Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?



2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu – także zawodowym – funkcjonują osoby w spektrum. Z jednej strony mierzą się z licznymi barierami, z drugiej – w odpowiednich warunkach potrafią rozwijać swój potencjał w wyjątkowy sposób. Jak mogą im w tym pomóc pracodawcy, współpracownicy, członkowie zespołów? Co warto wiedzieć, a czego unikać? O komentarz poprosiliśmy Konrada Jurczakowskiego, lekarza psychiatrę z Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia Grupy LUX MED.

Autyzm a praca – jak nie przeoczyć potencjału?

Już sam proces rekrutacji może być dla osób w spektrum autyzmu doświadczeniem stresującym. Rozmowy kwalifikacyjne, w których dominują pytania oceniające kompetencje społeczne lub autoprezentację, bywają dla nich dużym wyzwaniem.

W środowisku zawodowym osoby w spektrum autyzmu mogą mierzyć się z różnorodnymi trudnościami, zarówno na poziomie poznawczym, jak i społecznym. Charakter tych wyzwań zależy od indywidualnego profilu funkcjonowania. Już na etapie rekrutacji mogą pojawić się trudności związane z rozmową kwalifikacyjną, szczególnie gdy duży nacisk kładzie się na autoprezentację i kompetencje społeczne. Osoby neuroróżnorodne często nie czują się swobodnie w sytuacjach oceniających i ich faktyczne kompetencje mogą nie być właściwie dostrzeżone ze względu na nietypowy styl komunikacji – wyjaśnia Konrad Jurczakowski, psychiatra z Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia Grupy LUX MED.

W codziennej pracy również mogą pojawiać się trudności, zwłaszcza jeśli środowisko nie jest dostosowane do ich potrzeb. Dla osób neuroróżnorodnych problematyczne bywa przebywanie w głośnym biurze, brak jasnych zasad działania czy częste, nieprzewidywalne zmiany. Wyzwania dotyczą też sfery społecznej – nieformalne rozmowy, aluzje, komunikaty niewerbalne – to elementy, które często są dla osób w spektrum są trudne do odczytania i interpretacji.

Diagnoza w CV – bariera czy szansa na lepsze wsparcie?

W kontekście zawodowym istotnym pytaniem jest także kwestia diagnozy – mówić o niej otwarcie czy nie? To decyzja wymagająca dużego wyczucia sytuacji, a także odwagi. Nadal bowiem w wielu miejscach pracy pokutują mity i stereotypy na temat osób ze spektrum.

– Decyzja o poinformowaniu pracodawcy o diagnozie jest zawsze indywidualna i zależy od wielu czynników. Część osób obawia się niezrozumienia lub uprzedzeń, a temat autyzmu bywa nadal obarczony stereotypami. Zdarza się, że obawy te są uzasadnione, zwłaszcza jeśli organizacja nie ma doświadczenia w pracy z osobami neuroróżnorodnymi lub brakuje w niej otwartości na różne style funkcjonowania – mówi ekspert.

Warto jednak pamiętać, że otwartość może otworzyć drogę do realnego wsparcia. Poinformowanie pracodawcy o diagnozie daje możliwość wprowadzenia indywidualnych udogodnień – zarówno w zakresie warunków pracy, jak i sposobu komunikacji.




– Jednocześnie ujawnienie diagnozy może przynieść realne korzyści. Pracodawca ma wtedy możliwość wprowadzenia dostosowań, które zwiększają komfort i efektywność pracy. Może to dotyczyć takich aspektów jak sposób przekazywania informacji, aranżacja przestrzeni biurowej czy struktura obowiązków – dodaje psychiatra.

Zmiana perspektywy

Jak więc wspierać osoby w spektrum autyzmu w sposób mądry i skuteczny? Podstawą jest zrozumienie, że nie ma jednej uniwersalnej recepty – najlepsze efekty daje indywidualne podejście, rozmowa i otwartość na potrzeby drugiego człowieka.

– Wsparcie pracowników neuroróżnorodnych polega przede wszystkim na tworzeniu środowiska pracy, które uwzględnia różnorodność stylów poznawczych i komunikacyjnych. Pracodawcy mogą wspierać poprzez zapewnienie jasnej i bezpośredniej komunikacji, unikanie nadmiaru niepotrzebnych bodźców, umożliwienie pracy w cichym otoczeniu, stosowanie przewidywalnych procedur oraz oferowanie elastyczności w organizacji zadań – wylicza Konrad Jurczakowski, psychiatra z Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia Grupy LUX MED.

Czasem jednak, mimo dobrych chęci, działania przynoszą odwrotny efekt – zwłaszcza jeśli są podejmowane bez konsultacji z osobą, której mają dotyczyć. Jak zaznacza ekspert, kluczowe jest unikanie założeń opartych na stereotypach i wspólne poszukiwanie najlepszych rozwiązań.

– Unikanie domysłów i stereotypowych założeń pozwala uniknąć sytuacji, w których dobre intencje prowadzą do niezręczności. Za chybione można uznać działania, które infantylizują lub wyłączają pracownika z decyzji zespołu, a także te, które opierają się na protekcjonalnym podejściu – komentuje ekspert.

Wspieranie osób neuroróżnorodnych to nie tylko wyraz empatii – to także element nowoczesnego i odpowiedzialnego zarządzania.

– Zmiana perspektywy z pytania „jak dostosować pracownika do systemu” na „jak dostosować system do potencjału różnych osób” jest fundamentem nowoczesnego i inkluzywnego podejścia – podsumowuje psychiatra.


Więcej o Grupie LUX MED:

Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią Bupa, która działa jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce od ponad 30 lat i zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, szpitalną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną i długoterminową dla ponad 3 000 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 300 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, w tym 16 szpitali oraz ok. 3 000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia prawie 29 000 osób, w tym ponad 11 000 lekarzy i 8 000 profesjonalistów medycznych innych zawodów, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paralimpijskiego. Więcej informacji: www.luxmed.pl



Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ