soczystego burgera z warzywami, przygotowaną przez Roberta Muzyczkę, Szefa Kuchni – Dwór Korona Karkonoszy.

Domowy burger wołowy

Składniki:

– 2 bułki

– 200 g mięsa wołowego mielonego

– 2 plastry sera żółtego

– 2 grube plasterki pomidora

– 1 mała biała cebula

– 4 liście sałaty

– 2 plasterki czerwonej cebuli

– 4-6 plasterków ogórka konserwowego

– 1 płaska łyżka musztardy

– Sos do frytek i hamburgerów Tarsmak

– olej

– sól, pieprz do smaku

Wykonanie:

Do mięsa dodać pokrojoną w drobną kostkę cebulę, musztardę, doprawić do smaku solą, pieprzem i dokładnie wymieszać ręką. Uformować dwa okrągłe, płaskie kotlety wielkości bułki i zgrillować z obu stron na patelni posmarowanej niewielką ilością oleju. Bułki przekroić na pół i zagrzać (nawet lekko zrumienić) z obu stron na suchej patelni. Na  gorące połówki bułek położyć plasterki sera, gorące kotlety, sałatę, pomidora, ogórka konserwowego i krążki czerwonej cebuli. Polać obficie Sosem do frytek i hamburgerów Tarsmak i przykryć drugą połówką bułki. Można podawać z frytkami.

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ