Niedostrzegany problem – polskie dzieci tyją najszybciej w Europie
Plaga otyłości wśród dzieci to nie tylko kwestia społeczna, czy estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna: – Obecnie do specjalistów trafiają dzieci z powikłaniami otyłości np. cukrzycą typu 2, nadciśnieniem tętniczym, z udarami mózgu, czy depresją. Aż trudno w to uwierzyć, że małe dzieci chorują na tak poważne choroby, które do tej pory były korelowane z chorobami wieku dojrzałego bądź starczego – podkreśla Marzena Sekuła. Co z tym zrobić? Jak zadbać o zdrowie najmłodszych Polaków?
Według raportu Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), w 2023 roku refundacja leczenia konsekwencji choroby otyłościowej, takich jak cukrzyca typu 2, choroby woreczka żółciowego, bezdech senny, zwyrodnienia kolan czy stłuszczenie wątroby, kosztowała NFZ ponad 3,8 miliarda złotych. Eksperci mówią, że otyłość może indukować ponad 200 różnych schorzeń. Wiele z nich dotyczy także dzieci.
– Od kilku lat obserwujemy alarmującą tendencję związaną z rosnącą epidemią otyłości wśród dzieci. Notujemy przypadki udarów u 11-12-latków, i są powikłania po długotrwałym nadciśnieniu wynikającym z nadmiernej masy ciała – tłumaczy lek. Karina Strachowska-Lange, hipertensjolog z Grupy LUX MED
Przyczyny otyłości wśród dzieci
Problem nadwagi i otyłości dotyczy około 10% najmniejszych dzieci (1-3 lata), 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym i niemal 22% u młodzieży do 15 roku życia. Polska zajmuje jedno z czołowych miejsc spośród badanych krajów w Europie pod względem rozwoju nadmiernej masy ciała. Skąd taka sytuacja? – Dużo łatwiejszy niż jeszcze kilka lat temu dostęp do fast foodów i słodyczy, coraz większy życiowy pośpiech rodziców i wysokie oczekiwania względem dzieci, korzystanie z wysoko przetworzonej żywności w formie półproduktów lub garmażerii oraz oczywiście mniej ruchu – to są główne czynniki sprzyjające nadwadze i otyłości – mówi dr Marzena Sekuła, psycholożka, specjalizująca się w terapii u osób z otyłością w Grupie LUX MED.
Co możemy zrobić?
Ekspertka podkreśla, że temat profilaktyki otyłości wśród polskich dzieci i młodzieży powinien zostać potraktowany priorytetowo: – Rzeczywiście, wyniki badań są przerażające! Dlatego bezwzględnie powinniśmy reagować. Nawyki żywieniowe kształtują się we wczesnym dzieciństwie, a rodzice, opiekunowie odgrywają kluczową rolę w ich rozwoju. Nie można bagatelizować sytuacji, należy edukować i działać od najmłodszych lat, ponieważ z otyłości się nie wyrasta – otyłość trzeba leczyć, zarówno poprzez zmianę nawyków żywieniowych i aktywność fizyczną, jak i leczenie farmakologiczne, a w skrajnych przypadkach operacyjne – tłumaczy Marzena Sekuła.
Ważną rolę powinna odgrywać szkoła, czyli istotny element środowiska dzieci i młodzieży. Wiele złych nawyków wynika z niewiedzy. Wśród prostych przykładów jest choćby wysoka zawartość cukru lub soli w gotowych produktach: – Już sama nauka czytania etykiet mogłaby przynieść pozytywne efekty. Tu potrzebujemy naprawdę pracy u podstaw – podsumowuje ekspertka Grupy LUX MED.
Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią Bupa, która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce od ponad 30 lat. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 3 000 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 300 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 16 szpitali oraz ok. 3 000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia ponad 26 000 osób, w tym ponad 11 000 lekarzy i 8 000 profesjonalistów medycznych innych zawodów, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.
1 https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/dlaczego-otylosc-jest-coraz-wiekszym-wyzwaniem-zdrowotnym%2C8692.html