Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?
Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego. Dr Jarosław Rosochacki, chirurg ogólny i flebolog z LUX MED Szpital Puławska, opowiada o przyczynach, objawach oraz nowoczesnych metodach leczenia żylaków, które mogą pomóc pacjentom w powrocie do pełni zdrowia.
Żylaki – powszechny problem cywilizacyjny
W Polsce problem niewydolności żylnej dotyczy aż 42% kobiet i 38% mężczyzn, co oznacza, że niemal połowa dorosłych Polaków zmaga się z tą dolegliwością. W samej Warszawie, gdzie mieszka prawie 2 miliony ludzi, problem ten dotyczy setek tysięcy osób. – Żylaki powstają z powodu niesprawnych zastawek oraz osłabienia lub uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych, co prowadzi do zaburzenia przepływu krwi i zwiększonego ciśnienia w naczyniach – tłumaczy dr Rosochacki, chirurg ogólny i flebolog z LUX MED Szpital Puławska.
Objawy, które powinny zwrócić naszą uwagę
Niewydolność żylna to nie tylko mało estetyczne pajączki na nogach, objawów choroby jest znacznie więcej i nie należy ich lekceważyć. – Widoczne objawy, takie jak żylaki, pajączki naczyniowe czy drobne naczynia, często są pierwszym powodem zgłaszania się pacjentów, zwłaszcza kobiet, do lekarza – mówi specjalista – Jednak równie ważne są objawy takie jak uczucie ciężkości nóg, skurcze, obrzęki, a tym bardziej owrzodzenia.
Kto jest najbardziej narażony na żylaki?
Chociaż problem żylaków może dotknąć osoby w każdym wieku, to istnieją pewne czynniki, które zwiększają ryzyko ich wystąpienia. – Najważniejsze są predyspozycje genetyczne, które mogą być dziedziczone nawet przez kilka pokoleń – wyjaśnia dr Rosochacki. Dodatkowo, brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, nadwaga, ciąża oraz stosowanie hormonalnej antykoncepcji również sprzyjają rozwojowi tego schorzenia.
Profilaktyka – co możemy zrobić?
– Choć nie mamy wpływu na nasze geny, możemy podjąć działania, które zmniejszą ryzyko rozwoju żylaków – mówi ekspert. Kluczowe jest prowadzenie zdrowego trybu życia, w tym regularna aktywność fizyczna, taka jak bieganie, pływanie czy jazda na rowerze, które poprawiają pracę pomp mięśniowych i wspierają prawidłowy przepływ krwi. – Unikajmy długotrwałego siedzenia i stania, a także zwracajmy uwagę na zdrową dietę, aby zapobiegać nadwadze – dodaje dr Rosochacki.
Nowoczesne i skuteczne metody leczenia
Metody leczenia żylaków przeszły rewolucję w ostatnich latach. – Dziś pacjenci mogą skorzystać z mało inwazyjnych zabiegów, takich jak zamykanie naczyń za pomocą fal radiowych lub lasera – podkreśla chirurg i dodaje: – W swojej praktyce preferuję wykorzystanie fal radiowych, które są delikatniejsze od lasera i charakteryzują się szybszym powrotem do zdrowia. W odróżnieniu od tradycyjnych metod, takich jak stripping, nowoczesne techniki są praktycznie bezbolesne i nie wymagają znieczulenia dolędźwiowego, którego wielu pacjentów się obawia.
Zabiegi usuwania żylaków w placówkach LUX MED odbywają się z użyciem znieczulenia miejscowego i pod opieką anestezjologa, co zapewnia pacjentom pełen komfort i bezpieczeństwo.
Kiedy warto poddać się zabiegowi?
Dzięki nowoczesnym metodom lekarze mogą operować nawet osoby po 80. roku życia, jeśli ich ogólny stan zdrowia na to pozwala. Nie należy jednak czekać z decyzją o leczeniu żylaków do ostatniej chwili. – Często spotykam się z pacjentami, którzy odkładali zabieg, aż żylaki stały się poważnym zagrożeniem dla ich zdrowia. Apeluję do pacjentów, by nie zwlekali z wizytą u specjalisty – przekonuje flebolog.
Więcej o Grupie LUX MED:
Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią Bupa, która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce od ponad 30 lat. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 3 000 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 300 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 16 szpitali oraz ok. 3 000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia ponad 25 000 osób, w tym ponad 10 000 lekarzy i 8 000 profesjonalistów medycznych innych zawodów, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.