Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?



ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal panuje przekonanie, że ADHD to wyłącznie problem dzieci i nastolatków, z którego się wyrasta. Tymczasem u około 60% osób objawy utrzymują się także w dorosłości i mogą znacząco wpływać na życie zawodowe – tłumaczy psychiatra Konrad Jurczakowski w wideopodcaście „Harmonia – Twoja bezpieczna przystań” Grupy LUX MED. W rozmowie z psycholożką Ewą Niewola lekarz wyjaśnia: Jak wygląda proces diagnozy ADHD? Jak pacjenci reagują na rozpoznanie? Czy osoby z tym zaburzeniem mogą być dobrymi pracownikami?

Diagnoza ADHD – wieloetapowy proces

Rozpoznanie ADHD u dorosłych to skomplikowany proces, wymagający precyzyjnej oceny specjalisty. – Pierwszym etapem jest zazwyczaj badanie psychiatryczne, następnie często kieruje się pacjenta na test DIVA 5 [red. badanie kwestionariuszowe, które umożliwia lekarzom i specjalistom przeprowadzenie kompleksowej oceny objawów ADHD u dorosłych]. Jednak nawet jego pozytywny wynik nie oznacza jeszcze ADHD. W trakcie diagnostyki lekarz musi także wykluczyć inne możliwe przyczyny objawów, takie jak zaburzenia lękowe, depresja czy nadczynność tarczycy – tłumaczy Konrad Jurczakowski, lekarz psychiatra z Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia Grupy LUX MED.

Kluczowym elementem w diagnostyce ADHD u dorosłych jest analiza historii pacjenta z dzieciństwa. Jeżeli objawy nie były obecne przed 12. rokiem życia, nie powinniśmy diagnozować ADHD. Ustalenie tego może być jednak wyzwaniem, ponieważ pacjenci często nie pamiętają szczegółów z dzieciństwa, a ich rodzice mogli nieświadomie kompensować trudności podkreśla lekarz. – Zdarza się, że rodzice nie zauważają objawów ADHD, bo sami je mają i uznają pewne cechy za normę. Często tłumaczą występowanie objawów mówiąc: „on zawsze taki był”, „ma głowę w chmurach”, „jest roztargniony ”– dodaje prowadząca podcast Ewa Niewola, psycholożka i psychoonkolożka z Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia Grupy LUX MED.

Reakcje pacjentów na diagnozę

Dla wielu dorosłych diagnoza ADHD jest przełomowym momentem w życiu. Pacjenci często odczuwają ulgę i nadzieję – uświadamiają sobie, że ich trudności nie wynikały z lenistwa czy innych negatywnych cech charakteru, ale miały podłoże neurologiczne. Niektórzy reagują jednak na rozpoznanie z żalem i niedowierzaniem.

– Pojawia się smutek wynikający z tego, że tak późno się o tym dowiedzieli. Myślą: „Gdybym wiedział wcześniej, moje życie mogłoby wyglądać inaczej” – zauważa Konrad Jurczakowski. Dlatego kluczowe jest, aby po diagnozie pacjent otrzymał odpowiednią psychoedukację i wsparcie. – Diagnoza to dopiero początek. Istotne jest, by pacjent zrozumiał, jakie strategie mogą mu pomóc w codziennym funkcjonowaniu – czy to poprzez farmakoterapię, psychoterapię czy zmianę sposobu organizacji pracy – dodaje ekspert.

Osoby z ADHD w miejscu pracy

Choć ADHD często kojarzone jest z trudnościami w zakresie uwagi i organizacji, osoby z tym zaburzeniem mogą być niezwykle cennymi pracownikami. – Osoby z ADHD bywają bardzo kreatywne, dynamiczne, dobrze działają pod presją i podejmują odważne decyzje. Cechują się również nietuzinkowym podejściem do rozwiązywania problemów – przyznaje psychiatra.




Jednym z charakterystycznych zjawisk dla osób z ADHD jest tzw. hiperfocus – zdolność do całkowitego zanurzenia się w aktywności, jeśli jest ona wystarczająco interesująca. U pacjentów z tym zaburzeniem dystrybucja uwagi jest bardzo nierównomierna. Kiedy coś ich fascynuje, potrafią pracować nad tym dłużej i intensywniej niż osoby neurotypowe.

– W tym aspekcie należy zachować ostrożność, ponieważ istnieje ryzyko, że osoby z ADHD, zatracą się całkowicie w czynnościach, które je interesują. Hiperfocus potrafi być bardzo angażujący – z jednej strony pozwala osiągać świetne rezultaty, ale z drugiej może prowadzić do przeciążenia i zaniedbania innych obszarów życia – komentuje Ewa Niewola. Jednocześnie pacjenci mogą mieć trudności w wykonywaniu powtarzalnych czynności, które nie są dla nich interesujące – Dla osoby z ADHD monotonne i rutynowe działania są największym wyzwaniem. Nie dostarczają one natychmiastowej gratyfikacji, co skutkuje szybkim spadkiem motywacji i trudnością w utrzymaniu uwagi – dodaje ekspertka.

Aby w pełni wykorzystać potencjał osób z ADHD, kluczowe jest odpowiednie podejście pracodawców. – Powinni stawiać na elastyczność czasu pracy, krótkie komunikaty, notatki po spotkaniach i ograniczenie bodźców w otoczeniu. Praca hybrydowa może być dla nich korzystna, ponieważ w domu jest mniej rozpraszaczy, ale jednocześnie mają możliwość socjalizacji w biurze – podkreśla Konrad Jurczakowski.

Mówić czy nie mówić? Dylemat pracowników z ADHD

Decyzja o ujawnieniu diagnozy w miejscu pracy bywa trudna. Pacjenci często zastanawiają się, czy warto o tym mówić. – To trudne pytanie, bo wiele zależy od pracodawcy. Jeśli w danym miejscu zdrowie psychiczne nie jest tematem tabu, a ludzie otwarcie o tym rozmawiają, może to być dobrym pomysłem, ponieważ pozwoli na dostosowanie warunków pracy. Jeśli jednak temat zdrowia psychicznego traktowany jest sceptycznie, ujawnienie diagnozy może mieć negatywne konsekwencje – przyznaje lekarz.

Osoby dorosłe z ADHD często zmagają się z wyzwaniami w codziennym funkcjonowaniu i pracy, ale odpowiednia diagnoza pozwala im lepiej zrozumieć siebie i znaleźć skuteczne strategie działania. Kluczowe jest wsparcie specjalistów, psychoedukacja oraz dostosowanie warunków pracy, aby w pełni wykorzystać ich potencjał. Dzięki indywidualnemu podejściu, osoby z ADHD mogą odnosić sukcesy zawodowe, czerpiąc korzyści ze swojej kreatywności.

Więcej o wideopodcaście „Harmonia – Twoja bezpieczna przystań”:

„Harmonia – Twoja bezpieczna przystań” to wideopodcast realizowany przez Grupę LUX MED we współpracy z ekspertami Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia. Jego celem jest popularyzacja rzetelnej wiedzy o zdrowiu psychicznym i dostarczanie praktycznych wskazówek wspierających dobrostan psychiczny. Eksperci – lekarze, psycholodzy i psychoterapeuci – poruszają tematy związane z emocjami, stresem, relacjami i sposobami radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami. Poznaj wideopodcast „Harmonia – Twoja bezpieczna przystań” na YouTube oraz Spotify.

Więcej o Grupie LUX MED:

Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią Bupa, która działa jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce od ponad 30 lat i zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, szpitalną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną i długoterminową dla ponad 3 000 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 300 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, w tym 16 szpitali oraz ok. 3 000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia prawie 29 000 osób, w tym ponad 11 000 lekarzy i 8 000 profesjonalistów medycznych innych zawodów, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paralimpijskiego. Więcej informacji: www.luxmed.pl



Pielęgnacja skóry po zimie – czego naprawdę potrzebuje Twoja cera?

Zima, choć piękna i pełna uroku, potrafi być bezlitosna dla naszej skóry. Mróz, wiatr i suche powietrze w pomieszczeniach mogą…
CZYTAJ

Odpad czy surowiec, czyli drugie życie opakowań

Gdy rośnie presja społeczna i regulacyjna, firmy muszą spojrzeć na opakowania zupełnie inaczej. To, co jeszcze niedawno trafiało na wysypiska,…
CZYTAJ

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa się pod mottem „Niewydolność serca nas nie zatrzymuje”.…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak pamiętać, że wśród przyrody czają się niewidoczne gołym…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może również paraliżować i utrudniać koncentrację. Jak zauważa Ewa…
CZYTAJ

Odkryj nowe sosy na grilla – tak pyszne, że HELL, MANN!

Rozgrzej grilla i przygotuj się na smak tak pyszny, że HELL, MANN! Wystarczy sięgnąć po sosy i majonezy Hellmann’s, by…
CZYTAJ

Grill bez mięsa? Dietetyk zdradza, co warto wrzucić na ruszt

Sezon grillowy tuż za rogiem, coraz więcej osób szuka alternatywy dla tradycyjnych dań mięsnych. Czy grill bez mięsa może być…
CZYTAJ

Czego żałujemy przed śmiercią?

Ponad 30% badanych chciałoby, aby ich ostatni list trafił do partnera lub współmałżonka. Jako społeczeństwo unikamy rozmów o śmierci, budzi…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do leczenia zespołu jelita drażliwego (IBS). Szacuje się, że…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto zastawionych stołach. Wiele osób zastanawia się, jak teraz…
CZYTAJ

Szybki detoks po świętach? Dietetyczka ostrzega przed niebezpiecznymi środkami przeczyszczającymi

Po świątecznym przejedzeniu wiele osób sięga po herbatki i tabletki przeczyszczające, licząc na szybki detoks. Jednak Ania Janiszewska-Janowicz, dietetyczka Grupy…
CZYTAJ

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto…
CZYTAJ