Zimowe urazy u osób z otyłością – jak wygląda leczenie i rehabilitacja?



Śliskie chodniki czy oblodzone schody, znacząco zwiększają ryzyko urazów w codziennym życiu. Dla osób z otyłością, nawet drobny wypadek może skutkować poważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi i większymi trudnościami w procesie leczenia oraz rehabilitacji. Dr nauk o zdrowiu Bożena Latała, specjalistka fizjoterapii z Szpitala LUX MED w Krakowie, wyjaśnia, jakie wyzwania niesie ze sobą leczenie takich urazów i jak można skutecznie im zapobiegać.

Otyłość a ryzyko urazów

Osoby z otyłością są bardziej narażone na urazy takie jak zwichnięcia, skręcenia czy złamania w wyniku osłabienia siły mięśniowej, zaburzenia czucia ruchu i pozycji oraz wynikających stąd problemów z równowagą. Osłabienie siły mięśni kończyn dolnych i tułowia znacząco wpływa na wzrost ryzyka upadku. Szacuje się, że ryzyko rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów i kręgosłupa wzrasta o 36% na każde dodatkowe 5 kg masy ciała ponad wartość prawidłową. Zmieniona w wyniku choroby zwyrodnieniowej chrząstka stawowa jest bardziej narażona na uszkodzenia w przypadku utraty równowagi.

– Zimowy upadek na oblodzonym chodniku może prowadzić do poważnych kontuzji, takich jak złamania kości czy urazy stawów. Nadmierna masa ciała może wpływać na trudniejsze gojenie się ran, dłuższy czas leczenia oraz wyższe ryzyko powikłań, co dodatkowo komplikuje proces rekonwalescencji – wyjaśnia dr nauk o zdrowiu Bożena Latała, specjalista fizjoterapii z Szpitala LUX MED w Krakowie.

Trudności w leczeniu i rehabilitacji

Większa masa ciała może wydłużyć czas gojenia się ran i proces rehabilitacji. Osoby z otyłością są bardziej narażone na powikłania, takie jak zakrzepica, infekcje czy problemy z gojeniem się ran. – W przypadku złamania czy zwichnięcia, zastosowanie tradycyjnych metod leczenia, takich jak gips czy ortezy, może być utrudnione przez większą ilość tkanki tłuszczowej, co ogranicza stabilizację uszkodzonych struktur – podkreśla ekspertka.




Długotrwałe unieruchomienie w wyniku urazu może dodatkowo wpływać na kondycję fizyczną i psychiczną pacjenta, pogłębiając problemy związane z mobilnością i aktywnością.

Jak zapobiegać zimowym urazom?

Aby zmniejszyć ryzyko kontuzji, osoby z otyłością powinny przestrzegać trzech kluczowych zasad:

Obuwie na zimowe warunki – Wybór butów z antypoślizgową podeszwą może znacząco zmniejszyć ryzyko upadków.
Aktywność fizyczna – Regularny trening wytrzymałościowy, taki jak pływanie, nordic walking, ćwiczenia siłowe i równoważne pomagają w unikaniu urazów.
Ostrożność na chodnikach – Wolniejsze tempo poruszania się i używanie kijków do nordic walking mogą być pomocne w zachowaniu stabilności.

Wyzwania w procesie rehabilitacji

Rehabilitacja osób z otyłością wymaga indywidualnego podejścia, dostosowanego do ich możliwości fizycznych i psychicznych. – Szybkie wdrożenie odpowiednich ćwiczeń, w połączeniu z wsparciem psychologicznym, jest kluczowe dla powrotu do pełnej sprawności – zaznacza dr Latała.

Osoby z otyłością mogą skutecznie unikać poważnych urazów zimą, przestrzegając zaleceń dotyczących bezpieczeństwa oraz angażując się w aktywności dostosowane do ich możliwości, takie jak ćwiczenia w wodzie, spacery czy nordic walking, który angażuje aż 90% mięśni ciała, odciążając jednocześnie stawy kolanowe i biodrowe.

Więcej o Grupie LUX MED:

Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią Bupa, która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce od ponad 30 lat. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 3 000 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 300 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 16 szpitali oraz ok. 3 000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia ponad 26 000 osób, w tym ponad 11 000 lekarzy i 8 000 profesjonalistów medycznych innych zawodów, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.
Więcej informacji: www.luxmed.pl



Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ