Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?



Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz jest wsparcie bliskich. – I to na wielu płaszczyznach. Od wspólnego monitorowania poziomu glikemii, przez zmianę nawyków żywieniowych, po wsparcie psychologiczne, dawanie poczucia bycia obok – wyjaśnia dr n. med. Elżbieta Wójcik-Sosnowska, diabetolog z Grupy LUX MED.

Cukrzyca, choć jest chorobą indywidualną, staje się wyzwaniem także dla rodziny – i to od momentu diagnozy. – Cukrzyca typu drugiego, bo na nią choruje znacząca większość pacjentów, wymaga ogromnej edukacji pacjenta i jego bliskich. Ważna jest zarówno świadomość na temat mechanizmów choroby, jak i wiedza na temat hipoglikemii, czyli nagłego spadku glikemii. Szybka reakcja i rozpoznanie ataku pozwoli udzielić pacjentowi pomocy i uchronić go przed poważnymi powikłaniami – podkreśla dr n. med. Elżbieta Wójcik-Sosnowska, diabetolog z Grupy LUX MED.

Edukacja w cukrzycy

W przypadku cukrzycy pacjent ma wyjątkowo duży wpływ na przebieg choroby. Cukrzyca, zwłaszcza typu 2, wymaga od pacjenta codziennego monitorowania poziomu glukozy, dbałości o dietę, aktywności fizycznej oraz przyjmowania leków zgodnie z zaleceniami. Styl życia pacjenta może w znacznym stopniu wpływać na wyrównanie glikemii i ogólny przebieg choroby. – Diagnoza często zaskakuje pacjenta i jego rodzinę. Dlatego od zawsze w leczeniu cukrzycy bardzo ważnym elementem, oprócz dobrania leków jest edukacja na temat życia z cukrzycą – dodaje ekspertka.

Co szczególnie ważne, to rolą lekarza jest dobranie odpowiednich narzędzi edukacyjnych: – Dla jednych najlepsza będzie broszura, dla innych – materiały dostępne na stronach internetowych. Młodzi pacjenci może wybiorą filmy edukacyjne dostępne w sieci. – podkreśla dr E. Wójcik-Sosnowska. Ważne, by pacjenci sięgali po materiały zweryfikowane i zgodne z EBM (medycyną opartą na dowodach).




Warto też zorientować się w temacie specjalistycznych szkoleń czy darmowych spotkań z ekspertami. Do końca 2024 r. mieszkańcy Krakowa mogą wziąć udział w bezpłatnych konsultacjach z zakresu żywienia dla pacjentów z cukrzycą i ich rodzin. Każdy pacjent z tą chorobą powinien priorytetowo traktować swoją dietę i komponować ją w taki sposób, by poziom glikemii był jak najbardziej stabilny. Eksperci doradzą, jak właściwie komponować dietę i jak zmienić nawyki żywieniowe, aby ograniczyć ryzyko rozwoju powikłań cukrzycy.

Program „Profilaktyka dla pacjentów z cukrzycą oraz ich rodzin i opiekunów” jest jednym z 5 bezpłatnych zadań, realizowanych przez grupę LUX MED we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa. Aby skorzystać z pomocy specjalistów, wystarczy zadzwonić na infolinię: 12 252 80 41, czynną od poniedziałku do piątku w godz. 6-22 oraz w weekendy w godz. 7-21.

Zbilansowana, zdrowa dieta jest bardzo istotnym czynnikiem w dążeniu do wyrównania cukrzycy. – Ja jestem zwolenniczką stopniowego tłumaczenia i racjonalnych diet. Te restrykcyjne zniechęcają pacjentów, którzy szybko wracają do niezdrowych nawyków. Wierzę w metodę małych kroków, by długofalowo zmieniać nawyki żywieniowe – podkreśla ekspertka.

Jak wspierać na co dzień?

Dla pacjentów z cukrzycą dużym wyzwaniem jest monitorowanie poziomu glikemii. W ostatnich latach ten obszar przeszedł ogromną rewolucję technologiczną i dziś, dzięki systemom ciągłego monitorowania, kontrola własnego zdrowia jest prostsza. Ale okazuje się, że i tutaj można okazać wsparcie choremu.

– Możemy zaproponować, że również zainstalujemy aplikację i będziemy wspólnie monitorować poziom glikemii. To też da poczucie pacjentowi, że nie jest sam ze swoją nieuleczalną chorobą. Z gabinetowego doświadczenia wiem, że wsparcie emocjonalne też jest ogromnie ważne. Sama obserwuję pacjentów pod tym kątem, pytam, czy coś ich trapi, czy mają jakieś pytania. Niestety cukrzyca może indukować problemy ze zdrowiem psychicznym – tłumaczy ekspertka. I dodaje: – Zdarza się, że pacjenci zapadają na depresję, mogą wypierać chorobę. Słyszę też od pacjentów o odczuciu uwięzienia w swoim ciele. Bliscy powinni być czujni na obniżenia nastroju i w razie potrzeby skierować taką osobę do specjalisty – podsumowuje dr Elżbieta Wójcik – Sosnowska.

Wsparcie rodziny, edukacja i uważność na potrzeby chorego mogą znacząco poprawić jakość życia z cukrzycą. Dzięki zaangażowaniu bliskich cukrzyca staje się bardziej kontrolowana, a pacjenci mogą prowadzić aktywne i zdrowe życie.

Więcej o Grupie LUX MED:
Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią Bupa, która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce od ponad 30 lat. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 3 000 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 300 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 16 szpitali oraz ok. 3 000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia ponad 25 000 osób, w tym ponad 10 000 lekarzy i 8 000 profesjonalistów medycznych innych zawodów, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ