Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 



Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy. Jak to zrobić? Pytamy lek. Andrzeja Omernika, alergologa Grupy LUX MED

Coraz więcej dorosłych doświadcza alergii. Z czego to wynika? 

Lek. Andrzej Omernik: O ile duża grupa chorych na alergiczny nieżyt nosa czy astmę wywołane uczuleniami na pyłki roślin choruje od okresu dziecięcego, to nie ma górnej granicy wieku, w której alergia może się ujawnić. Uczulenie, czyli obecność przeciwciał IgE, może istnieć bezobjawowo, ale pod wpływem czynników środowiskowych oddziałujących podczas całego życia, może dojść do wystąpienia objawów takich jak katar, zapalenie spojówek czy duszności i wówczas już rozpoznajemy choroby alergiczne. Wynikający ze zmian klimatu wydłużony okres pylenia roślin i większa obecność pyłków w powietrzu a także smog zwiększają częstość ryzyko zachorowania

Jak się leczy alergię? 

Lek. Andrzej Omernik: Immunoterapia alergenowa, czyli odczulanie, to jedyna metoda przyczynowego leczenia alergii. Trwa 3-5 lat i pozwala organizmowi na wytworzenie tolerancji na alergen. Objawowo stosuje się leki przeciwhistaminowe najnowszej generacji, które nie powodują senności czy nadmiernego apetytu.  Są też sterydowe leki donosowe, które skutecznie łagodzą objawy przy jednoczesnym braku działań niepożądanych, które kojarzą nam się ze sterydami. Po kontrolą lekarza mogą być stosowane przez dłuższy czas. 

Jak można łagodzić objawy alergii na co dzień? 

Lek. Andrzej Omernik: „Bez alergenu nie ma alergii.” Idealnie byłoby się odizolować od uczulających nas pyłków. Z reguły to niemożliwe, ale zawalczmy o ograniczenie kontaktu z alergenami. Pacjentom zalecam zamykanie okien w okresie pylenia, noszenie okularów przeciwsłonecznych i częstą zmianę ubrań po powrocie do domu. Warto śledzić komunikaty dostępne w internecie (podawane przez ośrodek OBAS- www.alergen.info.pl) i unikać spacerów w dni z wysokimi stężeniami pyłków. Polecam także dokładną kąpiel lub prysznic po powrocie z dworu myć włosy przed snem, regularnie wymieniać filtry antypyłkowe w samochodzie i unikać suszenia ubrań na zewnątrz, by nie osadzały się na nich alergeny. 




Czy dieta ma wpływ na alergię? 

Lek. Andrzej Omernik: Gdy mówimy o alergii na pyłki roślin warto pamiętać o możliwych reakcjach krzyżowych między pyłkami a owocami czy warzywami. Wynikają one z podobieństw białek będących alergenami pyłków z białkami występującymi w owocach i warzywach. Organizm może potraktować takie białka jako alergen pyłku, na który jest uczulony i wyzwolić reakcję alergiczną. Najczęściej takie reakcje występują w przypadku uczulenia na pyłek brzozy. Białka zawarte m.in. w jabłkach, czereśniach, gruszkach, brzoskwiniach czy marchwi przez podobieństwo swojej budowy są rozpoznawane w śluzówkach jamy ustnej jako pyłek brzozy i występują objawy takie jak pieczenie czy nawet obrzęk warg języka rzadziej dyskomfort w przełykaniu. Przy obieraniu tych produktów może się pojawić rumień i świąd skóry zabrudzonej kawałkami z obierania. Objawy alergii krzyżowej w przeciwieństwie do pierwotnych uczuleń na te owoce i warzywa zwykle mają charakter łagodny. Gotowanie czy pieczenie tych produktów niszczy budowę tych białek i znika to podobieństwo, tak że objawy występują w tej sytuacji tylko po surowych produktach.  Podobne reakcje krzyżowe mogą występować u chorych uczulonych na pyłki traw. W tym przypadku reakcje krzyżowe występują najczęściej po surowych: melonie, arbuzie, pomarańczy, pomidorze, kiwi, ziemniakach, orzechach arachidowych. 

Jakie kroki powinien podjąć pacjent podejrzewający u siebie alergię? 

Lek. Andrzej Omernik: Kluczowa jest konsultacja z alergologiem. Diagnostyka obejmuje testy skórne lub badanie krwi, co pozwala na potwierdzenie uczulenia i dobranie odpowiedniego leczenia, aby uniknąć poważniejszych konsekwencji alergii, takich jak astma.


Więcej o Grupie LUX MED:

Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią Bupa, która działa jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce od ponad 30 lat i zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, szpitalną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną i długoterminową dla ponad 3 000 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 300 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, w tym 16 szpitali oraz ok. 3 000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia prawie 29 000 osób, w tym ponad 11 000 lekarzy i 8 000 profesjonalistów medycznych innych zawodów, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paralimpijskiego. Więcej informacji: www.luxmed.pl



Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ