Nutraceutyki – wspieranie zdrowia od środka



Nutraceutyki to produkty pochodzenia naturalnego – są pozyskiwane z roślin, zwierząt, mikroorganizmów lub minerałów. Ich głównym celem jest wspomaganie naszego zdrowia. Zawierają bioaktywne składniki, które mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie: wspomagać układ odpornościowy, poprawiać funkcjonowanie narządów, redukować ryzyko chorób przewlekłych, takich jak choroby serca, cukrzyca czy nowotwory.

Antyoksydanty, kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6, witaminy i minerały oraz colostrum przyczyniają się do regeneracji komórek skóry, regulują produkcję sebum i zmniejszają stany zapalne. Dlatego nutraceutyki mogą dodatkowo wspierać zdrowie skóry i włosów, dostarczając im niezbędnych składników odżywczych. Jednak warto zwrócić uwagę, że efekty mogą być różne w zależności od indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia danej osoby.

Należy pamiętać, że nutraceutyki nie zastąpią nam zbilansowanej i dostosowanej do naszych potrzeb diety. Mogą być za to jej doskonałym uzupełnieniem. Jeżeli podejrzewamy u siebie niedobór składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, zanim sięgniemy po nutraceutyki, dobrze jest wykonać podstawowe badania z krwi. W momencie, kiedy nasze podejrzenia okażą się słuszne, wtedy warto zastanowić się nad wdrożeniem suplementacji. Nutraceutyki dostępne są w postaci kapsułek, tabletek, różnego rodzaju proszków, czyli ogólnie mówiąc – suplementów diety oraz produktów spożywczych i żywności funkcjonalnej.




Do nutraceutyków zaliczamy m.in. kwasy tłuszczowe Omega-3, probiotyki, antyoksydanty, tj. witaminę C, E i beta-karoten czy zawierające silne biologicznie związki aktywne colostrum. #Nutraceutyki często sprzedawane są jako suplementy diety, co oznacza, że zawierają mniejsze dawki substancji aktywnych niż farmaceutyki, przez to powinny wykazywać niskie ryzyko wystąpienia skutków ubocznych oraz wyższy stopień bezpieczeństwa.

Po nutraceutyki sięgają przede wszystkim osoby, które w sposób szczególny dbają o swoją kondycję i zdrowie. Aby upewnić się, że przyjmowanie ich jest dla nas odpowiednie i bezpieczne, dobrze skonsultować temat z lekarzem lub specjalistą ds. żywienia.

Magdalena Szymczak-Kępka, trycholog, Genactiv

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ