Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?



Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego. Dr Jarosław Rosochacki, chirurg ogólny i flebolog z LUX MED Szpital Puławska, opowiada o przyczynach, objawach oraz nowoczesnych metodach leczenia żylaków, które mogą pomóc pacjentom w powrocie do pełni zdrowia.

Żylaki – powszechny problem cywilizacyjny

W Polsce problem niewydolności żylnej dotyczy aż 42% kobiet i 38% mężczyzn, co oznacza, że niemal połowa dorosłych Polaków zmaga się z tą dolegliwością. W samej Warszawie, gdzie mieszka prawie 2 miliony ludzi, problem ten dotyczy setek tysięcy osób. – Żylaki powstają z powodu niesprawnych zastawek oraz osłabienia lub uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych, co prowadzi do zaburzenia przepływu krwi i zwiększonego ciśnienia w naczyniach – tłumaczy dr Rosochacki, chirurg ogólny i flebolog z LUX MED Szpital Puławska.

Objawy, które powinny zwrócić naszą uwagę

Niewydolność żylna to nie tylko mało estetyczne pajączki na nogach, objawów choroby jest znacznie więcej i nie należy ich lekceważyć. – Widoczne objawy, takie jak żylaki, pajączki naczyniowe czy drobne naczynia, często są pierwszym powodem zgłaszania się pacjentów, zwłaszcza kobiet, do lekarza – mówi specjalista – Jednak równie ważne są objawy takie jak uczucie ciężkości nóg, skurcze, obrzęki, a tym bardziej owrzodzenia.

Kto jest najbardziej narażony na żylaki?

Chociaż problem żylaków może dotknąć osoby w każdym wieku, to istnieją pewne czynniki, które zwiększają ryzyko ich wystąpienia. – Najważniejsze są predyspozycje genetyczne, które mogą być dziedziczone nawet przez kilka pokoleń – wyjaśnia dr Rosochacki. Dodatkowo, brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, nadwaga, ciąża oraz stosowanie hormonalnej antykoncepcji również sprzyjają rozwojowi tego schorzenia.

Profilaktyka – co możemy zrobić?

– Choć nie mamy wpływu na nasze geny, możemy podjąć działania, które zmniejszą ryzyko rozwoju żylaków – mówi ekspert. Kluczowe jest prowadzenie zdrowego trybu życia, w tym regularna aktywność fizyczna, taka jak bieganie, pływanie czy jazda na rowerze, które poprawiają pracę pomp mięśniowych i wspierają prawidłowy przepływ krwi. – Unikajmy długotrwałego siedzenia i stania, a także zwracajmy uwagę na zdrową dietę, aby zapobiegać nadwadze – dodaje dr Rosochacki.




Nowoczesne i skuteczne metody leczenia

Metody leczenia żylaków przeszły rewolucję w ostatnich latach. – Dziś pacjenci mogą skorzystać z mało inwazyjnych zabiegów, takich jak zamykanie naczyń za pomocą fal radiowych lub lasera – podkreśla chirurg i dodaje: – W swojej praktyce preferuję wykorzystanie fal radiowych, które są delikatniejsze od lasera i charakteryzują się szybszym powrotem do zdrowia. W odróżnieniu od tradycyjnych metod, takich jak stripping, nowoczesne techniki są praktycznie bezbolesne i nie wymagają znieczulenia dolędźwiowego, którego wielu pacjentów się obawia.


Zabiegi usuwania żylaków w placówkach LUX MED odbywają się z użyciem znieczulenia miejscowego i pod opieką anestezjologa, co zapewnia pacjentom pełen komfort i bezpieczeństwo.

Kiedy warto poddać się zabiegowi?

Dzięki nowoczesnym metodom lekarze mogą operować nawet osoby po 80. roku życia, jeśli ich ogólny stan zdrowia na to pozwala. Nie należy jednak czekać z decyzją o leczeniu żylaków do ostatniej chwili. – Często spotykam się z pacjentami, którzy odkładali zabieg, aż żylaki stały się poważnym zagrożeniem dla ich zdrowia. Apeluję do pacjentów, by nie zwlekali z wizytą u specjalisty – przekonuje flebolog.

Więcej o Grupie LUX MED:
Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią Bupa, która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce od ponad 30 lat. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 3 000 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 300 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 16 szpitali oraz ok. 3 000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia ponad 25 000 osób, w tym ponad 10 000 lekarzy i 8 000 profesjonalistów medycznych innych zawodów, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ