Wiosenny detoks – hit czy mit?



Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku – przyznaje Anna Janiszewska-Janowicz, dietetyczka Grupy LUX MED. – Pacjenci skarżą się na ociężałość i brak energii, a w perspektywie cieplejszych dni chcą zadbać o sylwetkę.

Pod pojęciem „wiosenny detoks” pacjenci często rozumieją różnego rodzaju głodówki, diety sokowe czy tzw. dietę dr Dąbrowskiej. Podkreślają, że chcą oczyścić swój organizm z toksyn. Tymczasem ekspertka przypomina, że zdrowy organizm oczyszcza się z toksyn samoistnie, każdego dnia. – Sytuacja zmienia się, gdy rzeczywiście nasza dieta jest uboga w warzywa i owoce, oparta o wysoko przetworzoną żywność, pełną cukrów prostych i nadmiaru soli. Wówczas takim detoksem powinien być powrót na dobre tory zbilansowanej diety. Nie należy ani robić rewolucji i wprowadzać głodówek, ani wierzyć, że taka jednorazowa „akcja” pozwoli przywrócić równowagę w organizmie – wyjaśnia Anna Janiszewska-Janowicz, dietetyczka Grupy LUX MED.

To nie dieta, to nowy styl życia 

Wielu współczesnych dietetyków podkreśla, że słowo „dieta” dla wielu pacjentów ma nacechowanie negatywne. Kojarzą ją z wyrzeczeniami, jedzeniem małych i niesmacznych porcji. Tymczasem zdrowa dieta powinna być elementem stylu życia i wejść w nawyk. – Sytuacją idealną jest, kiedy pacjent zaczyna dietę, wprowadza warzywa, owoce, orzechy, ziarna i z tym już zostaje. Po prostu tak zaczyna jeść na co dzień, również wtedy, gdy już nie liczy kalorii. Oczywiście raz na jakiś czas pozwala sobie na coś mniej zdrowego – pizza raz w miesiącu nikomu nie zaszkodzi, jeśli nie jest podstawą diety. Takim osobom nie potrzebny jest detoks, bo ich organizm jest w homeostazie – jest automatycznie wyregulowany – tłumaczy ekspertka.




Po zimowym odpuszczeniu  

Jednak zimą, gdy dostęp do świeżych owoców i warzyw jest trudniejszy, a apetyt na niezdrowe przekąski – większy, część osób odpuszcza zdrowe nawyki. Jak zatem wrócić na dobre tory? Anna Janiszewska-Janowicz poleca zrobić sobie dietetyczny rachunek i odpowiedzieć na 5 pytań:

Ile wody piję? – standardowo powinno się pić 30–40 ml wody na każdy kilogram masy ciała, co oznacza, że osoba ważąca 70 kg powinna wypijać 2,1–2,8 litra dziennie.

Czy jem wystarczającą ilość warzyw i owoców? – WHO zaleca, aby osoby powyżej 10. roku życia spożywały co najmniej 400 gramów warzyw i owoców dziennie.

Ile posiłków jem i czy spożywam je regularnie? – najgorsze co możemy dla siebie zrobić, to pomijać posiłki w trakcie dnia i rzucać się na jedzenie wieczorem.

Czy nie jestem senny, nie czuję spadku mocy? – osłabienie organizmu może wynikać z wielu czynników i nie powinno być uznawane za normę! Naturalną sytuacją jest poczucie lekkości i energia do działania.

Czy jestem aktywny fizycznie? – to kluczowy, a często pomijany przez pacjentów element zdrowego stylu życia.

Eksperci w zaleceniach podają między 6000 a 10 000 kroków dziennie, jako przykład zapewnienia dobrego samopoczucia, ale już jakikolwiek ruch robi różnicę. Jeśli te wartości wydają się trudne do osiągnięcia, nie należy się poddawać. Można zacząć od bardziej realistycznego celu, np. 3000 kroków, a następnie stopniowo go zwiększać.

Anna Janiszewska-Janowicz podkreśla, że zaopiekowanie tych 5 obszarów to wystarczający detoks organizmu na wiosnę i w tym ujęciu można go uznać za HIT! Jednak należy pamiętać, że wszelkie detoksy oparte na głodówkach czy eliminacjach grup produktowych mogą być niebezpieczne i wprowadzić więcej szkody niż pożytku. Zamiast eksperymentować z głodówkami i radykalnymi dietami, warto postawić na długoterminowe zmiany nawyków – to najlepszy detoks, który naprawdę działa!

Więcej o Grupie LUX MED:
Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią Bupa, która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce od ponad 30 lat. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 3 000 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 300 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 16 szpitali oraz ok. 3 000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia prawie 29 000 osób, w tym ponad 11 000 lekarzy i 8 000 profesjonalistów medycznych innych zawodów, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paralimpijskiego. Więcej informacji: www.luxmed.pl



Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ