“Biały Lotos” na talerzu – podróż kulinarna bez biletu lotniczego



Są seriale, które sprawiają, że mamy ochotę natychmiast spakować walizkę i ruszyć w podróż. “Biały Lotos” należy właśnie do tej kategorii. Sceneria najnowszego, trzeciego sezonu – egzotyczna Azja Południowo-Wschodnia – przywołuje obrazy słonecznych plaż, bujnej roślinności i intensywnych aromatów. To idealna okazja, by zamienić wieczór z serialem w egzotyczną kulinarną ucztę. Pad Thai, curry czy stir-fry z kalmarami? Przedstawiamy garść inspiracji od znakomitych szefów kuchni i restauratorów, którzy opowiadają o tajnikach tajskiej kuchni.

Choć akcja nowego sezonu “Białego Lotosu” rozgrywa się na Koh Samui, wyspie na południu Tajlandii, dla wielu widzów to nie tylko sceneria, ale także smak, który buduje klimat opowieści. Polacy coraz częściej wracają z podróży z apetytem na dania, które odkryli za granicą – a tajska kuchnia od lat należy do tych najchętniej wybieranych. W 2024 roku liczba zamówień tajskich potraw w Glovo wzrosła o 40%, a Pad Thai pozostaje niekwestionowanym faworytem. Myślisz, że tajska kuchnia nie ma już przed Tobą tajemnic? Pora to zweryfikować.

Czy wiesz wszystko o pad thai? Kulinarne klasyki, które zaskakują

Pad Thai, Tom Kha, tajskie curry – to tylko kilka z klasycznych dań, które kryją w sobie bogactwo smaków. Szymon Wadowski, szef kuchni krakowskiej restauracji TAO Garden, opowiada o klasyku tajskiej kuchni, który, niczym rosół w polskim domu, potrafi swoją różnorodnością, wywołać wiele emocji.

Pad Thai to klasyk, który znajdziemy wszędzie – od ulicznych straganów po najlepsze restauracje. Goście często mówią, że jedli Pad Thaia w Tajlandii, a w Polsce smakuje inaczej. To prawda, bo w każdym regionie, a nawet w każdej kuchni, serwuje się go trochę inaczej – to właśnie jego urok.

Zaskoczyć może również curry, które w wersji południowotajskiej pokazuje zupełnie inne oblicze od tego, z którym je kojarzymy i jest to… suche curry. – Różni się od klasycznego – jest bardziej intensywne, mniej płynne i wzbogacane pastą krewetkową, a świeżości dodają liście kafiru – taką wersję, w towarzystwie ryżu jaśminowego i kwaśnej sałatki z ogórków i papai do seansu “Biały Lotos” poleca Tomasz Muza, szef kuchni krakowskiej restauracji Luktung.

Na charakterystyczny smak tajskiej kuchni składają się wyraziste dodatki, m.in. trawa cytrynowa, kolendra, orzechy nerkowca, sos rybny, papryczki chilli, czy mleko kokosowe. Co ciekawe, pikantność dań ma swoją unikalną funkcję, związaną z lokalnym klimatem, co podkreśla Szymon Wadowski, szef kuchni krakowskiej restauracji TAO Garden: – W Tajlandii ostre potrawy pomagają ochłodzić organizm – to naturalny sposób na regulację temperatury w wilgotnym, tropikalnym klimacie, dodaje.

Popkultura na talerzu – jak filmy i seriale inspirują kulinarnie

Coraz więcej gości przychodzi do restauracji zainspirowanych filmami i programami kulinarnymi, szukając autentycznych smaków. – Produkcje takie jak Chef’s Table czy film Hunger pokazują bogactwo i różnorodność tajskiej kuchni – od prostego street foodu po wyszukane dania fine dining, zauważa Tomasz Muza, szef kuchni krakowskiej restauracji Luktung.




Jego kulinarne inspiracje pochodzą z licznych podróży po Tajlandii. – Podczas wizyty na Phuket, największej wyspie na południu Tajlandii, odkryliśmy wyjątkowy sposób na przyrządzanie kalmarów – stir fry z chilli i czosnkiem, podawany z ryżem jaśminowym i kwaśną sałatką z ogórków. To jedno z tych dań, które od razu przenosi mnie z powrotem na południe Tajlandii – dodaje.

Kuchnia jako przedłużenie wspomnień z podróży i inspiracji na tiktoku

Punjaphon Kittayawattanachai, szef kuchni wrocławskiej restauracji Pha Tha Thai, zauważa, że jedzenie jest często sposobem na przedłużenie wspomnień z egzotycznych podróży. – Wielu naszych gości podróżowało do Tajlandii, ale nie próbowali wcześniej tajskiej kuchni. Kiedy wracają, czują przynależność do tej kultury, chcą odtworzyć te smaki i poczuć znowu ten klimat, dlatego pracujemy wyłącznie na świeżych składnikach i lokalnych produktach.

Akcja serialu ”Biały Lotos” rozgrywa się w eleganckim hotelu. -Taką atmosferę stworzymy dzięki aromatycznej kaczce w sosie sojowym w towarzystwie sałatki z papai – podpowiada.

Nowoczesna Azja w stylu Woosabi Bowl

We wrocławskim Woosabi kuchnia azjatycka nabiera nowoczesnego charakteru, oferując wyjątkowe połączenia smaków w stylu fusion. – Nasze Woosabi Bowls to idealny wybór dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z kuchnią azjatycką. Łączą znane, harmonijne smaki z orientalnym twistem, tak by były przystępne, a jednocześnie intrygujące. To kompozycja, która zaskakuje, ale nie onieśmiela – idealny pierwszy krok w stronę azjatyckich smaków, mówi Diana Sadłowska, właścicielka restauracji.

Glovo – paszport do kulinarnych podróży

Jeśli nie planujesz lotu na Phuket w najbliższym czasie, nic straconego. Dzięki aplikacji Glovo te smaki są na wyciągnięcie ręki. Od klasycznego Pad Thaia i aromatycznego zielonego curry po stir fry z kalmaram i nowoczesne bowle i – każde z tych dań możesz zamówić prosto do domu i choć na chwilę przenieść się do tajskiego raju.

O Glovo
Glovo to pionierska aplikacja delivery, łącząca klientów z restauracjami, aptekami, sklepami spożywczymi i punktami partnerskimi. Założone w 2015 roku w Barcelonie firma Glovo jest pierwszą firmą technologiczną, zorientowaną na wpływ, działającą na 23 rynkach w Europie Południowej, Azji Środkowej i Afryce. Więcej informacji o Glovo można znaleźć na stronie: https://about.glovoapp.com/



Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ

Zabiegi chirurgii estetycznej w Linea Corporis

Poprawa wyglądu dla wielu osób nie jest wyłącznie kwestią estetyki i dążenia do wyidealizowanej sylwetki, ale też dobrego samopoczucia i…
CZYTAJ

Dobra rutyna, micele i odpowiednie pH Co warto wiedzieć o demakijażu wrażliwej cery?

Początek wiosny to czas, kiedy chcemy wyglądać olśniewająco. To właśnie teraz układamy beauty-plany, sięgamy po nowe składniki aktywne i włączamy…
CZYTAJ

Wiosna to czas alergii. Sprawdź, co pyli w Twojej okolicy

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki należą do jednych z najczęstszych alergenów w Polsce. Zakład…
CZYTAJ

Moc antyoksydacji i anti-agingu Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to niekwestionowany król antyoksydacji, który swoją multifunkcjonalnością podbija świat beauty. Regeneruje skórę, zapobiega fotostarzeniu i działa anti-agingowo. Od…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ

Wiosna to czas alergii. Sprawdź, co pyli w Twojej okolicy

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki należą…
CZYTAJ

Krztusiec – co warto wiedzieć? Nie myl go z przeziębieniem

Krztusiec, znany również jako "kaszel 100-dniowy", to choroba wywołana przez bakterię Bordetella…
CZYTAJ

Morsowanie – jak zacząć i kto nie powinien zanurzać się w lodowatej wodzie? Wszystko, co trzeba wiedzieć przed pierwszą zimową kąpielą

Morsowanie, czyli zanurzanie się w zimnej wodzie, stało się jednym z popularniejszych…
CZYTAJ