Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 



Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy rozpoczyna kampanię informacyjno-edukacyjną, której celem jest promowanie wiedzy na temat Puszczy Białowieskiej oraz jej ochrony. Kampania towarzyszy przygotowywaniu przez Instytut „Planu Zarządzania Obiektem Światowego Dziedzictwa UNESCO Puszcza Białowieska”, którego projekt ma zostać niebawem opublikowany i poddany konsultacjom publicznym.

Jedyna na świecie. Spośród 1223 obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, tylko około stu to dobra przyrodnicze o charakterze leśnym. Wśród nich znajduje się Puszcza Białowieska. Jeden z ostatnich istniejących i najlepiej zachowanych naturalnych kompleksów leśnych o charakterze pierwotnym na niżu Europy. Jest to też pierwszy w Polsce obiekt przyrodniczy wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.




– Celem kampanii jest szerzenie wiedzy na temat wyjątkowej wartości przyrodniczej Puszczy Białowieskiej, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO – mówi Michał Marcinkowski, kierownik projektu w Instytucie Ochrony Środowiska-Państwowym Instytucie Badawczym.

Puszcza Białowieska ze względu na duże zróżnicowanie siedlisk oraz ich mozaikowaty charakter, charakteryzuje się wysokim stopniem różnorodności biologicznej.

– Literatura wskazuje, że na tym obszarze niemal każdego roku odkrywane są nowe gatunki grzybów i bezkręgowców – dodaje Marcinkowski.

Kampania skupi się na kilku kluczowych aspektach, w tym na edukacji w zakresie ochrony Puszczy, wokół której narosło wiele mitów. Propagowanie wiedzy na temat form ochrony, ich konsekwencji dla dobrostanu naturalnych ekosystemów, lokalnej społeczności i gospodarki, jest niezwykle ważne w celu zrozumienia wyjątkowej roli Puszczy Białowieskiej jako Dobra Światowego Dziedzictwa UNESCO. Projekt ma również na celu informowanie opinii publicznej w Polsce i za granicą o postępach prac nad Planem Zarządzania Puszczą Białowieską, który jest kluczowym dokumentem strategicznym dla jej przyszłości.

Hasłem przewodnim kampanii jest „Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska”. To przesłanie ma na celu podkreślenie wyjątkowości i niepowtarzalności Puszczy Białowieskiej, wskazując na jej unikalne znaczenie przyrodnicze, kulturowe i historyczne. Puszcza Białowieska jest jednym z ostatnich pierwotnych lasów nizinnych w Europie, stanowiąc unikatowy ekosystem o niezwykłym bogactwie gatunkowym i ogromnym potencjale. To właśnie tutaj prowadzone są pionierskie badania nad ekstraktem z korzeniowca sosnowego, który może znaleźć zastosowanie w leczeniu nowotworów, czy nad rzadkim złotoporkiem niemiłym – grzybem wspierającym walkę ze zgnilcem amerykańskim, groźną chorobą pszczół. Puszcza inspiruje naukowców z całego świata, stając się żywym laboratorium natury i symbolem harmonii między człowiekiem a przyrodą.

Wszystkie materiały dotyczące kampanii oraz prac nad „Planem Zarządzania Obiektem Światowego Dziedzictwa UNESCO Puszcza Białowieska”, który realizowany jest na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska dostępne są na stronie: https://ios.edu.pl/bialowieza-forest/ do śledzenia której zachęcamy.

Dodatkowo zapraszamy do rozwiązania quizu i sprawdzenia swojej wiedzy na temat Puszczy Białowieskiej: https://ios.edu.pl/bialowieza-forest/quiz-puszcza-bialowieska/

W przypadku wszelkich pytań bądź zapotrzebowania na dodatkowe materiały tekstowe bądź graficzne prosimy o kontakt na adres: puszcza@ios.edu.pl
Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Pielęgnacja skóry po zimie – czego naprawdę potrzebuje Twoja cera?

Zima, choć piękna i pełna uroku, potrafi być bezlitosna dla naszej skóry. Mróz, wiatr i suche powietrze w pomieszczeniach mogą…
CZYTAJ

Odpad czy surowiec, czyli drugie życie opakowań

Gdy rośnie presja społeczna i regulacyjna, firmy muszą spojrzeć na opakowania zupełnie inaczej. To, co jeszcze niedawno trafiało na wysypiska,…
CZYTAJ

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa się pod mottem „Niewydolność serca nas nie zatrzymuje”.…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak pamiętać, że wśród przyrody czają się niewidoczne gołym…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może również paraliżować i utrudniać koncentrację. Jak zauważa Ewa…
CZYTAJ

Odkryj nowe sosy na grilla – tak pyszne, że HELL, MANN!

Rozgrzej grilla i przygotuj się na smak tak pyszny, że HELL, MANN! Wystarczy sięgnąć po sosy i majonezy Hellmann’s, by…
CZYTAJ

Grill bez mięsa? Dietetyk zdradza, co warto wrzucić na ruszt

Sezon grillowy tuż za rogiem, coraz więcej osób szuka alternatywy dla tradycyjnych dań mięsnych. Czy grill bez mięsa może być…
CZYTAJ

Czego żałujemy przed śmiercią?

Ponad 30% badanych chciałoby, aby ich ostatni list trafił do partnera lub współmałżonka. Jako społeczeństwo unikamy rozmów o śmierci, budzi…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do leczenia zespołu jelita drażliwego (IBS). Szacuje się, że…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto zastawionych stołach. Wiele osób zastanawia się, jak teraz…
CZYTAJ

Szybki detoks po świętach? Dietetyczka ostrzega przed niebezpiecznymi środkami przeczyszczającymi

Po świątecznym przejedzeniu wiele osób sięga po herbatki i tabletki przeczyszczające, licząc na szybki detoks. Jednak Ania Janiszewska-Janowicz, dietetyczka Grupy…
CZYTAJ

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto…
CZYTAJ