Botoks w leczeniu migreny – terapia, która zmienia życie pacjentów



„Migrena to nie tylko ból głowy, a botoks to coś więcej niż zabieg estetyczny” – te dwa zdania mogą zaskakiwać, ale świetnie oddają treść rozmowy z dr Anną Błażucką, neurologiem ze szpitala Carolina Grupy LUX MED. W artykule przybliżamy, czym różni się migrena od zwykłego bólu głowy, dlaczego wywiad lekarski jest kluczowy dla postawienia diagnozy oraz jak toksyna botulinowa pomaga w walce z tą dolegliwością, zmieniając codzienność pacjentów.

Bóle głowy są jedną z częstszych dolegliwości bólowych i dotykają około połowy społeczeństwa. Czym jest migrena i jak odróżnić ją od zwykłego bólu głowy?

W przypadku pierwotnych bólów głowy, takich jak migrena i napięciowy ból głowy, nie dysponujemy specyficznymi badaniami pozwalającymi na ich jednoznaczne rozpoznanie. Wyniki tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego są zazwyczaj prawidłowe, a kluczowe w postawieniu trafnej diagnozy jest dokładnie przeprowadzony wywiad z pacjentem. Ważne jest, aby dobrze poznać i „opisać” odczuwany przez pacjenta ból.

Analizujemy szereg cech, takich jak charakter bólu, jego lokalizację, sposób rozprzestrzeniania się i promieniowania oraz intensywność.

Ból migrenowy charakteryzuje się silnym, szybko narastającym natężeniem i jest opisywany jako pulsujący, tętniący, wiercący, a nawet rozdzierający czy przeszywający. Zlokalizowany jest w okolicy skroni, czoła, za gałką oczną lub, rzadziej, w tylnej części głowy – w okolicy potylicznej – i może obejmować całą głowę. Migrenie często towarzyszą nudności, wymioty, światłowstręt oraz nadwrażliwość na dźwięki i zapachy. W przeciwieństwie do bólu napięciowego, ból migrenowy nasila się przy wykonywaniu codziennych czynności fizycznych, jak chociażby chodzenie. Podczas napadu pacjent zwykle szuka spokojnego, ciemnego miejsca, aby się położyć.

Jak doszło do tego, że botoks, kojarzony głównie z medycyną estetyczną, znalazł zastosowanie w leczeniu migren?

Zapewne nie wszyscy wiedzą, że toksyna botulinowa w wielu schorzeniach neurologicznych stosowana jest od lat 60 XX wieku. Wykorzystując działanie porażające mięśnie, z gabinetów lekarskich toksyna zawędrowała do gabinetów medycyny estetycznej do „leczenia lub zapobiegania zmarszczkom”.

W gabinetach medycyny estetycznej zauważono wpływ toksyny na zmniejszanie nasilenia lub częstotliwości migreny. W wyniku badań stwierdzono, że toksyna ma działanie przeciwbólowe.

Jak wygląda sam zabieg wstrzykiwania botoksu w celu leczenia migren? Czy pacjenci muszą się jakoś specjalnie przygotować?




Zabieg podania toksyny trwa kilkanaście minut, nie wymaga znieczulenia, a bezpośrednio po zabiegu pacjent może iść do domu. Toksynę podaje się wg ściśle ustalonego protokołu PREMPT, podskórnie po 5 jednostek w 39 punktów, obejmujących czoło, skronie, potylicę i kark. Łącznie podaje się 195 jednostek preparatu. Nie ma znaczenia, w którym miejscu boli głowa, schemat podania leku i dawka są zawsze takie same. Ostrzykiwanie wg schematu „wymyślonego przez lekarza”, czyli np. tylko w miejscach bólu albo tak jak w medycynie estetycznej jest błędem. Ponieważ technika podawania toksyny podczas leczenia migreny jest inna niż w terapii przeciwzmarszczkowej, ważne jest by lek podawał posiadający odpowiednie certyfikaty lekarz.

Czy istnieją określone wskazania i przeciwwskazania do tego rodzaju terapii?

Leczenie jest przeciwwskazane u osób, u których występują choroby skóry w miejscu po-dawania toksyny oraz u osób, u których w przeszłości występowały problemy z połykaniem lub oddychaniem. Przeciwskazaniem jest miastenia i inne choroby złącza nerwowo-mięśniowego. Mimo że nie udowodniono negatywnego wpływu toksyny na rozwój dziecka, dla bezpieczeństwa ciąża i laktacją także wykluczają zabieg.

Niektóre osoby zastanawiają się, czy wstrzykiwanie toksyny botulinowej jest bezpieczne dla organizmu?

Botox jest toksyną sztuczną mającą znacznie mniejszą siłę niż jad kiełbasiany występujący naturalnie w przyrodzie. Toksyna podawana jest podskórnie i działanie jej jest ograniczone do okolicy miejsca, do którego została podana. Nie wchłania się do organizmu i nie wpływa na czynność innych mięśni. Po 12 godzinach jest rozkładana i znika z organizmu. W wykonaniu odpowiednio przeszkolonego lekarza jest to zabieg w pełni bezpieczny. Wykonywany jest podczas wizyty, w trybie ambulatoryjnym, czyli pacjent po zakończonej wizycie idzie do domu.

Po jakim czasie pacjenci zaczynają odczuwać efekty botoksu w leczeniu migreny i jak długo utrzymuje się efekt?

Działanie przeciwbólowe rozpoczyna się po 7- 30 dniach od pierwszego podania, ale pełną skuteczność leczenia ocenia się dopiero po 3 podaniu. Podania wykonuje się w odstępach 12 tygodni.

Leczenie jest skuteczne jest u około 70% chorych. U około połowy dochodzi do ustąpienia bólów głowy, a u pozostałych do zmniejszenia liczby dni z bólem głowy oraz zmniejszenia natężenia bólu. Zdarza się, że efekt leczenia jest długotrwały i bóle głowy nie powracają.

Więcej o Grupie LUX MED:
Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią Bupa, która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce od ponad 30 lat. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 3 000 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 300 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 16 szpitali oraz ok. 3 000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia ponad 26 000 osób, w tym ponad 11 000 lekarzy i 8 000 profesjonalistów medycznych innych zawodów, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.




Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ