Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?



Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz jest wsparcie bliskich. – I to na wielu płaszczyznach. Od wspólnego monitorowania poziomu glikemii, przez zmianę nawyków żywieniowych, po wsparcie psychologiczne, dawanie poczucia bycia obok – wyjaśnia dr n. med. Elżbieta Wójcik-Sosnowska, diabetolog z Grupy LUX MED.

Cukrzyca, choć jest chorobą indywidualną, staje się wyzwaniem także dla rodziny – i to od momentu diagnozy. – Cukrzyca typu drugiego, bo na nią choruje znacząca większość pacjentów, wymaga ogromnej edukacji pacjenta i jego bliskich. Ważna jest zarówno świadomość na temat mechanizmów choroby, jak i wiedza na temat hipoglikemii, czyli nagłego spadku glikemii. Szybka reakcja i rozpoznanie ataku pozwoli udzielić pacjentowi pomocy i uchronić go przed poważnymi powikłaniami – podkreśla dr n. med. Elżbieta Wójcik-Sosnowska, diabetolog z Grupy LUX MED.

Edukacja w cukrzycy

W przypadku cukrzycy pacjent ma wyjątkowo duży wpływ na przebieg choroby. Cukrzyca, zwłaszcza typu 2, wymaga od pacjenta codziennego monitorowania poziomu glukozy, dbałości o dietę, aktywności fizycznej oraz przyjmowania leków zgodnie z zaleceniami. Styl życia pacjenta może w znacznym stopniu wpływać na wyrównanie glikemii i ogólny przebieg choroby. – Diagnoza często zaskakuje pacjenta i jego rodzinę. Dlatego od zawsze w leczeniu cukrzycy bardzo ważnym elementem, oprócz dobrania leków jest edukacja na temat życia z cukrzycą – dodaje ekspertka.

Co szczególnie ważne, to rolą lekarza jest dobranie odpowiednich narzędzi edukacyjnych: – Dla jednych najlepsza będzie broszura, dla innych – materiały dostępne na stronach internetowych. Młodzi pacjenci może wybiorą filmy edukacyjne dostępne w sieci. – podkreśla dr E. Wójcik-Sosnowska. Ważne, by pacjenci sięgali po materiały zweryfikowane i zgodne z EBM (medycyną opartą na dowodach).




Warto też zorientować się w temacie specjalistycznych szkoleń czy darmowych spotkań z ekspertami. Do końca 2024 r. mieszkańcy Krakowa mogą wziąć udział w bezpłatnych konsultacjach z zakresu żywienia dla pacjentów z cukrzycą i ich rodzin. Każdy pacjent z tą chorobą powinien priorytetowo traktować swoją dietę i komponować ją w taki sposób, by poziom glikemii był jak najbardziej stabilny. Eksperci doradzą, jak właściwie komponować dietę i jak zmienić nawyki żywieniowe, aby ograniczyć ryzyko rozwoju powikłań cukrzycy.

Program „Profilaktyka dla pacjentów z cukrzycą oraz ich rodzin i opiekunów” jest jednym z 5 bezpłatnych zadań, realizowanych przez grupę LUX MED we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa. Aby skorzystać z pomocy specjalistów, wystarczy zadzwonić na infolinię: 12 252 80 41, czynną od poniedziałku do piątku w godz. 6-22 oraz w weekendy w godz. 7-21.

Zbilansowana, zdrowa dieta jest bardzo istotnym czynnikiem w dążeniu do wyrównania cukrzycy. – Ja jestem zwolenniczką stopniowego tłumaczenia i racjonalnych diet. Te restrykcyjne zniechęcają pacjentów, którzy szybko wracają do niezdrowych nawyków. Wierzę w metodę małych kroków, by długofalowo zmieniać nawyki żywieniowe – podkreśla ekspertka.

Jak wspierać na co dzień?

Dla pacjentów z cukrzycą dużym wyzwaniem jest monitorowanie poziomu glikemii. W ostatnich latach ten obszar przeszedł ogromną rewolucję technologiczną i dziś, dzięki systemom ciągłego monitorowania, kontrola własnego zdrowia jest prostsza. Ale okazuje się, że i tutaj można okazać wsparcie choremu.

– Możemy zaproponować, że również zainstalujemy aplikację i będziemy wspólnie monitorować poziom glikemii. To też da poczucie pacjentowi, że nie jest sam ze swoją nieuleczalną chorobą. Z gabinetowego doświadczenia wiem, że wsparcie emocjonalne też jest ogromnie ważne. Sama obserwuję pacjentów pod tym kątem, pytam, czy coś ich trapi, czy mają jakieś pytania. Niestety cukrzyca może indukować problemy ze zdrowiem psychicznym – tłumaczy ekspertka. I dodaje: – Zdarza się, że pacjenci zapadają na depresję, mogą wypierać chorobę. Słyszę też od pacjentów o odczuciu uwięzienia w swoim ciele. Bliscy powinni być czujni na obniżenia nastroju i w razie potrzeby skierować taką osobę do specjalisty – podsumowuje dr Elżbieta Wójcik – Sosnowska.

Wsparcie rodziny, edukacja i uważność na potrzeby chorego mogą znacząco poprawić jakość życia z cukrzycą. Dzięki zaangażowaniu bliskich cukrzyca staje się bardziej kontrolowana, a pacjenci mogą prowadzić aktywne i zdrowe życie.

Więcej o Grupie LUX MED:
Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią Bupa, która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce od ponad 30 lat. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 3 000 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 300 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 16 szpitali oraz ok. 3 000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia ponad 25 000 osób, w tym ponad 10 000 lekarzy i 8 000 profesjonalistów medycznych innych zawodów, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ

Wpływ urbanizacji na wrażliwość miast wobec zmian klimatu. 
Przykład województwa śląskiego

31 października obchodzony jest Światowy Dzień Miast. W tym roku wydarzenie odbywa się pod hasłem „Act Local to Go Global”,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć…
CZYTAJ