1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?



Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden. Najbardziej zadowoleni ze swojego stanu zdrowia są przedstawiciele pokolenia Z (40%) oraz Millenialsi (33%), podczas gdy wśród Baby Boomers odsetek ten wynosi jedynie 27%. Badanie pokazało także, że osoby korzystające z dodatkowych świadczeń zdrowotnych, takich jak abonamenty medyczne czy ubezpieczenia, częściej mają lepszą opinię o swoim zdrowiu. Główne źródło wiedzy o zdrowiu stanowią dla Polaków lekarze, a w przypadku problemów zdrowotnych najczęściej decydujemy się na wizytę u specjalisty.

Polacy umiarkowanie zadowoleni ze swojego zdrowia

Jak pokazało badanie, jedynie 30% dorosłych Polaków jest zadowolonych ze swojego zdrowia, a negatywnie ocenia je 6% z nas. Największą satysfakcję deklarują przedstawiciele pokolenia Z (urodzeni między 1995 a 2010 r.) – aż 40% osób w tej grupie ocenia swój stan zdrowia pozytywnie. Na drugim miejscu znajdują się Millenialsi (roczniki od 1981 do 1994 r.), wśród których 33% jest zadowolonych ze swojego zdrowia. Najmniej optymistycznie sytuację postrzegają osoby z pokolenia X (osoby urodzone między 1965 a 1980 r.) oraz Baby Boomers (mający ponad 55. lat) – w tych grupach odsetek osób zadowolonych wynosi odpowiednio 28% i 27%. Oni też najgorzej oceniają swój stan zdrowia – negatywnie postrzega go 9% członków generacji X i 8% przedstawicieli pokolenia Boomerów.

Okazuje się, że na ocenę swojego stanu zdrowia na wpływ posiadanie dodatkowych świadczeń zdrowotnych. Wśród osób posiadających ubezpieczenie zdrowotne pozytywnie ocenia swoje zdrowie aż 37% ankietowanych – to 7% więcej niż średnia dla naszego kraju. Wśród osób posiadających indywidualną polisę na życie zadowolonych ze swojego stanu zdrowia jest 27% osób.

Jak pokazało badanie, tylko 24% Polaków ma wykupioną polisę zdrowotną. Dla 55% osób posiadających polisę na życie i zdrowie daje ona realne poczucie bezpieczeństwa.




– Ważne jest, by w trosce o swoje bezpieczeństwo zdrowotne nie tylko korzystać z profesjonalnej opieki medycznej, ale także odpowiednio się zabezpieczyć. Tymczasem polisę ubezpieczenia zdrowotnego posiada jedynie 24% respondentów naszego badania. To pokazuje, jak wiele osób nie ma dostatecznego zabezpieczenia w razie choroby. Wśród osób posiadających ubezpieczenie aż 40% nie ma w nim ochrony na wypadek poważnego zachorowania. A polisa ubezpieczeniowa to realne wsparcie – niemal 55% osób posiadających ubezpieczenie na życie i na wypadek choroby deklaruje, że daje im ono poczucie bezpieczeństwa. Dla 50% ważne jest finansowe zabezpieczenie nie tylko samego siebie, ale też swoich bliskich. To właśnie troska o przyszłość i stabilność finansową w trudnych momentach jest najczęstszą motywacją do zakupu polisy. Warto więc pamiętać, że dbając o zdrowie, powinniśmy również zadbać o odpowiednie ubezpieczenie, m.in. w ramach Ubezpieczeniowego programu wsparcia w chorobie NN – to inwestycja w spokój i bezpieczeństwo, zarówno nasze, jak i naszych bliskich – mówi Michał Nestorowicz, dyrektor Segmentu Ubezpieczeń Indywidualnych w Nationale-Nederlanden.

Źródła wiedzy o zdrowiu: lekarz, internet, bliscy

Ponad połowa dorosłych Polaków czerpie wiedzę o zdrowiu głównie od swoich lekarzy prowadzących oraz lekarzy pierwszego kontaktu. Pozostałe źródła informacji są zdecydowanie mniej popularne – mniej niż 1 na 5 respondentów szuka porad zdrowotnych w internecie, a mniej niż 15% zasięga opinii u bliskich i znajomych.

Im starsi Polacy, tym częściej to właśnie lekarz jest dla nich głównym źródłem informacji o zdrowiu. Wśród przedstawicieli Generacji Z korzysta z jego porad 40% osób, podczas gdy w grupie Baby Boomers odsetek ten sięga 65%. Nie jest to zaskoczeniem, ponieważ starsze osoby częściej odwiedzają lekarzy pierwszego kontaktu. Ciekawostką jest to, że Zetki rzadziej niż starsze pokolenia szukają wiedzy zdrowotnej w internecie – robi to tylko 10% z nich (versus 21% dla Millenialsów i 18% dla Gen X). Za to częściej pytają o rady rodzinę i znajomych – aż 30%.

Reakcja na dolegliwości? Wizyta u lekarza

W przypadku odczuwania pierwszych niepokojących objawów zdrowotnych, aby sobie pomóc, najpierw zapisujmy się do lekarza (36%). 1 na 5 z nas zazwyczaj podejmuje próbę samodzielnego leczenia (20%) i tyle samo osób sięga po pomoc medyczną, dopiero gdy objawy się nasilają lub stają się nie do zniesienia. W reakcji na dolegliwości sprawdza objawy w internecie 17% badanych, a radzi się rodziny lub znajomych 6%.

Patrząc na różne pokolenia, w razie problemów zdrowotnych udaje się do lekarza blisko połowa osób z najstarszego pokolenia Baby Boomers (49%). Najmłodsze grupy wiekowe znacznie rzadziej decydują się na wizytę – w przypadku Millenialsów i przedstawicieli pokolenia Z odsetek ten jest aż o połowę mniejszy (kolejno 25% i 24%). Wśród przedstawicieli pokolenia X odsetek ten wynosi nieco ponad 35%.

Badanie Nationale-Nederlanden „Jak chorują Polacy”, metoda CAWI, reprezentatywna próba 1000 osób, wrzesień 2024.

Nationale-Nederlanden działa w Polsce od 1994 roku. Firma jest jednym z liderów rynku, specjalizującym się w ubezpieczeniach na życie, oszczędnościach i emeryturach. W ofercie posiada produkty, które pomagają klientom dbać o to, co dla nich najważniejsze, czyli życie i zdrowie. Jako firma odpowiedzialna społecznie od lat angażuje się w inicjatywy, które rozwiązują problemy społeczne i poprawiają jakość życia Polaków.

Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią Bupa, która działa jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce od ponad 30 lat. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 3 000 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 300 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 16 szpitali oraz ok. 3 000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia ponad 25 000 osób, w tym ponad 10 000 lekarzy i 8 000 profesjonalistów medycznych innych zawodów, a w codziennej działalności kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.



Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ