O czym należy pamiętać w czasie rozszerzania diety dziecka?



Rozszerzanie diety dziecka – to niezwykle istotny etap w jego życiu. To co będziemy podawać dziecku na początku okresu poznawania przez nie nowych smaków może znacznie rzutować na jego późniejsze preferencje smakowe.

Powszechnie uważa się, że pierwsze „prawdziwe” danie powinno składać się z delikatnego w smaku owocu, albo warzywa.

Jednak jak wskazują specjaliści nawet właśnie to, czy dziecko jako pierwszego zasmakuje np. jabłka, a nie marchewki możne mieć wpływ na to, że później niezbyt chętnie będzie jadło warzywa i pokarmy, które nie mają słodkiego posmaku. W jaki więc sposób prawidłowo rozszerzać dietę dziecka?

Marchewka, ziemniaczek, jabłuszko, brzoskwinia…

Tak jak to zostało wspomniane wyżej pierwsze dania przygotowywane dla maluszka powinny być jednoskładnikowe. Rozszerzanie diety należy rozpocząć od podawania delikatnych warzyw. Najlepiej sprawdzi się marchewka, ewentualnie ziemniak.

Dopiero później można podać dziecku owoce np. jabłka lub brzoskwinie. Następnie można podawać kolejne owoce i warzywa jak banany, gruszki, brokuły czy szpinak. Ważne jest, żeby po wprowadzeniu jednego składnika żywieniowego odczekać przynajmniej tydzień z podaniem następnego. Pozwoli to łatwo określić, co jest przyczyną ewentualnej alergii pokarmowej. Kiedy dziecko dobrze będzie reagowało na jednoskładnikowe dania można wprowadzać dania dwuskładnikowe np. ziemniaki ze szpinakiem lub marchewkę z jabłkiem.

Następnym etapem jest wprowadzenie mięsa do menu dziecka – na początku musi to być delikatne mięso: drób, cielęcina lub mięso królika, z czasem można też wprowadzić delikatną wołowinę. Warto zaopatrzyć się także w aktualny schemat żywieniowy, który znacznie ułatwi rozszerzanie diety, gdyż jest w nim dokładnie opisane, które pokarmy można podawać dzieciom w konkretnym wieku.



Mamo, tato – to nie dobre

Dzieci dostając coś nowego do zjedzenia często marudzą, niekiedy nie chcą nawet spróbować nowej potrawy, gdyż nie znają jej wyglądu. W takim przypadku trzeba pamiętać o konsekwencji, gdyż jak pokazują badania, dziecko niekiedy potrzebuje nawet kilkunastu „podejść” do niektórych potraw. Więc nie warto się poddawać, tylko po pewnym czasie ponownie dać dziecku do zjedzenia np. groszek lub brokuły.

Jak podawać?

Oczywiście pierwsze potrawy dziecka powinny mieć postać papki, czyli konsystencje zbliżoną do kaszki. Konsystencje taką najłatwiej uzyskać przecierając ugotowane warzywa przez sitko, zaś owoce można zetrzeć na drobnych oczkach tarki (tych, na których przygotowuje się masę na placki ziemniaczane).

Z czasem w takim jedzeniu powinny pojawiać się coraz większe kawałki, tak by dziecko mogło zacząć uczyć się gryźć. Jest to bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju jamy ustnej i samego zgryzu dziecka.

modanaurode.pl  -  dieta dziecka, posilki blender

W przygotowaniu posiłków rozdrobnionych pomóc może  blender ręczny taki jak na przykład blender mush Boon, jaki znaleźć można w sklepie www.babymama.pl.

Przygotowując posiłki dla dziecka, szczególnie dla starszego, które potrafi już zjeść większe kawałki potraw trzeba pamiętać także o estetyce podania takiego jedzenia. Warto wybrać ciekawą zastawę dla niego oraz zabawne sztućce, które będzie mu łatwo trzymać. Dobrze też, jeśli samo jedzenie będzie miało ciekawy kształt i będzie wielokolorowe.

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ