Pyszny koktajl z morelami i orzechami nerkowca – Spróbuj dla smaku, zdrowia i mocnych zębów!



Gorące lato, to idealna pora na wprowadzenie do codziennego menu świeżych koktaili. Odżywczy koktail doskonale sprawdzi się w roli jednego z pieciu zalecanych dziennie posiłków. Koktajle są nie tylko pyszne i orzeźwiające, ale także przygotowane w odpowiedni sposób, dostarczają do organizmu składników odżywczych, koniecznych dla właściwego funkcjonowania. Poniżej propozycja pysznego koktajlu, skomponowanego dla wsparcia zdrowych i mocnych zebów. Warto spróbować! Smacznego!

Pyszny koktajl z morelami i orzechami nerkowca

Składniki na 2 porcje:

6 dużych truskawek
1 jabłko
6 suszonych moreli
garść orzechów nerkowca
½ szklanki jogurtu naturalnego
½ szklanki wody
Ksylitol

Czas przygotowania: ok. 3 minuty

Sposób przygotowania:

Morele pokroić na mniejsze kawałki. Truskawki umyć i obrać z szypułek. Jabłka pokroić na kawałki, oczyścić z nasion i niepotrzebnych części. Wszystkie składniki miksować przez ok 1 minutę. W razie potrzeby dolać więcej wody.

Warto wiedzieć:  W diecie wspomagającej zdrowie i wytrzymałość zębów istotne są odpowiednie mikroelementy, z których w szczególności ważne są wapń i fosfor. Najbardziej znanym źródłem wapnia jest mleko i produkty mleczne. Warto jednak wiedzieć, że bogate w wapń mogą być również ziarna, orzechy i suszone owoce. Istotne dla zdrowia zębów są także witaminy C i A, które wspomagają wchłanianie wapnia.

Źródłem ważnych minerałów i witamin, mających korzystny wpływ na zdrowie całego organizmu – włącznie z zębami są owoce. Warto mieć jednak na uwadze, że nie wszystkie owoce są dla zębów wskazane. Część z nich zawiera dużą ilość cukru lub kwasów, które mogą zadziałać destrukcyjnie na szkliwo lub sprzyjać rozwojowi próchnicy. Warto zatem wiedzieć, które z owoców są mniej, a które bardziej polecane są dla wsparcia zdrowych zębów i jak dbać o higienę jamy ustnej po ich spożyciu.

Dobrym wyborem dla zębów są jabłka. Dzieje się tak za sprawą umiarkowanej ilości cukru i kwasu, oraz ich właściwości oczyszczających jamę ustną. Jedzenie jabłek zwiększa wydzielanie śliny, która neutralizuje kwasy i wypłukuje resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych. Pektyny zawarte w jabłkach hamują rozwój bakterii próchnicotwórczych.

Jabłka zawierają także sporą ilość witaminy C i A oraz składników mineralnych, takich jak magnez, żelazo czy potas. Przyjazne dla zębów są również truskawki. Zawierają bogactwo witaminy C, wzmacniającej dziąsła i naczynia krwionośne. Truskawki mogą mieć wpływ na bielsze szkliwo, a zawartość antyoksydantów i flawonoidów może chronić zęby przed uszkodzeniami.




Owocami, których niestety należy unikać są cytrusy. Choć cytrusy zawierają duże ilości witaminy C, posiadają również kwas cytrynowy, który negatywnie wpływa na szkliwo zębów. Dlatego należy je spożywać z umiarem i zachować kilka zasad ostrożności. Po zjedzeniu owoców cytrusowych należy odczekać co najmniej pół godziny przed umyciem zębów, by nie uszkodzić osłabionego szkliwa. Można też przepłukać usta wodą lub napić się mleka lub jogurtu naturalnego, które neutralizują kwasy. Owoce cytrusowe najlepiej jest też łączyć z owocami o odczynie zasadowym, np. melonem lub arbuzem. – zaleca dr. Romana Markiewicz-Piotrowska, z Kliniki Stomatologicznej Piotrowscy i Bejnarowicz.

Osoby lubiące słodki smak mogą jako słodzika użyć ksylitolu. Ma właściwości antypróchnicze i dzięki swojemu zasadotwórczemu działaniu może hamować rozwój bakterii wywołujących próchnicę.

Owoce są istotne dla zdrowia naszych zębów, jednak trzeba wybierać i spożywać je rozsądnie. Nie można zapomnieć również o innych bogatych odżywczo produktach, takich jak ryby, nabiał czy warzywa, które ze względu na obfitość ważnych składników odżywczych są wskazane dla zębów. Nie zapominajmy też o podstawie dla zdrowych zębów – codziennej higienie jamy ustnej, której żaden suplement, posiłek czy koktajl po prostu nie zastąpi.

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ