Jak rozpoznać nadwagę u dziecka, od czego zacząć dietę?



Jak rozpoznać nadwagę u dziecka, od czego zacząć dietę?

Nadwaga wśród dzieci staje się coraz powszechniejsza. Powód? Najczęściej niewłaściwa dieta i brak aktywności fizycznej, którą zastępuje aktywność w internecie. Z problemem można jednak walczyć od najmłodszych lat, zmieniając dziecku nawyki żywieniowe.

Tylko indywidualna dieta – jak ustalić odpowiednią dietę dla dziecka?

Dieta dla dziecka nie powinna opierać się na zakazach, a na zachęcie do zmian. Dlatego konieczne jest, aby aktywnie uczestniczyli w niej rodzice, dając dziecku dobry przykład – przekonują dietetycy. Zmiany powinno zaczynać się od ogarnięcia chaosu żywieniowego oraz wprowadzenia regularnych posiłków. Im wcześniej to zrobimy, tym łatwiej dziecko przyswoi zmiany.

Konieczna jest także zmiana menu, ale nie przypadkowa w oparciu np. o sugestie magazynów. Przyczyny nadwagi u dzieci mogą być różne – od niewłaściwej diety, braku aktywności po schorzenia dietozależne. Dlatego kluczowe jest indywidualne zaplanowanie diety dla dziecka.

– Przed zaplanowaniem diety u dziecka konieczna jest kompleksowa diagnostyka – badania krwi, pomiar impedancji (BNI), który analizuje skład ciała, niezbędny jest także szczegółowy wywiad z rodzicami, który określi np. zapotrzebowanie dziecka na energię. Dietetyk może także zlecić dodatkowe testy np. nietolerancji pokarmowych. Dopiero w oparciu o taki materiał jesteśmy w stanie ustalić dietę kliniczną dla dziecka, na którą złożą się konkretne produkty i częstotliwość posiłków – mówi Małgorzata Pelikan, dietetyk Centrum Dietetycznego 4Health w Katowicach.

 



Czy Twoje dziecko ma nadwagę – sprawdź wskaźnik BMI!

Pierwszym sygnałem do konsultacji z dietetykiem powinien być zawyżony u dziecka wskaźnik BMI. Aby go obliczyć wystarczy podzielić masę dziecka (kg) przez jego wzrost (cm) podniesiony do kwadratu. Jeśli wynik nie mieści się w normie, konieczna jest zmiana diety i nawyków.

 Normami dla dzieci są dziś:0,5 roku: dla chłopców14,86 – 19,72, dla dziewczynek14,27 – 18,83, 1 rok: dla chłopców 15,67 – 20,23, dla dziewczynek 15,29 – 19,79, 2 lata: dla chłopców 15,74 – 20,06 dla dziewczynek 14,72 – 19,16, 3 lata: dla chłopców 14,07 – 18,37, dla dziewczynek 13,98 – 18,22, 6 lat: dla chłopców 13,20 – 18,22, dla dziewczynek 12,85 – 18,15, 10 lat: dla chłopców 13,76 – 20,40, dla dziewczynek 13,09 – 21,19, 13 lat: dla chłopców 14,76 – 23,12, dla dziewczynek 14,90 – 22,84, 15 lat: dla chłopców 16,07 – 23,43, dla dziewczynek16,92 – 23,60.

modanaurode.pl Małgorzata Pelikan

Małgorzata Pelikan, dietetyk Centrum Dietetycznego 4Health w Katowicach

– Nadwaga wśród dzieci to coraz powszechniej obserwowane zjawisko. Najczęstszym powodem jest niewłaściwa dieta oparta na fast foodach i słodyczach oraz brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, spędzanie czasu przed telewizorem i komputerem. Nadwaga stanowi pierwszy krok do otyłości – poważnej choroby, wymagającej leczenia.

Jest to również sygnał dla rodziców, że należy zgłosić się do specjalisty, dietetyka. Właściwa dieta stanowi podstawę prawidłowego rozwoju dziecka zarówno fizycznego jak i psychicznego, dlatego tak ważne jest, aby była ona odpowiednio zbilansowana.

Dieta młodego człowieka powinna być ustalana indywidualnie na podstawie diagnozy przyczyn nadwagi lub otyłości, opartej na szczegółowych badaniach klinicznych oraz predyspozycji organizmu dziecka. Pamiętajmy, nadwaga i otyłość mogą być przyczyną wielu poważnych chorób przewlekłych naszego dziecka w przyszłości – mówi specjalistka 4Health.

Odpad czy surowiec, czyli drugie życie opakowań

Gdy rośnie presja społeczna i regulacyjna, firmy muszą spojrzeć na opakowania zupełnie inaczej. To, co jeszcze niedawno trafiało na wysypiska,…
CZYTAJ

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa się pod mottem „Niewydolność serca nas nie zatrzymuje”.…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak pamiętać, że wśród przyrody czają się niewidoczne gołym…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może również paraliżować i utrudniać koncentrację. Jak zauważa Ewa…
CZYTAJ

Odkryj nowe sosy na grilla – tak pyszne, że HELL, MANN!

Rozgrzej grilla i przygotuj się na smak tak pyszny, że HELL, MANN! Wystarczy sięgnąć po sosy i majonezy Hellmann’s, by…
CZYTAJ

Grill bez mięsa? Dietetyk zdradza, co warto wrzucić na ruszt

Sezon grillowy tuż za rogiem, coraz więcej osób szuka alternatywy dla tradycyjnych dań mięsnych. Czy grill bez mięsa może być…
CZYTAJ

Czego żałujemy przed śmiercią?

Ponad 30% badanych chciałoby, aby ich ostatni list trafił do partnera lub współmałżonka. Jako społeczeństwo unikamy rozmów o śmierci, budzi…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do leczenia zespołu jelita drażliwego (IBS). Szacuje się, że…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto zastawionych stołach. Wiele osób zastanawia się, jak teraz…
CZYTAJ

Szybki detoks po świętach? Dietetyczka ostrzega przed niebezpiecznymi środkami przeczyszczającymi

Po świątecznym przejedzeniu wiele osób sięga po herbatki i tabletki przeczyszczające, licząc na szybki detoks. Jednak Ania Janiszewska-Janowicz, dietetyczka Grupy…
CZYTAJ

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto…
CZYTAJ