Wiosenny detoks – hit czy mit?



Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku – przyznaje Anna Janiszewska-Janowicz, dietetyczka Grupy LUX MED. – Pacjenci skarżą się na ociężałość i brak energii, a w perspektywie cieplejszych dni chcą zadbać o sylwetkę.

Pod pojęciem „wiosenny detoks” pacjenci często rozumieją różnego rodzaju głodówki, diety sokowe czy tzw. dietę dr Dąbrowskiej. Podkreślają, że chcą oczyścić swój organizm z toksyn. Tymczasem ekspertka przypomina, że zdrowy organizm oczyszcza się z toksyn samoistnie, każdego dnia. – Sytuacja zmienia się, gdy rzeczywiście nasza dieta jest uboga w warzywa i owoce, oparta o wysoko przetworzoną żywność, pełną cukrów prostych i nadmiaru soli. Wówczas takim detoksem powinien być powrót na dobre tory zbilansowanej diety. Nie należy ani robić rewolucji i wprowadzać głodówek, ani wierzyć, że taka jednorazowa „akcja” pozwoli przywrócić równowagę w organizmie – wyjaśnia Anna Janiszewska-Janowicz, dietetyczka Grupy LUX MED.

To nie dieta, to nowy styl życia 

Wielu współczesnych dietetyków podkreśla, że słowo „dieta” dla wielu pacjentów ma nacechowanie negatywne. Kojarzą ją z wyrzeczeniami, jedzeniem małych i niesmacznych porcji. Tymczasem zdrowa dieta powinna być elementem stylu życia i wejść w nawyk. – Sytuacją idealną jest, kiedy pacjent zaczyna dietę, wprowadza warzywa, owoce, orzechy, ziarna i z tym już zostaje. Po prostu tak zaczyna jeść na co dzień, również wtedy, gdy już nie liczy kalorii. Oczywiście raz na jakiś czas pozwala sobie na coś mniej zdrowego – pizza raz w miesiącu nikomu nie zaszkodzi, jeśli nie jest podstawą diety. Takim osobom nie potrzebny jest detoks, bo ich organizm jest w homeostazie – jest automatycznie wyregulowany – tłumaczy ekspertka.




Po zimowym odpuszczeniu  

Jednak zimą, gdy dostęp do świeżych owoców i warzyw jest trudniejszy, a apetyt na niezdrowe przekąski – większy, część osób odpuszcza zdrowe nawyki. Jak zatem wrócić na dobre tory? Anna Janiszewska-Janowicz poleca zrobić sobie dietetyczny rachunek i odpowiedzieć na 5 pytań:

Ile wody piję? – standardowo powinno się pić 30–40 ml wody na każdy kilogram masy ciała, co oznacza, że osoba ważąca 70 kg powinna wypijać 2,1–2,8 litra dziennie.

Czy jem wystarczającą ilość warzyw i owoców? – WHO zaleca, aby osoby powyżej 10. roku życia spożywały co najmniej 400 gramów warzyw i owoców dziennie.

Ile posiłków jem i czy spożywam je regularnie? – najgorsze co możemy dla siebie zrobić, to pomijać posiłki w trakcie dnia i rzucać się na jedzenie wieczorem.

Czy nie jestem senny, nie czuję spadku mocy? – osłabienie organizmu może wynikać z wielu czynników i nie powinno być uznawane za normę! Naturalną sytuacją jest poczucie lekkości i energia do działania.

Czy jestem aktywny fizycznie? – to kluczowy, a często pomijany przez pacjentów element zdrowego stylu życia.

Eksperci w zaleceniach podają między 6000 a 10 000 kroków dziennie, jako przykład zapewnienia dobrego samopoczucia, ale już jakikolwiek ruch robi różnicę. Jeśli te wartości wydają się trudne do osiągnięcia, nie należy się poddawać. Można zacząć od bardziej realistycznego celu, np. 3000 kroków, a następnie stopniowo go zwiększać.

Anna Janiszewska-Janowicz podkreśla, że zaopiekowanie tych 5 obszarów to wystarczający detoks organizmu na wiosnę i w tym ujęciu można go uznać za HIT! Jednak należy pamiętać, że wszelkie detoksy oparte na głodówkach czy eliminacjach grup produktowych mogą być niebezpieczne i wprowadzić więcej szkody niż pożytku. Zamiast eksperymentować z głodówkami i radykalnymi dietami, warto postawić na długoterminowe zmiany nawyków – to najlepszy detoks, który naprawdę działa!

Więcej o Grupie LUX MED:
Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią Bupa, która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce od ponad 30 lat. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 3 000 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 300 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 16 szpitali oraz ok. 3 000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia prawie 29 000 osób, w tym ponad 11 000 lekarzy i 8 000 profesjonalistów medycznych innych zawodów, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paralimpijskiego. Więcej informacji: www.luxmed.pl



Pielęgnacja skóry po zimie – czego naprawdę potrzebuje Twoja cera?

Zima, choć piękna i pełna uroku, potrafi być bezlitosna dla naszej skóry. Mróz, wiatr i suche powietrze w pomieszczeniach mogą…
CZYTAJ

Odpad czy surowiec, czyli drugie życie opakowań

Gdy rośnie presja społeczna i regulacyjna, firmy muszą spojrzeć na opakowania zupełnie inaczej. To, co jeszcze niedawno trafiało na wysypiska,…
CZYTAJ

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa się pod mottem „Niewydolność serca nas nie zatrzymuje”.…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak pamiętać, że wśród przyrody czają się niewidoczne gołym…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może również paraliżować i utrudniać koncentrację. Jak zauważa Ewa…
CZYTAJ

Odkryj nowe sosy na grilla – tak pyszne, że HELL, MANN!

Rozgrzej grilla i przygotuj się na smak tak pyszny, że HELL, MANN! Wystarczy sięgnąć po sosy i majonezy Hellmann’s, by…
CZYTAJ

Grill bez mięsa? Dietetyk zdradza, co warto wrzucić na ruszt

Sezon grillowy tuż za rogiem, coraz więcej osób szuka alternatywy dla tradycyjnych dań mięsnych. Czy grill bez mięsa może być…
CZYTAJ

Czego żałujemy przed śmiercią?

Ponad 30% badanych chciałoby, aby ich ostatni list trafił do partnera lub współmałżonka. Jako społeczeństwo unikamy rozmów o śmierci, budzi…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do leczenia zespołu jelita drażliwego (IBS). Szacuje się, że…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto zastawionych stołach. Wiele osób zastanawia się, jak teraz…
CZYTAJ

Szybki detoks po świętach? Dietetyczka ostrzega przed niebezpiecznymi środkami przeczyszczającymi

Po świątecznym przejedzeniu wiele osób sięga po herbatki i tabletki przeczyszczające, licząc na szybki detoks. Jednak Ania Janiszewska-Janowicz, dietetyczka Grupy…
CZYTAJ

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto…
CZYTAJ