Zimowe urazy u osób z otyłością – jak wygląda leczenie i rehabilitacja?



Śliskie chodniki czy oblodzone schody, znacząco zwiększają ryzyko urazów w codziennym życiu. Dla osób z otyłością, nawet drobny wypadek może skutkować poważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi i większymi trudnościami w procesie leczenia oraz rehabilitacji. Dr nauk o zdrowiu Bożena Latała, specjalistka fizjoterapii z Szpitala LUX MED w Krakowie, wyjaśnia, jakie wyzwania niesie ze sobą leczenie takich urazów i jak można skutecznie im zapobiegać.

Otyłość a ryzyko urazów

Osoby z otyłością są bardziej narażone na urazy takie jak zwichnięcia, skręcenia czy złamania w wyniku osłabienia siły mięśniowej, zaburzenia czucia ruchu i pozycji oraz wynikających stąd problemów z równowagą. Osłabienie siły mięśni kończyn dolnych i tułowia znacząco wpływa na wzrost ryzyka upadku. Szacuje się, że ryzyko rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów i kręgosłupa wzrasta o 36% na każde dodatkowe 5 kg masy ciała ponad wartość prawidłową. Zmieniona w wyniku choroby zwyrodnieniowej chrząstka stawowa jest bardziej narażona na uszkodzenia w przypadku utraty równowagi.

– Zimowy upadek na oblodzonym chodniku może prowadzić do poważnych kontuzji, takich jak złamania kości czy urazy stawów. Nadmierna masa ciała może wpływać na trudniejsze gojenie się ran, dłuższy czas leczenia oraz wyższe ryzyko powikłań, co dodatkowo komplikuje proces rekonwalescencji – wyjaśnia dr nauk o zdrowiu Bożena Latała, specjalista fizjoterapii z Szpitala LUX MED w Krakowie.

Trudności w leczeniu i rehabilitacji

Większa masa ciała może wydłużyć czas gojenia się ran i proces rehabilitacji. Osoby z otyłością są bardziej narażone na powikłania, takie jak zakrzepica, infekcje czy problemy z gojeniem się ran. – W przypadku złamania czy zwichnięcia, zastosowanie tradycyjnych metod leczenia, takich jak gips czy ortezy, może być utrudnione przez większą ilość tkanki tłuszczowej, co ogranicza stabilizację uszkodzonych struktur – podkreśla ekspertka.




Długotrwałe unieruchomienie w wyniku urazu może dodatkowo wpływać na kondycję fizyczną i psychiczną pacjenta, pogłębiając problemy związane z mobilnością i aktywnością.

Jak zapobiegać zimowym urazom?

Aby zmniejszyć ryzyko kontuzji, osoby z otyłością powinny przestrzegać trzech kluczowych zasad:

Obuwie na zimowe warunki – Wybór butów z antypoślizgową podeszwą może znacząco zmniejszyć ryzyko upadków.
Aktywność fizyczna – Regularny trening wytrzymałościowy, taki jak pływanie, nordic walking, ćwiczenia siłowe i równoważne pomagają w unikaniu urazów.
Ostrożność na chodnikach – Wolniejsze tempo poruszania się i używanie kijków do nordic walking mogą być pomocne w zachowaniu stabilności.

Wyzwania w procesie rehabilitacji

Rehabilitacja osób z otyłością wymaga indywidualnego podejścia, dostosowanego do ich możliwości fizycznych i psychicznych. – Szybkie wdrożenie odpowiednich ćwiczeń, w połączeniu z wsparciem psychologicznym, jest kluczowe dla powrotu do pełnej sprawności – zaznacza dr Latała.

Osoby z otyłością mogą skutecznie unikać poważnych urazów zimą, przestrzegając zaleceń dotyczących bezpieczeństwa oraz angażując się w aktywności dostosowane do ich możliwości, takie jak ćwiczenia w wodzie, spacery czy nordic walking, który angażuje aż 90% mięśni ciała, odciążając jednocześnie stawy kolanowe i biodrowe.

Więcej o Grupie LUX MED:

Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią Bupa, która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce od ponad 30 lat. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 3 000 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 300 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 16 szpitali oraz ok. 3 000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia ponad 26 000 osób, w tym ponad 11 000 lekarzy i 8 000 profesjonalistów medycznych innych zawodów, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.
Więcej informacji: www.luxmed.pl



Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ

Zabiegi chirurgii estetycznej w Linea Corporis

Poprawa wyglądu dla wielu osób nie jest wyłącznie kwestią estetyki i dążenia do wyidealizowanej sylwetki, ale też dobrego samopoczucia i…
CZYTAJ

Dobra rutyna, micele i odpowiednie pH Co warto wiedzieć o demakijażu wrażliwej cery?

Początek wiosny to czas, kiedy chcemy wyglądać olśniewająco. To właśnie teraz układamy beauty-plany, sięgamy po nowe składniki aktywne i włączamy…
CZYTAJ

Wiosna to czas alergii. Sprawdź, co pyli w Twojej okolicy

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki należą do jednych z najczęstszych alergenów w Polsce. Zakład…
CZYTAJ

Moc antyoksydacji i anti-agingu Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to niekwestionowany król antyoksydacji, który swoją multifunkcjonalnością podbija świat beauty. Regeneruje skórę, zapobiega fotostarzeniu i działa anti-agingowo. Od…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ

Wiosna to czas alergii. Sprawdź, co pyli w Twojej okolicy

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki należą…
CZYTAJ

Krztusiec – co warto wiedzieć? Nie myl go z przeziębieniem

Krztusiec, znany również jako "kaszel 100-dniowy", to choroba wywołana przez bakterię Bordetella…
CZYTAJ

Morsowanie – jak zacząć i kto nie powinien zanurzać się w lodowatej wodzie? Wszystko, co trzeba wiedzieć przed pierwszą zimową kąpielą

Morsowanie, czyli zanurzanie się w zimnej wodzie, stało się jednym z popularniejszych…
CZYTAJ