Hormony w ciąży



Ciąża to prawdziwa rewolucja w życiu kobiety, za którą w dużej mierze odpowiedzialne są hormony. Niestabilność emocjonalna, nudności czy zgaga to konsekwencje burzy hormonalnej w ciąży.

Ciąża, czyli czas istnej burzy hormonów

W ciele ciężarnej kobiety szaleją hormony – w ten sposób organizm nie tylko utrzymuje ciążę i tworzy najlepsze warunki do rozwoju maluszka, ale też przygotowuje się do porodu i do trudów początków macierzyństwa. Burza hormonalna to nic przyjemnego – skutki tego procesu odczujesz nie tylko Ty, narzekając na nudności i zaparcia, ale też Twoi najbliżsi, którym (podobnie jak Tobie) doskwierają wahania nastrojów.

Gonadotropina kosmówkowa, czyli hormon testów ciążowych

Gonadotropina kosmówkowa odpowiada za pojawienie się wyczekiwanych przez Ciebie dwóch kresek na dostępnym w każdej aptece teście ciążowym. Hormon ten występuje jedynie u ciężarnych, a organizm produkuje go dopiero po około siedmiu dniach od zapłodnienia. Ma ogromne znaczenie na początku ciąży – to właśnie na gonadotropinę kosmówkową powinnaś zrzucić winę za poranne nudności typowe dla pierwszego trymestru, możesz jej też jednak wiele zawdzięczać – to ona wstrzymuje menstruację i stymuluje produkcję progesteronu.



Progesteron i estrogeny – jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie ciężarnej?

Progesteron, nazywany potocznie luteiną, warunkuje cykle miesiączkowe, ale też zagnieżdżenie się zarodka w macicy i utrzymanie ciąży. W tym magicznym okresie będziesz silnie odczuwać skutki działania progesteronu – rozluźnienie mięśni i więzadeł spowoduje zgagę i problemy z wypróżnieniem, a zatrzymywanie wody w organizmie poskutkuje obrzękiem nóg.

Co ważne, wysoki poziom luteiny wpływa także na uelastycznienie macicy, przygotowującej się do porodu. Estrogeny regulują z kolei cykl miesięczny, a w ciąży wpływają na konieczne zmiany macicy i piersi, mają też ogromne znaczenie dla psychiki przyszłej mamy – hormon kobiecości odpowiada bowiem za tzw. syndrom wicia gniazda.

Pozostałe hormony typowe dla ciąży

Prolaktyna w ciąży zmniejszy Twoje zainteresowanie zbliżeniami intymnymi, a tuż przed rozwiązaniem przygotuje Twój organizm do karmienia dziecka. Hormon ten powstrzymuje również miesiączkowanie w okresie laktacji i pozwala macicy powrócić do rozmiarów sprzed ciąży.

Nie bez powodu jest nazywany także hormonem przywiązania, bo upraszcza świeżo upieczonym mamom przejście przez trudne początki opieki nad maleństwem. Tuż przed rozwiązaniem rośnie znaczenie jeszcze dwóch innych hormonów – relaksyny i oksytocyny. Pierwszy rozluźnia szyjkę macicy, tym samym ułatwiając poród, a drugi odpowiada za skurcze przepowiadające i te, które pomagają przyjść dziecku na świat.

Progesteron, estrogeny, gonadotropina kosmówkowa, prolaktyna, oksytocyna i relaksyna – wszystkie te hormony odpowiedzialne są za prawdziwą rewolucję, która zachodzi w ciele przyszłej mamy. Choć skutki burzy hormonalnej mogą być nieprzyjemne dla Ciebie i Twojego otoczenia, to są niezbędne do prawidłowego rozwoju maleństwa i przebiegu porodu.

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ